rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.653 (3.466)

Toplam Ziyaret: 15.339.749 (14.225.790)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
21 Ocak 2019
Sayı : 790
Bu kayıt toplam
579 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

AKDENİZLİ KADINLARDAN MUHTEŞEM SERGİ

Akdeniz Belediyesi tarafından hazırlanıp, Mersin Valiliği öncülüğünde "2017 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES)" kapsamında teklif edilen ve Kalkınma Bakanlığı'nca onaylanıp finanse edilen projenin başlangıç tarihi 1 Kasım 2017; bitiş tarihi 31 Ekim 2018 olarak belirlenmişti. Yoğun ilgi gören Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi, 3 aylık uzatmanın ardından 31 Ocak 2019 tarihinde sona erecek.

Akdenizli kadınlardan muhteşem sergi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Proje kapsamında, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nce düzenlenen kapanış töreni, kursiyerlerin birbirinden farklı el emeği göz nuru eserlerinin beğeniye sunulduğu sergi ve renkli gösterilerle gerçekleşti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen etkinliğe, Mersin Vali Yardımcısı Abdülhamit Erguvan, Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, KKTC Mersin Konsolosu Fatma Arşehit Soykan, İlçe Milli Eğitim, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, Belediye Başkan Yardımcıları, eğitmenler ve kursiyerler katıldı.

Adanalıoğlu, Çay, Çilek ve Karaduvar mahalle evlerinde eğitim alan kursiyerlerin giyim, biçki, dikiş–nakış, takı-tasarım, resim, ebru ve mozaik, seramik, ahşap oyma ve boyama ürünleri; protokol üyeleri ve sergiyi görmeye gelenlerin hayranlığını kazandı. Etkinlikte, mahalle evleri kreşlerinde eğitim gören miniklerin ve Kafkas Halk Dansları topluluğunun gösterisi de büyük beğeni topladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, meslek ve beceri edindirme kurslarının önemine dikkat çekerek, "Akdeniz Belediyesi olarak, temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra özellikle sosyal ve kültürel hizmetlerin de önemli olduğunu düşündük.

Akdeniz ilçemiz yoğun göç alan, farklı etnik köken ve düşünceden insanımızın, bir arada huzur içinde yaşadığı bir yer. Göç dolayısıyla Mersin'e gelen toplumsal kesimlerin kent ile uyumunun önemli bir sorun olduğu değerlendiriliyor. İşte buradan hareketle sosyal ve kültürel etkinliklerin ve bu tür merkezlerin sayısının az olduğu düşünüldüğünde, bu etkinlikleri çoğaltmak adına Akdeniz Belediyesi olarak SODES Projesini geliştirdik" dedi.

Çocuklu kursiyerler için tüm kurslarda kreşler de açtıklarını kaydeden Başkan Pamuk, "Kurslarımız beklentimizin çok üzerinde yoğun bir ilgi gördü. Projenin başında bin (1000) kursiyer hedeflemiştik, ancak bin 700'ün üzerinde kursiyerimiz kurslara katıldı. Dolayısıyla kurs ve kursiyer sayımızı yüzde yüz oranında aştık" diye konuştu.

SODES Programının 31 Ocak'ta sona ereceğini, ancak tarz kurs ve etkinliklerin süreceğini belirten Pamuk, "SODES projemizin kabul edilmesi ve hayata geçmesinde emeği geçen, maddi ve manevi anlamda desteklerini esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ile Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan Su'ya; proje koordinatörlerine, kurs öğretmenleri ve bizleri yalnız bırakmayarak her şeye rağmen kurslara katılan vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Başkan Pamuk, konuşmasının ardından protokol üyelerine; Mahalle Evleri'nde eğitim alan kursiyer kadınların yaptığı birbirinden güzel eserlerden birer tane hediye etti. Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Pamuk ve beraberindekiler, el emeği ve göz nuru seçkilerden oluşan sergiyi gezdi.

Proje hakkında...

Akdeniz Belediyesi'nce hazırlanan, 1 yıl süreli ve 2 milyon TL bütçeli proje sayesinde, kurslar için mahalle evlerine gerekli olan demirbaş ve temrinlik malzemeler temin edildi. Ayrıca her mahalle evinde kreş sınıfları açıldı ve kütüphaneler oluşturuldu. Adanalıoğlu'nda 20 bilgisayarın yer aldığı bir bilgisayar sınıfı kuruldu.

Bütçesi 2 milyon lira olarak belirlenen ve 3 ay daha uzatılarak toplam 15 ay devam eden Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi'nin 1 milyon 350 bin lirası kullanıldı. Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi sayesinde ulaşılması hedeflenen kursiyer sayısı bin 50 olarak belirlendi. Ancak kurs ve eğitimler her yaş ve kesimden yoğun bir ilgi gördü. Nitekim projenin sürdüğü 15 aylık süreç içinde ulaşılan toplam kursiyer sayısı, belirlenen hedefin çok üzerine çıkarak bin 343'ü kadın ve 428'i de çocuk olmak üzere toplamda bin 771 kişi oldu.

Kurslarda eğitim alan kadınlar, yaptıkları el emeği ürünlerle aile geçimlerine de katkı sağlarken, bu 4 merkezde okuma-yazma kursları da verildi. Ayrıca 3-6 yaş çocuk kreş odaları da oluşturulup 428 çocuğun kreşlerden faydalanması sağlandı. Böylece çoklu eğitim merkezlerinden hem anne hem de çocukları aynı anda faydalanabilme ve zamanlarını değerlendirme imkânı buldu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close Akdenizli kadınlardan muhteşem sergi
Akdenizli kadınlardan muhteşem sergi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: