rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.692 (2.216)

Toplam Ziyaret: 15.562.777 (14.415.971)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Kasım 2018
Sayı : 781
Bu kayıt toplam
680 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ALPER TURNA; 'MERSİN'İN GELECEĞİNİ PLANLADIK'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Alper Turna, gazetemizi ziyaret ederek seçim çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Mersin'de hayata geçirmeyi düşündükleri projelerini anlatı.

Alper Turna; 'Mersin'in geleceğini planladık'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Akademik bir çevreyle hazırladıkları yaklaşık 50 civarında projesinin olduğunu ifade eden Turna, çeşitli çevrelerden gelecek kentin yararına olan projeleri de dikkate alacaklarını kaydetti.

Öte yandan 2 dönem Mersin Makina Mühendisleri Odası Başkanlığı görevini yürüttüğü anımsatan Turna, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) Proje Havuzun da yer alan çalışmaları kullanabileceklerini aktardı.

'Halkımız genç ve dinamik başkan istiyor'

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Alper Turna, Büyükşehir belediye başkan adayının belirlenme süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı sayısının 12 olduğunu kaydeden Alper Turna, "CHP'den 12 kişi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı oldu. Hepsi birbirinden değerli partililerimiz. Genel merkezimiz bu 12 isimden kimi atarsa atasın ben inanıyorum ki partimiz seçimi kazanacaktır. Ama burada dikkat edilmesi gereken 2 faktör var.

Birincisi, artı bir oy getirecek aday kimse onun atanması gerekir. İkincisi, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak arkadaşımız en az 10 yılı yani 2 dönemi kaldırabilecek, tamamlayabilecek güçte, enerjide ve donanımda olmalı. 1

2 aday adayımızdan hangisi atanırsa atansın seçimi kazanacaktır, partimiz kazanacaktır, bu kesin. Ama bunun yanı sıra sözünü ettiğim o 2 kriter de göz önüne alınmalı. 12 değerli aday adayımız yanlış anlamasın, sokaktaki seçmen de, bizim partililerimiz de şöyle diyor: Biz artık yeni yüz görmek istiyoruz. Bu yeni yüz demek ille de genç olması değil. 60 yaşında biri de yeni yüz olabilir.

Ama vatandaş diyor ki hem yeni yüz olursa, hem genç olursa süper olur. Sokaktaki insanın görüşü bu şekilde. Ben de seçmenin karşısına yeni bir yüz, genç bir yüz olarak çıkıyorum. Kabul gördüğümü düşünüyorum. Erkenden karar vermek doğru olmazdı. Vatandaşın ne istediğini anlamak lazım.

Onun için 12 aday adayımız Aralık ayı sonuna kadar sahada koşturursa daha iyi olur. Hem vatandaşın ne istediği görülmüş olur hem de aday adayları bir zemin oluşturmuş olur. Biz de bu çalışma sürecinde Mersin'i marka kent, dünya kenti yapacağına inandığımız projeler hazırladık.

Ama bunlar Alper Turna projeleri değil. Bunlar CHP projeleri. Parti genel merkezimiz aday olarak kimi atarsa atasın elbette arkasında duracağız ve bu projeleri adayımızın, partimizin emrine sunacağız" dedi.

'Çiftçimizin cebine giren parayı arttırıyoruz'

Kırsalda üretim yapan vatandaşların yokluk içerisine terk edildiğini vurgulayan Turna, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu takdirde köylünün kaderini değiştireceklerini söyledi.

Turna, "Kırsaldaki vatandaşımız yokluk içinde. Zor şartlar içerisinde üretim yapmaya çalışıyor. Elde ettiği kazançla en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyor. Yaşayamıyor. Çocuğunu okutamıyor. Kendisini geliştiremiyor. Haliyle köyden kente ciddi bir göç var. Bu bizim kanayan yaramızdır. Ne deniyor? 'Köylerin, kırsalın kaderi' deniyor. Artık kaderi değiştireceğiz. Köy kooperatiflerini kuracağız.

Üreticiye yerli tohum desteği sunacağız. Aynı şekilde üreticinin ürününü tarlada ve bahçede alım garantisi vereceğiz. Bunlar köyde kalmayı özendirici çalışmalardır. Köyden kente göçü engelliyoruz. Bir başka konu da köydeki yaşamı zenginleştiriyoruz. Çiftçimizin cebine giren parayı artırıyoruz.

Artı, enerjisi olmayan yerlere büyük mobil tır üzerinde taşınabilir enerji panelleri götüreceğiz. İhtiyaç anında onlara bedava enerji desteği vereceğiz. O arkadaşlara özel paketleme yapan mobil üniteler gönderiyoruz. Eğer ürünü çok fazla değilse, kendi paketleyip piyasaya sürmek istiyorsa o paketleme imkanını sağlıyoruz. Köy kooperatifi dediğimiz olay çok önemlidir" şeklinde konuştu.

'En büyük Güneş Enstitüsünü kuracağız'

Mersin'in yılın 300 günü güneş aldığını bilgisini paylaşan Turna, başkanlığı döneminde Türkiye'nin en büyük güneş enstitüsünü Mersin'e kuracaklarını söyledi.

Turna, "Bu benim alanım. Bu enstitüye ihtiyacımız var. Gerekli laboratuvar şartları oluşturularak gençlerimizin çalışmalarını yapmalarını sağlarken hem de deneyimlerini arttırmalarına olanak sağlayacağız.

Bu enstitüde üretilecek bilgiyi başta şehrimiz olmak üzere ülkemize ve dünyamızın hizmetine sunacağız. Enstitünün yanı sıra Mersin'de bir de Teknoloji Adası kuracağız. Bu adada Araştırma Geliştirme, (AR-GE) patent ve faydalı modellemeler yapılacak. Tüm projelendirme Teknoloji Adasında yapılacak.

'Mersin'e bir sembol kazandıracağız'

Mersin'i gerçek anlamıyla bir dünya kenti yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Turna, bu kapsamda yapacakları çalışmalar arasında Mersin'e bir sembol kazandıracaklarını söyledi. Alper Turna, "Dünyada kentler sembolleriyle anılır. Kentimizin bir tane sembolü yok. Basit bir şey gibi görünür ama eksikliktir. Örneğin dev bir saat kulesi yaptığınızı düşünün. Çok önemli bir proje mi? Hayır ama bir çalışma bu. Eksikliktir. Kentte bir sembol olarak olduğunu düşünün; turizmi artırır. İçerideki hareketi arttırır" ifadelerini kullandı.

'Mersin'in 50 yılını planladık'

Mersin'i bir dünya kenti yapmak gibi bir hayali olduğunu, bu hayali gerçekleştirmek için ise hazırladıkları projeleri önümüzdeki 50 yılı düşünerek planladıklarının altını çizen Turna, "Ulaşım sorunu ile ilgili metro, metrobüs, monoray gibi sistemleri hemen bu sene dersek vatandaşımızı yanıltmış oluruz. Çünkü maliyetler var.

Biz mühendisler teknik insanlar olduğumuz için de maliyetler üzerinden giderek bir çalışma yapıyoruz. Evet, metro olmalı ve kat kat metro olmalıdır. Bugün Japonya ve çoğu Avrupa ülkelerini de inceleyin her yerde bu metro çalışmaları yapılıyor.

Uzun yıllar insanları, 'altı kazmışlar su çıkmış' diyerek yanlış yönlendirdiler. Tabii ki su çıkacak. Su çıktığında da çalışma yapılır. Hiç önemli değil. Hafif raylı sistem, kısa mesafeli şehir içinde olacak.

Ancak monoray dediğimiz sisteme dair gerekli izinler alınırsa, biz onu kimi yerde karadan, kimi yerde sahil kenarından yapacağız. Şehrin iç bölgesinde bunu yapmanız güçtür.

Biz dünya kenti Mersin hayali yapıyorsak, yapacağımız projeler önümüzdeki 50 yılda bir daha kazma vurulmayacak şekilde oluşacak projelerdir. Buna emin olun. Her 5 yılda bir kaldırım; her 5 yılda bir sahil düzenleme işi yaşamayacağız. Bir işi yapıyorsak önümüzdeki 50 yılın şartlarını düşüneceğiz.

Biz Mersin'in güzelleşmesi için, yeşil kent Mersin için çaba sarf edeceğiz. Öte yandan katlı otopark deniliyor. Evet, katlı otopark yapacağız ama kat kat yerin altına yapacağız. Üstünde şehrin meydanı olacak, ağaç olacak, park olacak, dinlenme alanı olacak" şeklinde konuştu.

Alper Turna Kimdir?

Alper Turna; Silifke İlçesi'nden Ali Turna ile Erdemli İlçesi'nden Ayşe Bulut Turna'nın 3.çocuğu olarak 1971 yılında Yenişehir/Mersin'de doğdu.

İlkokul öğreniminin ardından orta ve lise öğrenimini, İçel Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Üniversite Öğrenimini Selçuk Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünü başarı ile tamamlayıp mezun oldu.

İş hayatında sırası ile Çukurova Makina A.Ş'de İmalat ve Montaj Şefi, Innomotice Systems Europe'da Proje Müdürü, Aktaş A.Ş'de ise Fabrika Müdürü olarak görev aldı.

Şu an sahibi olduğu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı DOAL Şirketler Grubu ile biri yurtdışında, ikisi yurtiçinde olmak üzere üç şirketle hem iç pazara hem de dış pazara hizmet sunuyor.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi'nde yaklaşık 20 yıl çeşitli kademelerde yönetim kurulu üyeliği, ayrıca 2 dönem Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanlığı yaptı.

Yine TMMOB'un desteği ve öncülüğünde, Türkiye'deki 5.Akademik Odalar Birliği olan MAKOB'un (Mersin Akademik Odalar Birliği) Mersin'de kurulmasına katkı sunarak, kurucu başkanlığını üstlendi.

Alper Turna İngilizce ve Almanca bilmektedir. Ziraat Mühendisi Meltem Sezer Turna ile evli, Ayşe Ela ve Ali Efe adında iki çocuğu vardır.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadınlar Kooperatifle güçleniyor

_assets/fotograflar

Hiroşima unutulmadı!

_assets/fotograflar

Akkuyu'da orman katliamı ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Göksu Deltası'na dikkat çektiler

_assets/fotograflar

Mersin için bir araya geldiler

_assets/fotograflar

Vali Su, MTOSB'de incelemelerde bulundu

_assets/fotograflar

Çocuklar ormandan oyuncak topladı

_assets/fotograflar

4 mahalleye portatif yüzme havuzu

_assets/fotograflar

Pekmez'den kurban uyarısı

_assets/fotograflar

Kiraz Göz Hastası Gofret, sağlığına kavuştu

close Alper Turna; 'Mersin'in geleceğini planladık'
Alper Turna; 'Mersin'in geleceğini planladık'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: