rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.708 (3.521)

Toplam Ziyaret: 15.339.804 (14.225.845)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Ocak 2019
Sayı : 789
Bu kayıt toplam
561 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'MÜJDE' OLARAK SUNULAN İNDİRİME TEPKİ

Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle geçerli olan ve 'müjde' olarak sunulan elektrikteki yüzde 10 indirime tepki geldi.

'Müjde' olarak sunulan indirime tepki
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kararın perde arkasında, dağıtım şirketlerine çifte kaynak aktarıldığının ortaya çıktığının vurgulandığı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Tüm abone gruplarında perakende enerji bedeli Ekim 2018'e göre; Orta Gerilim Sanayi Abonelerinde yüzde 2,7; Alçak Gerilim Abonelerinde ise; Sanayi'de yüzde 4,1 Ticarethanelerde yüzde 4,8, Tarımsal Sulamalarda yüzde 4,3 Aydınlatmalarda yüzde 5, Mesken Abonelerinde ise yüzde 23,7 oranında düşürülmesine rağmen, iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan DAĞITIM BEDELİ yüzde 15.7 artırıldığı için bu fiyat değişiklikleri mesken aboneleri hariç diğer tüm abonelere az da olsa (yüzde 0,1-0,3 oranlarında) artış ile sonuçlandı.

Mesken abonelerinde ise perakende satış bedelinde yüzde 23,7 oranında fiyat indirimine rağmen büyük payı DAĞITIM ŞİRKETLERİ'nin aldığı DAĞITIM BEDELİ'ne yapılan yüzde 15,7 oranındaki artış nedeniyle sadece yüzde 9,5 oranında bir indirim gerçekleşmiş oldu.

Bu tarifeyle birlikte Aralık.2017 ayından Ocak.2019 ayına kadar geçen, son 13 ayda abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artışlar;

İletim hattından bağlı abone gruplarında yüzde 77,62

Orta Gerilim Sanayi Abonelerinde yüzde 72,11

Alçak Gerilimden bağlı Abonelerde ise;

Sanayi Abonelerinde yüzde 71,01

Ticarethanelerde yüzde 71,04

Tarımsal Sulamalarda yüzde 71,12

Aydınlatmalarda yüzde 7 0,49

Mesken Abonelerinde ise yüzde 30,54 oranında gerçekleşti.

Elektrik Dağıtım Şirketlerine yapılan kaynak aktarımı bununla da kalmamıştır.

Bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)'ın bir önceki dönem toptan satış tarifesinde; 17,36 Kr/kWh olan toptan satış enerji birim bedelinde 4,7265 Kr/kWh yani yüzde 27.2 oranında indirim yapılarak 12,6335 Kr/kWh'a düşürülmüştür.

2017 yılında EÜAŞ'ın, dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine toplamda 111,4 Milyar kWh satış yaptığı göz önüne alındığında;

2017 yılı verileri baz alınarak yapılan hesaplamada, kamu üretim şirketi olan EÜAŞ'ın yapmış olduğu 4,7265 Kr/kWh'lik indirim ile dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine yıllık bazda toplam 5-5,5 Milyar TL'lik bir destek sağlandığı görülmektedir.

Tüm bu verilere bakıldığında, elektrik tüketici abonelerine (Mesken hariç) yansımayan yapılan indirim ve kaynak aktarımlarının, EÜAŞ'ın Toptan Satış Tarifesi'nde yapılan indirim ile sübvanse edilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Siyasi iktidar yaptığı son açıklamada; Devletten Sosyal Yardım alan 2,5 milyon hane civarında olan en düşük gelir grubuna, hane başına aylık 150kWh. (yaklaşık 80,-TL/ay karşılığı) elektriğin bedelsiz verileceğini açıklamıştır.

Meslek Odamız uzun yıllardır, Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ödeme imkanı olmayan hanelere aylık ihtiyacı olan elektriğin bedelsiz verilmesi gerektiğini çeşitli platformlarda ifade etmekte olup, bu uygulamanın iktidar tarafından geçte olsa fark edilmiş olması doğru yaklaşımın er yada geç herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

Ne yazık ki sosyal yardımlarla geçinmek zorunda olan iki buçuk milyon hanenin olduğu ülkemizde, toplumun her bir ferdinin kendine yeten, insanca yaşamını sağlayacak, kimseden yardım almak zorunda kalmayacağı ekonomik güce kavuşturulması, adil ve eşit toplum yapısını oluşturabilmenin en temel çözümüdür.

Dünyada gelir dağılımı eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülkelere bakıldığında ülkemiz 12 yılı aşkın süredir, maalesef dünyada en kötü 3 ülke arasında yer almaktadır. Sorunlar pansuman tedbirlerle çözülemeyecek kadar ciddi ve büyüktür.

2018 yılında kurdaki artış ve dalgalanmalar, piyasa dengesi gibi gerekçelerle elektrik fiyatlarına çok yüksek oranlarda artışlar yapılarak, enerjinin temel bir insan hakkı olduğu ve enerji fiyatlarının herkesin ulaşabileceği düzeyde olması gerektiği göz ardı edilmiştir.

Ancak son birkaç ayda kurlardaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamaya yönelik yapılan bu indirim kararıyla "bir taşla iki kuş vurmaya" çalışılması, bizleri şaşırtmamıştır.

Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, enerji piyasasında kar esaslı piyasa politikaları yerine, Ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu ve toplum yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak özerk bir yapıya geçilmelidir."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close 'Müjde' olarak sunulan indirime tepki
'Müjde' olarak sunulan indirime tepki
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: