rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.659 (3.472)

Toplam Ziyaret: 15.339.755 (14.225.796)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Ocak 2019
Sayı : 791
Bu kayıt toplam
538 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ADAYLAR ESOB'U ZİYARET ETTİ

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer'i ziyaret etti.

Adaylar ESOB'u ziyaret etti Adaylar ESOB'u ziyaret etti
1 / 2 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bir grup partilinin de eşlik ettiği Büyükşehir Başkan adayı Vahap Seçer'i Birlik girişinde karşılayan Başkan Dinçer, daha sonra Vahap Seçer'le birlikte makam odasına geçti.

İl merkezinde kurulu çok sayıda oda başkanının da hazır bulunduğu ziyarette CHP adayı Vahap Seçer'e hayırlı olsun dileklerini ileten Başkan Dinçer; "Zorlu bir aday belirleme sürecinin ardından CHP Genel Merkezi, daha önce ilimizde milletvekili olarak görev alan, parti tabanında sevilen bir isim olan ve esnafımızın da yakından tanıdığı sayın Vahap Seçer'de karar kıldı. Biz kendisine hayırlı olsun dileklerimizi iletip, başarılar diliyoruz" dedi.

CHP'nin geçmişte oda başkanlarına getirilmek istenen iki dönem kısıtlamasını Anayasa mahkemesine taşıyarak iptal ettiğini hatırlatan Başkan Dinçer, "Bu anlamda esnaf teşkilatı adına bu çalışmasından dolayı CHP'ye tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz" diye konuştu.

Konuşmasının devamında esnaf ve sanatkarların yereldeki sorunlarının yüzde 90'ının belediyelerle olduğunun altını çizen Başkan Dinçer, "Esnaf teşkilatımız çok geniş bir aile. Çamlıyayla'dan Anamur'a kadar örgütlü bir kuruluşuz. Bu bağlamda yereldeki bütün işlemlerimizin yüzde 90'ını belediyeler oluşturuyor.

Esnaf ve sanatkarlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması adına seçilmeniz halinde Büyükşehir bünyesinde bir Esnaf Masası kurmanızı talep ediyoruz. Bizler biliyoruz seçilmeniz halinde biz gibi çok geniş bir alana hizmet vereceksiniz. Esnafımız her aradığında sizinle görüşemez.

Ama bizleri sizlere buluşturacak sorunlarımızı sizlere ulaştıracak bir Esnaf Masası kurmanız halinde kesimimizin sorunlarına çözüm üreteceğinize inanıyoruz. Yine merkez ilçe ve diğer ilçelerimizde meclis üyesi olarak görev almak isteyen esnafımıza destek olmanızı bekliyoruz" şeklinde konuştu.

CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer'de esnafın yanında kendini evinde gibi hissettiğini belirterek, "Çok teşekkürler sayın Talat Başkanım. Burada kendini evimde gibi hissediyorum. Sizler esnaflıktan gelen bir karaktersiniz. Esnafın temel özeliği hoşgörülü olması, güler yüzlü olması, sıcak kanlı olmasıdır. Siz bunları bizlere sundunuz.

Bende esnafın içerisinden gelen biri olarak en iyi diyaloğ kuracak kesim olarak sizleri görüyorum. Çünkü esnafın sorunlarına ve çözüm önerilerine hakimim" dedi. Başkan Dinçer'in Esnaf Masası konusunu çok makul bir istek olarak niteleyen Vahap Seçer, " Sizlerin tespit edeceği bir ismi atayacağım bir Esnaf Masasını şimdiden kurulmuş bilin" dedi.

Seçilmesi halinde en çok önem verdiği bir diğer konunun sanayi siteleri olduğunu aktaran Seçer, "Kentimize beş bin işyeri kapasiteli her biri ikiyüz ile bin metrekare arasında değişen büyüklükte sanayi sitesi ihtiyacı var. Bizler bu bağlamda ilk etapta beşyüzü Akdeniz'de, Bin tanesi Yenişehir, bin tanesi de Mezitli'de olmak üzere her biri 200 ile bin metrekare arasında değişen iki bin beş yüz işyeri kapasiteli sanayi siteleri kurma planımız hazır. Ben bu konuyu çok önemsiyorum ve bunu hayata geçirmek için gerekeni yapacağım" dedi.

Bunun yanı sıra ihtisas ticaret merkezlerinin de kentimize kazandırılması gerektiğini kaydeden Vahap Seçer, "Mersin'in en büyük şanssızlığı bir planın olmayışı. Ben kendime inanıyor ve güveniyorum. Diğer belediye başkanlarımızında art niyetli olduğuna inanmıyorum ama ben bu konulurda daha yetenekliyim ve bunları hayata geçireceğim" şeklinde konuştu.

Dinçer, "Kiralardaki artış makul düzeye çekilmeli"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İyi Parti Büyükşehir Başkan adayı Burhanettin Kocamaz, bünyesinde kurulu 70 meslek odası ve 65 bin üyesiyle kentin en büyük meslek kuruluşu olan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer'i ziyaret etti.

İlde kurulu çok sayıda esnaf odası başkanlarının da hazır bulunduğu ziyarette Başkan Kocamaz'a hayırlı olsun dileklerini iletip başarı dileyen Başkan Dinçer, "Bugün Mersin ilginç bir seçime tanık oluyor. İttifak olayı oldu ve Başkan Kocamaz seçildiği partiden değilde başka bir partiden aday oldu. Halen görevde olan bir başkanımız. Biz kendisine başarılar diliyoruz" dedi.

Konuşmasının devamında Başkan Kocamaz'ın görev süresi içerisinde bir çok sorunu çözüme kavuşturduklarını bir kısmını ise çözemediklerini ifade eden Dinçer," Temsil ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımızın hak ve menfaatlerini korumak adına birlikte iyi niyet içerisinde mücadelemizi verdik. Özellikle Tarsus Kemalpaşa sanayi sitesiyle Türkiye'ye örnek model yarattık. Belediye esnaf işbirliğiyle hayata geçirilen bu proje Türkiye'ye örnek olarak gösterildi. Bu sanayi sitesini bizlere kazandırmasından dolayı sayın başkanımıza tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Mersin'de sanayi sitesiyle ilgi çalışmalarını maalesef çözemediklerinin altını çizen Başkan Dinçer, "Mersin'e 5 bin işyeri kapasiteli sanayi sitesi kazandırmak için çok büyük mücadeleler verdik ama maalesef kentin anayasası olan 1/5000 lik haritalarda sanayi sitesi olarak yer işaretlenmemesinden kaynaklı bunu bir türlü gerçekleştiremedik.

Korukent mahallesi civarında bir yer bulduk ama burası da mecliste grubu bulunan partilerin ortak kararıyla konut alanına çevrildi ve bizim sanayi sitesi özlemimiz gerçekleşemedi. Tabi biz bu anlamdaki mücadelemizi bırakmayacağız. Önümüzdeki süreçte Mersin'e yakışır bir sanayi sitesini hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Başkan Dinçer, belediyelerin elindeki gayrimenkullerdeki fiyat artışı nedeniyle esnafın sıkıntı yaşadığına dikkat çekerek devam ettiği konuşmasında, "Özelikle zafer çarşısındaki esnafımızın kiralarında yüzde 30-40 gibi fiyat artışları söz konusu. Esnafımız bu kiraları ödeyemiyor. Kirasını ödeyemeyen bir çok esnafımız için tahliye kararı çıkartılmış. Kiralardaki bu artışı tekrar gözden geçirmenizi ve makul düzeye çekmenizi bekliyoruz.

Bunun yanı sıra ulaşım sektöründeki servis araçlarımızın özürlü rampasıyla ilgili sıkıntısı var. Aracına özürlü rampası taktırmayan esnafımız bu ay içerisinde yaptırması gereken vizeyi yaptıramayacak. Biz özürlü rampasıyla ilgili olarak UKOME daire başkanlığına talimat vererek 6 ay daha ek süre verilmesini talep ediyoruz" dedi. Dinçer yine esnaf ve sanatkarların kullandığı su ücretlerine de indirim istediklerini kaydederken, mezbahalarda kaçak kesimin önlenmesi adına denetimlerin sıklaştırılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İyi Parti Başkan adayı Burhanettin Kocamaz ise bu buluşmayı sağlayan Başkan Talat Dinçer'e ve oda başkanlarına teşekkür ederek, "Benim size kendimi anlatmama gerek yok.25 yıldır Tarsus ve Mersin'de sizlere hizmet etmeye çalışıyoruz. 1994 yılında başlayan hizmet yolculuğunu her seçim döneminde artan bir destekle bugünlere geldi.

Tarsus ve Mersin'de bugüne kadar yapılmamış bir çok hizmeti hayata geçirdik. Ama Mersin gibi bir ilde yılların ihmalinin 5 yılda çözülmesi kolay değil. Bizim göreve geldiğimizde Büyükşehir sadece 4 merkez ilçeden sorumluydu. Ama bizle beraber görev alanımız 13 ilçeye çıktı.

Mersin'in nüfusu 1 milyon 800 bin, sadece kırsalda 509 mahalle var. İstanbul'ın üç katından fazla bir alana hizmet veriyoruz ama genel bütçelere ayrılan paylarda sadece nüfus baz alınıyor. Kırsaldaki bu 509 mahallede yol bile yoktu. Sadece kırsala 5500 km yol yaptık. Bizim iddiamız vardı. Yolsuz ve susuz köy bırakmayacağız diye. Çok şükür bunu başardık. Kırsaldaki hiçbir mahallemizin su ve yol sorunu kalmadı" dedi.

Kocamaz, konuşmasının devamında zafer çarşısındaki fiyat artışının kendilerince değil, ticaret odası ve emlakçılar odasından oluşan bilirkişilerce belirlendiğini ifade ederken, çarşı esnafını mağdur eden bir durum söz konusuyla bunu inleyeceklerini ifade etti. Kocamaz, kaçak kesim konusunda da gereken hassasiyeti göstereceklerini ve halka ruhsatsız mekanlarda sağlıksız et satışına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini sözlerine ekledi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close Adaylar ESOB'u ziyaret etti
Adaylar ESOB'u ziyaret etti
Adaylar ESOB'u ziyaret etti
Adaylar ESOB'u ziyaret etti
  • 1
  • 2
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: