rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.434 (1.965)

Toplam Ziyaret: 15.562.519 (14.415.720)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
12 Kasım 2018
Sayı : 780
Bu kayıt toplam
731 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'NARENCİYE, MERSİN TARIMININ OMURGASI'

Bu yıl 17-18 Kasım'da 6.'si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, tanıtım toplantısı düzenlendi. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile hem narenciyenin hem de Mersin'in dünyaya tanıtılacağını söyledi.

'Narenciye, Mersin tarımının omurgası'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve davetliler, basın toplantısı sonrasında Yenişehir Fuar Alanı'ndaki figür hazırlık çalışmalarına katılarak, festival çalışanları ile birlikte süsleme yaptı.

Mersin Ticaret Borsası'nın koordinatörlüğünde, büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin katkılarıyla 17-18 Kasım tarihlerinde Uluslararası Mersin Narenciye Festivali basın lansmanı Divan Otel'de yapıldı.

Lansmana; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ve çok sayıda davetli katıldı.

Su, "Marka oluşturmanın yolu tanıtımdan geçiyor"

Mersin Valisi Ali İhsan Su, toplantı kapsamında yaptığı konuşmada, Mersin'de Narenciye Festivali'nin düzenlenmesi ile doğru tercih yapıldığı belirterek, "Mersin tarımı açısından en önemli marka değerimizi narenciye oluşturuyor. İtibarlı markalar üretime değer katar. Marka oluşturmanın da yolu tanıtımdan geçiyor.

Tarımdaki birçok ürün markaya dönüştürülmeli. Sahip olduğunuz değerleri dünyaya, insanlara tanıtamazsanız herhangi bir kıymeti yoktur. İlimizin tanıtımı bakımından narenciye çok önemli bir değerdir. Bu festivalle dünyaya hem narenciyeyi hem de Mersin'i tanıtacağız" dedi.

2020 yılında Uluslararası Mersin Turunçgil Kongresi yapılacağını anımsatan Su, "Narenciye Festivali aynı zamanda Turunçgil Kongresi'ne de bir başlangıç oluşturacak. Bu festival bu nedenle de önemlidir. Katkı sunan kurum ve kuruluşlara, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Mersin, tarımın anlam bulduğu bir kent

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, kentin toprağına değen her tohumun bereketle filizlendiğini belirterek, "Mersin, tarımın anlam bulduğu bir kent haline gelmiş, sarı ve turuncunun her tonunu yeşil ile buluşturan muhteşem tabiatı ile de adını dünyaya duyurmuş medeniyet beşiğidir" dedi.

Mersin'in örtü altı meyve üretiminde yüzde 67'lik pay ile açık ara önde olduğu bilgisini veren Kocamaz, "Türkiye'de muz üretiminde yüzde 75, çilek üretiminde yüzde 35, limon üretiminde yüzde 56'lık pay ile birinciyiz. Mersin, ülkenin toplam portakal üretiminin yüzde 15'i, mandalina üretiminin 14'ünü karşılamaktadır" ifadelerini kullandı.

Narenciyenin değerini festival paydaşları ile beraber hak ettiği konuma getirmek için çalıştıklarını kaydeden Kocamaz, festival ile kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayarak üretici ve Mersin halkını aynı platformda buluşturacak olmanın heyecanını yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Mersin narenciyenin başkentidir

Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Narenciye Festivali icra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir de, Mersin ekonomisinde tarım-gıda, lojistik ve ticaretin önemli bir yer tuttuğunu kaydederek, "Tarım ise yarattığı katma değer ve istihdam ile ön plana çıkmaktadır. Türkiye'nin yaş meyve ihracatının yüzde 62'sini oluşturan narenciye, Mersin tarımının ana omurgasıdır.

Mersinimizin; Yaş meyve üretiminin yaklaşık yarısı ve ihracatının yüzde 80'i narenciyedir. Her iki alanda da ülke genelinde lideriz. Ayrıca Türkiye'nin narenciye üretiminin yüzde 25'ini ve ihracatının yüzde 35'ini Mersin yapmaktadır.

Kentimizin tüm ihracat gelirinin yüzde 20'si yine narenciyeden gelmektedir. Rakamların da gösterdiği gibi: 'Mersin Narenciyenin Başkentidir" dedi.

Festivalde yok yok

Festivalin kent için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Özdemir, "Amacımız; Mersin'in gülen yüzünü tüm dünyaya göstermek. Mersin'lilik bilincinin gelişmesine katkı sağlamak.

Mersin'in tüm değerlerini, el ele vererek yansıtmak. Turizm potansiyelimizi harekete geçirmek. Kentimize festival bilincini aşılamak ve Narenciye Festivali'ni, Mersin'in ve Türkiye'nin festivali yapmak" diye konuştu.

Mersin Narenciye Festivali dışında Türkiye'de, hiçbir meyve festivalinde, ürünün kendisinin süsleme aracı olarak kullanılmadığını vurgulayan Özdemir, "70 dönümlük festival alanında, sadece narenciye ürünleri kullanarak yaptığımız süslemeler ve mobil figürler ile, tam bir narenciye dünyası yaratıyoruz. Bu dünyada emek var, ekip çalışması var, sanat ve hayal gücü var. 30'a yakın ülkeden, yaklaşık 700 gösteri sanatçısı festivalimize renk katacaklar.

Yerli gruplarımızla birlikte bir coşku seli oluşturacaklar. Açılacak stantlar ve yapılacak ikramlar ile adeta bir açık hava fuarı kuracağız. Mağazalarımız ve esnafımız festivalimize özgü indirim haftası düzenleyecekler. Burada önemli olan yapılacak indirimden ziyade, tüm kesimlerin katkıda bulunmasıdır.

Ancak bu dayanışma ile Narenciye Festivali'ni, Mersin'in festivali yapabiliriz. Narenciye temalı defilemiz sarı ile turuncunun tüm canlılığını ve enerjisini yansıtacak. Ödüllü fotoğraf ve satranç yarışmalarının büyük ilgi görmesini bekliyoruz. İlköğretim öğrencilerimize narenciye dağıtarak, narenciyeyi sevdireceğiz.

Ülkemizin çeşitli bölgelerinden şeflerimiz ile üniversitelerimizin aşçılık bölümlerinde okuyan öğrencilerimiz ve hocalarımız iki gün boyunca olağanüstü bir Gastro Show yapacaklar" dedi.

Özdemir, "Tüm halkımızı ve sizleri aileleriniz, çocuklarınız ve sevdiklerinizle birlikte, festivalimizin güzelliklerini görmeye, coşkusuna ortak olmaya ve iki gün boyunca gönlünüzce eğlenmeye davet ediyoruz" diyerek tüm emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür etti.

30'a yakın ülke katılacak

Konuşmaların ardından Yenişehir Fuar Alanı'ndaki figür süsleme çalışmalarını incelendi. 500 binden fazla narenciye ürününün kullanılacağı süslemeler, yaklaşık 3 hafta boyunca festivalde yer alacak.

Festival kapsamında, 10'u mobil olmak üzere 30 figür yer alacak. Bu yıl 30'a yakın ülkeden gösteri grupları katılacak. Yerli ve yabancı 2 bin 500 göstericinin katılmasının planlandığı kortejin yanı sıra festival kapsamında, narenciye temalı özel tasarım kıyafetleri defilesi, aşçılık bölümlerinde okuyan öğrencilerin, restoran ve otellerdeki şefler ile kendine güvenen vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilecek olan Narenciye Lezzetleri Yarışması ve Gastro Show, Halk Eğitim Merkezi'nde maharetli ellerinden çıkan, birbirinden güzel el işleri sergisi, satranç turnuvası, ödüllü foto maraton yarışması, denizde yelken ve flyboard gösterileri gerçekleştirilecek.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadınlar Kooperatifle güçleniyor

_assets/fotograflar

Hiroşima unutulmadı!

_assets/fotograflar

Akkuyu'da orman katliamı ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Göksu Deltası'na dikkat çektiler

_assets/fotograflar

Mersin için bir araya geldiler

_assets/fotograflar

Vali Su, MTOSB'de incelemelerde bulundu

_assets/fotograflar

Çocuklar ormandan oyuncak topladı

_assets/fotograflar

4 mahalleye portatif yüzme havuzu

_assets/fotograflar

Pekmez'den kurban uyarısı

_assets/fotograflar

Kiraz Göz Hastası Gofret, sağlığına kavuştu

close 'Narenciye, Mersin tarımının omurgası'
'Narenciye, Mersin tarımının omurgası'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: