rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.890 (3.671)

Toplam Ziyaret: 15.339.986 (14.225.995)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Şubat 2019
Sayı : 792
Bu kayıt toplam
1.136 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MERSİN'DE HİZMETİN ADI 'BAŞKAN KOCAMAZ'

Mersin Büyükşehir Belediyesi geride bıraktığımız 2018 yılında tüm Mersin'i hizmetlerle donatarak, dolu dolu geçirdi. Bir yılda sayısız hizmeti hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi rakamların ötesinde, vatandaşların mutluluğunun ön planda olduğu projeler ile 2018 yılını hizmet yılı olarak tamamladı.

Mersin'de Hizmetin Adı 'Başkan Kocamaz'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Ulaşımdan altyapıya, tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan projelerden kırsal kalkınmaya, sosyal hizmetlerden sanatsal faaliyetlere kadar her alanda 2018 yılını yatırımlarla, projelerle ve etkinliklerle dolu dolu geçiren Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında yeni projeler için aynı heyecanla çalışmaya hazır.

Mersin'de 2018 yılı demek, hizmet demek

Büyükşehir Belediyesi hizmetle dolu dolu geçirdiği 2018 yılında yapımını kısa sürede tamamladığı Egemenlik Katlı Kavşağı, Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi, Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi, Tarsus Zeytin- Yaprak Salamura Tesisi, Yenişehir Bölge Parkı içerisinde Emekli Dinlenme Evi, Gençlik Lokali, Çocuk Danışma Merkezi, Zeytin Dalı Anıtı, gibi önemli projeler de 2018 yılı içerisinde kısa sürede bitirerek Mersin halkına kazandırdı.

Merkezin yanı sıra ilçelerde de büyük projelere imzasını atan Büyükşehir Belediyesi, yapımına başladığı Anamur Otogarını, Anamur Mezbahasını, Bozyazı Hayvan Rehabilitasyon ve Geçici Bakımevi, Gülnar Otogarı, Mut Mezbahası, Eğitim Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri, Tarsus Fevzi Çakmak ve Fahrettin Paşa köprülerinin yapımını tamamlayarak hizmete sundu. Yeni projelerin yılı olan 2018 yılı içerisinde Kuvay-i Milliye Katlı Kavşağı Küçük Çarşı Gençlik Merkezi gibi önemli projelerin temeli atıldı.

Kırsalda kalkınma, sahillerde dönüşüm

Mersinli çiftçilerin ve üreticilerin ekipman, fide, fidan, tohum gibi üretim materyalleri ile desteklenmesinin yanı sıra sulama boruları, buzağı barınakları ile tarımsal hizmetlerdeki Büyükşehir farkı tüm Mersin'de etkisini gösterdi.

Kırsalda fidan desteği ve hayvan yetiştiriciliğinin desteklenmesine yönelik yatırımlar devam ederken, Mersin merkezde de yeni projeler bir bir hayata geçirilerek Mersin baştan sona yenilendi. Mersin tarımına can vermek ve Mersin'in bereketli topraklarından daha çok verim alarak, hem ekonomiye hem de çiftçiye destek sağlamak adına2018 yılında 150 bin adet nergis soğanı, 82 bin 138 adet Zeytin fidanı, 30 bin adet lavanta fidesi, 22 bin adet aşılı asma fidanı, 17 bin 545 adet ceviz fidanı, 14 bin 122 adet badem fidanı ve 1400 adet avokado olmak üzere toplam 317 bin 205 fidan ve fide üreticilere dağıtıldı.

Özellikle son iki yıldır sahillerde başlayan dönüşüm ile Mersin sahil şehri kimliğine yakışır bir hale geldi. Sokakların denize çıktığı kent Mersin'de sporu, doğayı, denizi seven tüm vatandaşlar 2018 yılında daha nezih ve modern bir sahile kavuştu. Mezitli Sahil Alanı'nda Kentsel Tasarım Çalışmaları'nı tamamlayarak Akdeniz'e yakışır bir sahil kimliği kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir sahil bandı yenileme çalışmalarına da hızla devam ediyor. Sadece sahillerde değil plajlarda yaptığı çalışmalarla takdir toplayan Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında ikinci mavi bayrağı ise Susanoğlu Halk Plajı'na kazandırdı. Yapılan yatırımlarla sahillerin değeri artarken, vatandaşların da memnuniyeti arttı.

Büyükşehir 2018'de umut oldu

Toplumsal eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan, ihtiyaç sahibi her bireye ulaşacaklarının sözünü vererek sosyal hizmetlere ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında da yoksulluğun azaltılması ve sosyal barışın tabana yayılması amacıyla çıktığı yolda birçok başarılı projeye imza attı.

Dosteli Market Projesi ile Aralık 2018 ayı itibariyle yaklaşık 32 bin 500 vatandaş yararlandı. Ramazan Ayında 71 bin adet Ramazan kolisi ve yaklaşık 2 bin adet gıda kolisi dağıtılırken, Ramazan ayında kurulan iftar sofraları ile 66 bin 400 kişiye iftar yemeği verildi. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 3 bin 552 öğrenci Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinden faydalanırken, bir yılda toplam 7 bin 701 öğrenciye de eğitim yardımı yapıldı. 32 bin adet kırtasiye seti ilkokul öğrencilerine dağıtıldı.

Aşhane hizmetinden faydalanabilmeleri amacıyla sosyal incelemeleri yapılmış ve kartları dağıtılmış olan 250 ailenin evlerine ve Kadın Konukevi'nde kalan kadın ve çocuk misafirlere Aşhane'den haftanın beş günü günlük ortalama 450 kişilik yemek götürüldü. 2016 yılından bu yana yaklaşık 1.100.000 kişiye yemek verildi.

Çevreci Büyükşehir

Çevreyi koruyan projeleri ile pek çok ödüle layık görülen Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında Akdeniz, Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Tarsus Gürlü, Silifke Göksu ilçelerinde hizmet eden Katı Atık Düzenli Depolama Alanında toplamda 594.972,00 ton atığın bertaraf etti. Bertaraf edilen atıklardan ise toplamda, 47.812,774 MW elektrik üretimi gerçekleştirildi. Ayrıca deniz kirliliği ile her alanda mücadele eden Mersin Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında 3 yeni deniz denetim aracı ve deniz süpürgesini filosuna ekledi.

Altyapısı güçlü kent Mersin

Geçmiş yıllarda ihmal edilen ve Mersin'in kanayan yarası olan altyapı sorunu Büyükşehir ile tarih oldu. Büyükşehir 2018 yılı yatırım programı dâhilinde hayata geçirdiği içme suyu hatları, kanalizasyon ve yağmursuyu hattı çalışmaları ile alt yapısı güvenli bir kent inşa edip, sel görüntülerini tarihe gömdü. 2018 yılı içerisinde yapılan 462.437,14 metre içme suyu hattı, 72.305 metre kanalizasyon hattı, 15.936 metre yağmursuyu hattı çalışmaları ile göz doldurdu.

Mersin'de yollar konforlu ve güvenli

Mersin tarihinde görülmemiş yol yapım ve bakım çalışmaları ile kırsaldan merkeze tüm vatandaşların takdirini toplayan Büyükşehir Belediyesi, 5 bin 500 kilometrelik yol ağının tamamına yakınını asfaltla buluşturarak, vatandaşların önüne konforlu yollar serdi.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri2018 yılı içerisinde 127.005,48 ton sıcak asfalt, 131,25 kilometre birinci kat sathi kaplama, 109,60 kilometre ikinci kat sathi kaplama gerçekleştirdi. Ekipler, 56.774,62 metrekare kaldırım çalışması yaparken,23,69 kilometre yeni yollar açarak hem yolları hem gönülleri birleştirdi.

Ulaşımda hayata geçirdiği katlı kavşak, yeni otobüs hatları, sinyalizasyon sistemi gibi yeni projeleri ile Mersin trafiğine rahat bir nefes aldıran Büyükşehir , kent merkezinde trafiğin yoğun olduğu alanlara ve okul çevresine yaptığı yürüyen merdivenli üst geçitler ile hem yayaların hem de sürücülerin güvenliğini sağladı.

Rıfat Uslu Caddesi'nin kaderi Büyükşehirle değişti

Mersin'in geleceğine yön veren ve trafik yoğunluğuna çözüm amaçlı hayata geçirdiği vizyon projeleri Mersin trafiğinde önem arz eden konumların iyileştirilmesini sağlayan Başkan Kocamaz, yine Mersin trafiği için önemli geçiş sağlayan alanlardan biri olan Rıfat Uslu Caddesi'ni yenileyerek Mersin halkının kullanımına kazandırdı. Yenişehir ilçesini Toroslar'a bağlayan bu ana güzergâhta 17.000.000.00 TL kamulaştırma bedeli ödenerek, yıkım işlemleri yapıldı. Çalışmalar boyunca 2 bin 852 ton sıcak asfalt ve 2 bin 500 m2 kaldırım ve bordür döşeme çalışması gerçekleştirildi.

1 yılda toplam 727 kültürel etkinlik sanatseverle buluştu

Fiziki hizmetlerin yanı sıra vatandaşların sanatla buluşması ve sosyal hayatın canlanması için de etkinlikler düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, konserler, tiyatrolar, spor organizasyonları gibi kültürel sportif faaliyetler ile Mersinli vatandaşların sanatsal ihtiyaçlarını karşılıyor.

Spora ve sporcuya verdiği desteklerle de gençleri ve tüm Mersinlileri spora teşvik eden Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılı içerisinde spor başarı ödülleri kapsamında 109 sporcuya, 57 antrenöre, 5 kulüp ve takıma 726.621,00 TL ödül, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım kapsamında Mersin'de faaliyet gösteren 89 kulübe ayni, 84 kulübe nakdi toplamda 1.093.396,52 TL yardım yaptı.

Tarsus Orman Okulu projesi kapsamında 2018 yılı boyunca toplam 500 öğrenci kampa misafir olurken ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 13 farklı branşta verilen kurslarda toplam15 bin 951 kişi eğitim aldı. Gezici Kütüphane projesi ile takdir toplayan Büyükşehir Belediyesi2018 dönemi içerisinde 14 bin 716 vatandaş ve öğrenciye kitap verilmiş ve 39 bin 702 öğrenci ve vatandaş gezici kütüphaneyi ziyaret etti. Projeleri ve destekleri ile tarihe ışık olan Büyükşehir Belediyesi, Mersin genelinde yapılan sistematik ve bilimsel 11 farklı arkeolojik kazı, tespit ve yüzey araştırma çalışmalarına toplam 630 bin TL maddi destek sağlayarak Mersin tarihinin ortaya çıkmasına katkı sağladı.

Yüz binleri birleştiren maraton; Uluslararası Mersin Maratonu

Mahalli müşterek ihtiyaçların yanı sıra, sosyal kültürel ve sportif faaliyetlerle Mersin'de sağlanan hoşgörü, barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik ortamı sayesinde Mersin artık vatandaşların yaşamaktan keyif aldığı bir kent haline geldi. Dünyanın ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden katılım gerçekleştiği sportif faaliyetler ile Mersin dünya kamuoyuna tanıtıldı. Mersin'e gelen yerli ve yabancı sporseverler ve sporcular sayesinde turizm canlanırken, farklı kültürlerin Mersin'de kaynaşması sağlandı. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Uluslararası Mersin Maratonu ile 130 bin kişi Mersin'de tek yürek oldu, sporun birleştirici gücünü tüm dünyaya gösterdi.

Engelsiz Sanat Festivali ile dünyanın gözü Mersin'e çevrildi

Düzenlediği etkinlikler, hayata geçirdiği projeler ile dezavantajlı ve özel bireylerin ve ailelerinin yüreğine dokunan Büyükşehir, bu yıl ikinci kez düzenlediği Engelsiz Sanat Festivali ile Engelsiz kent Mersin unvanını sonuna kadar hak ettiğini kanıtlamış oldu.

Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali'nin ikincisi, merhum Aşık Veysel anısına gerçekleştirildi. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan festival kapsamında kent merkezindeki farklı semtlerde konser sahneleri kuruldu ve sergi alanları açıldı. 4 gün süren festivalde farkındalık oluşturmak adına panel ve çalıştaylar da düzenlendi.

Denetimlerle güvenli şehir Mersin…

Tüm ekipleri ile tam zamanlı bir çalışma performansı göstererek vatandaşların güvenliği için çalışan Büyükşehir Belediyesi düzenli olarak gerçekleştirdiği denetimlerle de vatandaşların pek çok alanda güvenli bir hayat sürmesini sağlıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından Mersin genelinde 2018 yılı içerisinde 1184 işyeri denetlendi, 327 izinsiz satıcı, 114 dilenciye müdahale edilerek gerekli yasal işlemler yapıldı. Ayrıca çevre kirliliği ve kaçak harfiyat dökümü ile ilgili 915 denetim yapıldı ve 76 kişi hakkında idari para cezası uygulandı. Trafik Denetleme Zabıta Şube Müdürlüğü ekiplerince 45 bin 582 toplu taşıma aracı, 1516 öğrenci ve işçi servis aracı ile 216 ticari taksi denetlenerek, kurallara uymadığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemler yapıldı. Mersin genelinde otogarlarda 23 bin 184 şehirlerarası otobüs denetlendi. Kurallara uymayan 326 adet şehirlerarası otobüs hakkında yasal işlem yapıldı. Ayrıca çocukların bilinçli tüketim yapmaları konusunda 'Zabıta Bilinçli Tüketici Yetiştiriyor' sloganı ile yürütülen proje kapsamında 13 ilçede toplam 12 bin 873 ilk ve ortaokul öğrencisine eğitim verildi.

İtfaiye erleri zor günde de halkın yanında

Göreve geldiği andan itibaren Mersin halkının can ve mal güvenliğini sağlayan dairelerin başında gelen İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri müdahale ettiği ev, iş yeri yangını, kurtarma, araç kazası ve eğitimlerle beraber şu ana kadar 10 bin 100olaya müdahale ederek, vatandaşın zor zamanlarında yanında oldu. Yeni projeleri ile her alanda hizmet ağını genişletmeye devam eden Büyükşehir Belediyesi, Mezitli ve Erdemli'de yaptığı yeni itfaiye grup amirliklerini hayata geçirerek, hizmet halkasına yenilerini eklemiş oldu.

Hizmetler havada ve karada devam ediyor

Çağını yakalayan bir belediyecilik anlayışı ile hizmet veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, bünyesine kazandırdığı helikopter ile hizmetlerini hem havadan hem karadan sürdürüyor.

Mersinlilere kazandırdığı helikopter ile orman yangınları, doğal afetler, su havzalarının kontrolü, sağlık, arama kurtarma, ulaşım, yüksek bina yangınları, deniz kirliliği denetimi, başta yüksek yapılar, gökdelenler olmak üzere kent içinde trafikte veya başka bir konumda ortaya çıkacak sorunlara anında müdahale edebilecek. MBB 1 ismi verilen helikopter, Türkiye'de Büyükşehir Belediyesi envanterine kayıtlı olarak alınan ilk helikopter olma özelliğini taşıyor.

Büyükşehir ile sağlık hizmetleri dağları aştı

Yine Büyükşehir Belediyesi'nin takdir toplayan projelerinden biri olan ve yaşlı, hasta ve dezavantajlı gruplara yönelik başlatılan evde sağlık ve bakım uygulaması ile alanında uzman doktor, hemşire, sağlık çalışanı, fizik tedavi uzmanı ve psikologlar ile 2018 yılı içerisinde toplamda 13 bin 602vatandaşa evde sağlık ve bakım hizmeti verildi. Gezici Göz Sağlığı, Gezici Diş Sağlığı ve Gezici Kalp Sağlığı Taraması Araçları ile sağlık birimlerine ulaşılabilirliğin zor olduğu yerlerde, kırsal bölgelerde başta dezavantajlı gruplar olmak üzere, özellikle yaşlı, yatalak, engelli vatandaşlara program dâhilinde hafta içi ve hafta sonu gezici sağlık araçlarıyla 7 bin 877 vatandaşa ulaşılarak muayene edildi.

2019'da Mersin'i vizyon projeler bekliyor

Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında somut adımlarını attığı ve ilerleyen süreçlerde Mersin'e kazandıracağı en önemli ve en büyük projelerinden biri olan Metro Projesi ile de ezber bozan belediyecilik anlayışını ortaya koydu. Büyükşehir'in Mersin'e ulaşımda çağ atlatacak en önemli projelerinden biri olan ve Ulaşım Ana Planı stratejileri kapsamında hazırlanan alternatifler arasında yer alan Karma Raylı Sistem Projesi, Bakanlık tarafından uygun görülerek onaylandı. İlk etapta TCDD-Gar ile Mezitli-Soliarası yapımı planlanan toplam 16.30 km uzunluğundaki raylı sistem hattı üzerinde 12 adet istasyon alanı, bir adet depolama alanı yer alacak. Planın hedef yılı olan 2030'da söz konusu hatta günde 273 bin, yılda 93 milyon yolcunun taşınacağı öngörülüyor.

Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın Mersinli vatandaşlara sözünü verdiği Deniz Otobüsü içinse çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Deniz Otobüsü için Çanakkale Özel İdaresi ile anlaşan Büyükşehir Belediyesi ilerleyen günlerde deniz otobüsünün alımını gerçekleştirerek, Mersin'e yeni bir hizmet kazandırmış olacak.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close Mersin'de Hizmetin Adı 'Başkan Kocamaz'
Mersin'de Hizmetin Adı 'Başkan Kocamaz'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: