rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.419 (1.950)

Toplam Ziyaret: 15.562.504 (14.415.705)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
03 Aralık 2018
Sayı : 783
Bu kayıt toplam
571 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

BÜYÜKŞEHİR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÇIKIYOR

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, 'Türkiye'de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı' çerçevesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan 'İklim Değişikliğine Karşı Çıkın' projesi kapsamında 'İklim Değişikliği ve Atık Yönetimi Konularında En İyi Uygulamalar Konferansı' düzenlendi.

Büyükşehir, iklim değişikliğine karşı çıkıyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Konferansta, Türkiye'nin ve dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen iklim değişikliği ve atıkların yönetimi hakkında görüş alışverişinde bulunularak, çözüm önerileri ortaya koyuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferans iklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetlerin yeryüzüne etkileri ile alakalı tanıtım videosu ile devam etti.

İklim değişikliği sorunuyla karşı karşıyayız

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, açılışta gerçekleştirdiği konuşmasında, "Bilindiği üzere dünya, yaratılışından günümüze kadar çeşitli iklim evrelerinden geçerek bugünkü halini almıştır. Yeryüzünde canlının var olabilmesi ve şu an ki mevcut yaşamını sürdürebilmesi için iklim ve onu şekillendiren çevresel değerlerin yeterince ve mümkün olduğu kadar elverişli şartlar içermesi gereklidir.

Üzülerek belirtmem gerekiyor ki, insanoğlu son 50 yılda dünyada ve ülkemizde yaşanan hızlı sanayileşmeyle birlikte çevre sorunları, küresel ısınma ve küresel ısınmanın akabinde iklim değişikliği sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu acı yüzleşmede dünyayı ve biz insanları önümüzdeki 50 yıl içinde en çok etkileyecek olan sorun küresel ısınmadır" dedi.

Dünyamız, ciddi problemlerle mücadele etmek zorundadır

İklim değişikliği konusunda yayınlanan raporların giderek daha karanlık bir tabloya işaret ettiğinden söz eden Başkan Kocamaz,"Dünyamız, küresel ısınmanın doğal sonucu olarak iklim değişikliği ve onun beraberinde getirdiği ciddi problemlerle mücadele etmek zorundadır.

Endüstri Devrimi'nden bu yana dünyanın yaklaşık 1 derece ısınmasının yıkıcı etkilerini hep birlikte acı bir biçimde gözlemliyoruz. Gün geçtikçe deniz seviyeleri yükseliyor, mercan resifleri ölüyor, canlı türleri tükeniyor ve hava koşulları rutin dengesinden uzaklaşarak gittikçe sertleşiyor. Ülkemizin de içerisinde yer aldığı Akdeniz Havzası, küresel iklim değişikliğine karşı yerkürenin en hassas bölgelerinden biri olarak görülmektedir.

Akdeniz Havzası'nda gerçekleşecek 2°C'lik bir sıcaklık artışı, mevsimsiz ve dengesiz şiddetli yağışlarla birlikte sellerin artması, sıcak hava dalgaları, orman yangınlarının sayısında ve etkisinde artış, dolayısıyla biyolojik çeşitlilik kaybı, tarımsal verim kaybı ve en önemlisi kuraklık olarak etkilerini coğrafyamızda fazlasıyla hissettirecektir" şeklinde konuştu.

Bizlere büyük görevler düşmektedir

Son yıllarda Mersin'de görülen sellerin, hortumların, fırtınaların ve hatta yaylalarda 3 metreyi aşan kar yağışlarının iklim değişikliğinin işaretleri olarak bilindiğini dile getiren Başkan Kocamaz, "İşte bu yüzdendir ki, bütün dünyanın küresel sıcaklık artışlarına dur diyebilmesi için karbondioksit ve metan gibi insan eliyle atmosfere salınan sera gazlarının sınırlandırılması gerekmektedir.

Bu amaçla yenilenebilir enerji kaynakları harekete geçirilmeli, enerji verimliliği esas alınmalı, modern atık yönetim planları ortaya konmalı, ormansızlaşmanın önüne geçilmeli ve özellikle şehirleşmenin artık yeni dinamiklere göre bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerekmektedir.

Tüm siyasi yapılanmalar dâhil, bu evrende aynı havayı soluyan ve aynı geleceğe yönelen bireyler olarak bizlere büyük görevler düşmektedir. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle çevre alanında örnek projelere imza atmış bir yerel yönetim anlayışıyla planladığımız ve hayata geçirdiğimiz uzun vadeli projelerimiz ile yerelde iklim değişikliğine karşı çıkıyoruz" diye belirtti.

Konuşmaların ardından alanında uzman akademisyenlerin iklim değişikliği ve atık yönetimi konularında gerçekleştirdiği oturumlara geçildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadınlar Kooperatifle güçleniyor

_assets/fotograflar

Hiroşima unutulmadı!

_assets/fotograflar

Akkuyu'da orman katliamı ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Göksu Deltası'na dikkat çektiler

_assets/fotograflar

Mersin için bir araya geldiler

_assets/fotograflar

Vali Su, MTOSB'de incelemelerde bulundu

_assets/fotograflar

Çocuklar ormandan oyuncak topladı

_assets/fotograflar

4 mahalleye portatif yüzme havuzu

_assets/fotograflar

Pekmez'den kurban uyarısı

_assets/fotograflar

Kiraz Göz Hastası Gofret, sağlığına kavuştu

close Büyükşehir, iklim değişikliğine karşı çıkıyor
Büyükşehir, iklim değişikliğine karşı çıkıyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: