rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.896 (3.676)

Toplam Ziyaret: 15.339.992 (14.226.000)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Şubat 2019
Sayı : 792
Bu kayıt toplam
1.026 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

İLK MEZUNLAR AKKUYU'DA SAHAYA ÇIKTI

Geçtiğimiz yıl Mersin'de temelleri atılan Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşası tüm hızıyla devam ediyor.

İlk Mezunlar Akkuyu'da sahaya çıktı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM tarafından kurulan Akkuyu NGS'de çalışacak Türk uzmanlar ise eğitimlerini Rusya'da, nükleer teknolojinin kalbinde öğreniyor. Türkiye, nükleer eğitim için 2011'den bu yana toplam 244 öğrenciyi Rusya'ya gönderdi.

Bu öğrencilerden ilk 35'i geçen yıl nükleer mühendislik, tasarım ve işletme bölümlerinden mezun olarak Akkuyu Nükleer AŞ'de işe başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu NGS'de çalışacak yetişmiş insan kaynağını arttırmak üzere 25 öğrenciyi de yüksek lisans eğitimi için Rusya'ya göndereceğini açıkladı. Rusya'da öğrenim görecek olan öğrenciler, stajlarını tamamladıktan sonra alanlarında çalıştırılmak üzere Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS'de istihdam edilecek.

Staj yapacaklar

Rusya'da Petersburg Politeknik Üniversitesi ile imzalanan protokol ile ısı enerjisi ve ısı mühendisliği alanında 14, elektrik enerjisi ve elektrik mühendisliği alanında ise 11 öğrenci Rusya'ya gönderilecek.

2 yıl boyunca İngilizce olarak devam edecek uzmanlık programı yanı sıra öğrenciler Rusça da öğrenecek. Yüksek lisans programından mezun olan öğrenciler ise ROSATOM'un eğitim merkezlerinde uygulamalı eğitimler alarak 1-3 yıl arasında staj yapacak.

Mühendisler eve döndü

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi'nde (MEPhI) 6 yıldan fazla süren ve nükleer enerji alanında hem teorik, hem de pratik alanda eğitimlerini tamamlayarak eve dönen ilk mezunlar, şu anda Akkuyu Nükleer A.Ş.'de çalışmalarını sürdürüyor. Genç mühendislerden, 6'sı da Mersin'deki Akkuyu NGS sahasında çalışıyor. Türk mühendisler Ebru Adıgüzel, Rengin Türkel ve Emre Yarar Rusya'da aldıkları eğitimi anlattı:

Rusya, nükleer kaynak

Rusya'ya gitmeden önce Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği'nde 3'üncü sınıf öğrencisi olan Ebru Adıgüzel, Rusya'ya giderken dünyanın ilk nükleer santralinin kurulduğu yere gideceği için büyük heyecan duyduğunu söyledi.

Adıgüzel, "Eğitim aldığımız Obninsk şehri, tam anlamıyla küçük bir bilim kentiydi. Tüm şehir, konferans salonları ve üniversiteye bağlı nükleer bilim merkezlerinden oluşuyordu.

Ayrıca burada tanıştığımız insanlar ya nükleer santrallerde çalışıyorlar ya da daha önce çalışmışlar. Rusya'nın gerek dil eğitimi, gerekse nükleer eğitim kaynakları açısından mükemmel bir ülke olduğunu anladım" diye konuştu.

Adıgüzel, Rusya'da katıldığı Geleceğin Nükleer Mühendisleri Konferası'nda, Emre Yarar ile 'MCU programını kullanarak, VVER-1200 tipi reaktörlerde nötron-fizik hesaplamaları' projesiyle, üçüncü olduklarını ve tezlerinin bir kitapta yayınlandığını da gururla anlattı.

Akkuyu, en güvenlisi

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS'nin ülkenin geleceği ve ekonomisi için çok büyük katkıları olacağını ifade eden Adıgüzel, "Kurulacak olan santral tipi Rusya'nın geliştirdiği son derece gelişmiş ve son model güvenlik sistemlerine sahip, en donanımlı santral tipidir.

Rusya'daki eğitim ve staj sırasında hepimiz, Rus nükleer endüstrisinde güvenliğin ne kadar önemli olduğuna şahit olduk. Enerji üniteleri, modern aktif ve pasif güvenlik sistemleriyle donatılıyor.

Bu sistemler, insan faktöründen bağımsız olarak çalışıyor, yani uzmanın hatasına karşı güvence altında. Tüm koşullar dikkate alındığında hâlihazırda Rusya'nın projesi olan VVER-1200 tipi reaktör, dünyadaki en güvenli teknolojidir" dedi.

Kültür alışverişinde bulunduk

Rusya'daki eğitimin sistemini çok beğendiğini ve okuldaki arkadaşlarının çok sıcak davrandığını belirten Rengin Türkel, "Derslerin yoğun olmadığı hafta sonları, okul tatillerinde Rus arkadaşlarla kafelere gittim. Orada da insanlar bizi sıcak karşılardı.

Boş zamanlarımızda veya mutfak konusunda sıkıntı yaşamadık. Rus mutfağını çok beğendik.

Yurtta Rus arkadaşlarla hep beraber sınavlara hazırladığımızda onlara Türk filmlerini izlettim, Türk müziğini de dinlettim, onlar da bize Rus müziklerini dinletirdi. Yani birbirimizle kültür alışverişinde bulunduk" ifadelerini kullandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close İlk Mezunlar Akkuyu'da sahaya çıktı
İlk Mezunlar Akkuyu'da sahaya çıktı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: