rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 624 (520)

Toplam Ziyaret: 15.243.988 (14.140.115)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Aralık 2018
Sayı : 786
Bu kayıt toplam
513 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

PROJE İLE HAYATA BAĞLANDILAR...

Mersin Valiliği koordinasyonunda, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından "Hayata Gülümse Projesi" ile madde bağımlılarının topluma kazandırılması, meslek edinmeleri ve bağımlılıkla mücadele etmeleri sağlanıyor.

Proje ile hayata bağlandılar...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Proje kapsamında, 38 bin kişiye sağlıklı yaşam ve madde bağımlılığı konularında eğitim verilirken, alkol ve madde bağımlılığı tedavisi gören 60 kişinin de rehabilite edilerek topluma entegrasyonu ve çeşitli kurslarla meslek edinmeleri sağlandı.

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan 'Hayata Gülümse Projesi'nin sergi ve kapanışı gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir BelediyesiKongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen programda konuşan Vali Ali İhsan Su, SODES projeleri ile Mersin'de çok ciddi çalışmalar gerçekleştiklerini kaydederek, 52 proje için 27 milyon TL ödenek ayrıldığını söyledi.

'Hayata Gülümse Projesi'nin madde bağımlılığıyla mücadelede önemli bir yeri olduğunu belirten Su, "Bu proje kapsamında kurslara katılan, kursları bitiren, rehabilitasyonları gerçekleştirilen kardeşlerimiz yeniden hayata bağlanıyor. Kendine yeni bir hayat kuruyor, yaşam felsefesi değişiyor.

Bu anlamda gerçekten çok çok önemli bir proje idi. Biz ilimiz genelinde de bağımlılıkla mücadele konusunda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu onların ayaklarından bir tanesi. Her kurumumuz bu konuda çalışmalar yürütüyor" dedi.

Birçok ülkenin sorunu

Bağımlılıkla mücadelenin birçok ülkenin sorunu olduğunu aktaran Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı ise "İnsanın DNA'sını bozmak, yaşam tarzını değiştirmek, alışkanlıklarını değiştirmek için yapılan çalışmalara karşı oluşturulan faaliyetler zinciridir bizim bu çalışmalar. Onun için daha ne yapsak, neler yapsak az. Projemizi iki kategoride değerlendiriyoruz.

Birincisi korunma, koruyucu faaliyetlerde bulunma yani dezavantajlı grup dediğimiz gruba hiç bulaşmamış risk altındaki gruplara, bireylere, toplumlara ulaşmak ve onlara farkındalık oluşturma çabaları. İkincisi ise rehabilite edici çalışmalar" diye konuştu.

Proje kapsamında tedavi gören ve rahabilite edilen kursiyerlerden Yunus Çulhacı da şu ifadeleri kullandı: "Bahanelerle ve saçma sapan sebeplerle birlikte hayatımda kötü bir dönem oldu. Bundan sonra benim için insanlık öldü ve madde kullanmaya başladım.

Artık hayatımda bir sona girdiğimden haberdar değildim. Bu noktadan sonra bir vebalı gibi oldum. Toplum tarafından da uzaklaştırılıp, ötekileştiriliyordum. Bu durum tüm toplum tarafından kabul görülüyordu. Tam da bu noktada ailemi 'maddeye' ulaşmak için bir basamak, bir sponsor olarak görüyordum. Denetimli Serbestlikte 'Hayata Gülümse' ekibiyle tanıştım. Kafamda bir sürü soru işareti ve belirsizliklerle birlikte projeye dahil oldum.

Çünkü, kendine inanmayan birine onlar inanmıştı. Bana bu garip geliyordu. Ben kimseye inanmıyordum. Fakat, ben bir yere gittiğimde hocalarımın beni merak etmesi benim için endişelenmesini görünce bu düşüncem komple değişti. Ben bana değer verdiklerini gördüm. Bu olay beni gerçekten çok mutlu etmişti. Artık ne için savaşacağıma karar vermiştim. Ailem konusunda bugüne kadar evimizde hiç olmadığı kadar mutluyuz."

Konuşmaların ardından proje paydaşlarına teşekkür belgeleri verildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tarımın geleceği emin ellerde

_assets/fotograflar

Mezuniyete yaptıkları uçakla geldiler

_assets/fotograflar

Fiyatlar 10 yılda yüzde 374 arttı

_assets/fotograflar

Sarı'dan sürücülere çocuk ve seyahat uyarısı...

_assets/fotograflar

Mersin'de 'hava taksi' dönemi

_assets/fotograflar

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı

_assets/fotograflar

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

_assets/fotograflar

Ücretsiz aktarmalar hayatı kolaylaştırıyor

_assets/fotograflar

Evde sağlık hizmetleri tanıtıldı

_assets/fotograflar

MTSO ile ŞUTSO kardeş oda oldu

close Proje ile hayata bağlandılar...
Proje ile hayata bağlandılar...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: