rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 45 (45)

Toplam Ziyaret: 15.243.409 (14.139.640)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Aralık 2018
Sayı : 786
Bu kayıt toplam
508 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MTSO'NUN 133.CÜ GURUR YILI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), 133'üncü kuruluş yıldönümünü gerçekleştirdiği çelenk sunma töreni ile kutladı.

MTSO'nun 133.cü gurur yılı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla devam etti.

Törende konuşan MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, "Yönetimimizle, Meclis Başkanımızla, Meclis Üyelerimiz, profesyonel kadromuzla Türkiye genelinde herkesin gıpta ile baktığı bir Oda'yız. Koca çınar 133 yaşında. Herkesi kutluyorum" dedi.

Kuruluşundan bugüne kadar hizmet veren tüm Yönetimleri, Meclisleri, profesyonel kadroyu minnetle andığını dile getiren Kızıltan, "Var olsunlar. Ebediyete intikal edenlere de Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

133 rakamının Mersin'in plakası olan 33'e denk gelmesinin de ayrıca özellik taşıdığına dikkat çeken Kızıltan, sözlerini, "İnşallah nice 133 yıllar kutlayacağız" diye tamamladı.

Öncü rol üstlendi

MTSO'nun 18 Aralık 1886 yılında kurulduğunu hatırlatan Meclis Başkanı Hamit İzol, "Bugün kuruluşumuzun üzerinden 133 yıl geçmiş. Bu süre zarfında Odamızın Mersin'e kazandırdıklarını hatırlayabildiğim kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum" dedi. Oda'nın Mersin'in ticari hayatının gelişmesinde her zaman öncü rol üstlendiğini kaydeden İzol şunları söyledi:

"Mersin Limanı'nın, Serbest Bölge'nin, Organize Sanayi Bölgesi'nin Teknopark'ın, Sanayi Sitesi'nin kuruluşunda Odamız bilfiil görev üstlenmiş, maddi ve manevi katkı koymuştur. Kent hayatının hep içinde olan Odamız, Mersin'in ihtiyaçlarının karşılanmasına da destek olmuştur.

Kentin ilk 4 yıldızlı otelinin, yani Mersin Oteli'nin kurulmasında Odamız öncülük etmiştir. Bunun yanında Mersin'e üç tane okul, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, iki tane sağlık ocağı, iki tane toplum merkezi, bir karakol kazandırmıştır."

Önemli çalışmalar yapıldı

Doğrudan yapılan çalışmaların yanında MTSO'nun girişimleriyle gerçekleşen önemli çalışmalar bulunduğuna da dikkat çeken İzol, bu çalışmaları ise şöyle sıraladı:

"Mersin Üniversitesi'nin kuruluşu, Mersin Limanı'nın özelleştirilmesi, kalkınma ajanslarının kuruluşu, Sanayi Sitesi'nin kuruluşu, Tarım Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin kuruluşu, turizm bölgelerinin ilanı, yeni Tıp Fakültesi Hastanesi'ne TOBB'un 5 milyon TL'lik desteğinin sağlanması, Serbest Bölge genişleme alanının ilanı."

Beklentilerimiz büyük

Bugüne kadar önemli çalışmalara imza atıldığını, bundan sonrasında da önemli beklentiler içinde olduklarını dile getiren İzol, bu beklentilerin de takipçisi olacaklarını vurguladı.

Öncelikli olarak tüm Mersin'in özlemle beklediği imar planlarının tamamlanmasını istediklerine değinen İzol, "Sektörlerimizin taleplerini karşılayacak ihtisas üretim ve ticaret bölgelerinin oluşturulması, Serbest Bölge genişleme alanının kamulaştırılması, lojistik merkezimizin kurulması, yapımı devam eden D-400 karayolu çalışmaları, otoyol – OSB bağlantısı çalışmaları ve havaalanı inşaatının en kısa sürede tamamlanması da beklentilerimiz arasında" dedi.

Turizm merkezlerinin yatırımcılara tahsis edilebilir hale getirilmesini istediklerini de anlatan İzol, kentsel dönüşümün de hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Odalar, vakfılar, dernek ya da kulüplerde gönüllülük esasına göre görev alındığını, bu nedenle kent adına yapılan çalışmalara ciddi katkılar sağlandığını belirten İzol, "Bizim gibi kurumlarda ise üstlenilen görevler bir bayrak yarışı gibidir.

Bizler de geçtiğimiz 2018 yılı Nisan ayında bayrağı devraldık. Ta ki 2022 yılı sonuna kadar taşıyacağız. Mersin iş dünyasının çatı kuruluşu olarak birlik ve beraberlik içerisinde, güçlü Mersin Lobisini oluşturmak ve bunu sürdürmek temel görevimizdir" dedi.

Gövdemizi taşın altına koyacağız

Mevzuatla verilen görevleri yerine getirmenin yanında asıl görevlerinin üyeler başta olmak üzere Mersin'in kalkınması ve gelişmesi için çalışmak olduğunu anlatan İzol, "Bunun için elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarak tüm sorunların altından kalkacağımıza yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda birlik ve beraberlik mesajı veren İzol sözlerini, "Aldığımız bayrağı, birlik ve beraberliğimizi bozmadan, bizden sonra görev alacaklara gönül rahatlığıyla teslim edeceğimizden eminim" diye tamamladı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tarımın geleceği emin ellerde

_assets/fotograflar

Mezuniyete yaptıkları uçakla geldiler

_assets/fotograflar

Fiyatlar 10 yılda yüzde 374 arttı

_assets/fotograflar

Sarı'dan sürücülere çocuk ve seyahat uyarısı...

_assets/fotograflar

Mersin'de 'hava taksi' dönemi

_assets/fotograflar

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı

_assets/fotograflar

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

_assets/fotograflar

Ücretsiz aktarmalar hayatı kolaylaştırıyor

_assets/fotograflar

Evde sağlık hizmetleri tanıtıldı

_assets/fotograflar

MTSO ile ŞUTSO kardeş oda oldu

close MTSO'nun 133.cü gurur yılı
MTSO'nun 133.cü gurur yılı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: