rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.693 (4.817)

Toplam Ziyaret: 18.119.733 (16.495.912)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Kasım 2018
Sayı : 781
Bu kayıt toplam
985 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KAŞLI HAYVAN BAKIMEVİNDE BİR İLK...

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevinde, Türkiye'de köpek dostları için bir ilk olan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile terapi havuzu uygulamasına başlandı.

Kaşlı hayvan bakımevinde bir ilk...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Belediye bünyesinde kurulan merkezde kısmi felçli, düşme, araba çarpması, sinir ezilmesi gibi vakalar sonucunda tedaviye ihtiyacı olan hayvanlar faydalanabiliyor. Merkez sayesinde bakımevine yaralı veya felçli halde getirilen köpeklerin yüzde 60'ı kurtarılabiliyor.

Veteriner hekimler tarafından cerrahi müdahalesi tamamlanmış olan köpekler, yaraları iyileştikten sonra daha sağlıklı bir şekilde hayata tutunmaları için fizik tedaviyle terapi havuzundan faydalanmaya başlıyor.

Bakımevinde 2 metreye 8 metre boyutlarında 2 adet havuz yer alıyor. Havuzlarda aynı anda 3 tane hayvan da yüzdürülebiliyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesinde de toplam 6 adet alet bulunuyor. Bu sayede aynı anda 6 hayvana müdahale edilebiliyor ve ayrıca tedavinin her aşaması yarım saat sürüyor.

"Özellikle bel kırıklarında ve sinir kaymalarında kullanıyoruz"

Mersin Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Cücük, günde ortalama 5 tane trafik kazalı vakayla karşılaştıklarını belirterek, "Terapi havuzuyla fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezini özellikle bel kırıklarında ve sinir kaymalarında kullanmak üzere düşündük.

Merkez faaliyete geçmeden önce yaptığımız çalışmalarda çok daha fazla uğraşıyorduk. 6 ayda iyileştirdiğimiz hayvanlar vardı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesinde 6 hayvanı aynı anda, yarım saat içerisinde tedavi etmeye başlama imkanı bulabiliyoruz" dedi.

"Hayvanlara günlük masaj yapılıyor"

Yaralı hayvanlar için uyguladıkları cerrahi müdahale ve bakım sürecini anlatan Cücük, "Hayvanın röntgenle iç organlarına ve kemik yapısına bakıyoruz. Nerede kırık veya çıkık var, olay nedir, onu tespit ediyoruz. Özellikle kısmi felç olaylarında masaj çok önemli.

Hayvanlarımıza günlük olarak masajlarını yapıyoruz. Traksiyon aletimizde hayvanı birazcık gerdirerek hassas bölge üzerinde nokta atışları yaparak çalışıyoruz. Uzun süreli bir tedavi gerektirdiği için hayvanlarımız yatmaktan vücutlarında dekübitus yaraları meydana geliyor. Onu önlemek amacıyla da yürüteçler yaptık. O yürüteçlerin içerisinde günde 1 veya 2 saat ayakta tutarak o yaraların oluşmasını önlüyoruz" diye konuştu.

Yüzde 60'a yakın başarı

Köpeklerin hareket devamlılıklarını sağlamak amacıyla merkezde terapi havuzları kurduklarını kaydeden Cücük, "Bu da Türkiye'de bir ilk. Köpeklerimizi can simitlerine bağlayarak günlük yarım saat veya 1 saat yüzdürmeye çalışıyoruz. Böylelikle hareket etmesini sağlıyoruz. Yapılan tedavilerden yüzde 60'a yakın bir başarı sağlıyoruz.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile terapi havuzunun Avrupa'da da olduğunu zannetmiyorum. Zaten Avrupa'da köpek bakımevi diye bir olay yok. Türkiye'de bu var. Şu anda 1 aylık bir deneme aşamasında başarılarımız gittikçe artıyor. Projemiz oldukça gelişti ve iyi yolda da ilerliyoruz. Tedavilerde de büyük başarı sağladık" ifadelerini kullandı.

240 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan bakımevinin Türkiye'de bir ilk olduğunu vurgulayan Cücük, "Bu kadar büyük bir bakımevi Türkiye'de başka yerde yok. 4 tane ameliyathanesi, rehabilitasyon merkezi, röntgen, ultrason ve biyokimya odaları, kan sayım cihazlarının tamamı şu anda bakımevimizde var.

Ayrıca 80 tane padok bölümümüz var. Kedilerimiz için ayrı bölümlerimiz var. Yine aynı zamanda dünyada bir ilk olan Miyav Park'ın daha büyüğünü bakımevimizde tekrar canlandırıyoruz" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Kaşlı hayvan bakımevinde bir ilk...
Kaşlı hayvan bakımevinde bir ilk...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: