rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.143 (941)

Toplam Ziyaret: 15.244.507 (14.140.536)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Ekim 2018
Sayı : 777
Bu kayıt toplam
850 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

BAHA AKINER'İN İLK ŞİİR KİTABI ÇIKTI

TRT Çukurova Radyosu'nda 10 yıldır yayın şefi ve program yapımcısı olarak görev yapan Baha Akıner, 'Aşk Aşk'ına' adını verdiği şiir kitabıyla edebiyat dünyasına merhaba dedi. Akıner'in kitabından Mersin'den, Tire'den, İzmir'den ve Ankara'da esintiler taşıyan 79 şiir yer alıyor.

Baha Akıner'in ilk şiir kitabı çıktı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yazmaya 3 yıl önce başladığını, şiir ve denemelerini ilk olarak sosyal medyada yayınladığını anlatan Baha Akıner, "Yıllarca biriktirdiklerim vardı ve o birikimle, içimden geldiği gibi yazıyordum. Sonunda bunları yayınlamaya karar verdim. Kitap yayınına şiirle başlamamın nedeni, ülkede yaşanan, bizi rahatsız eden şeyleri anlatma kaygısıydı.

Şiir yazdıkça rahatladığımı hissettim. Yazdıkça rahatladım, yazdıkça yazasım geldi. Kendime böyle bir yol buldum. Herkesin böyle bir yol bulması lazım belki. Sanatla ilgili her davranış çok değerli. Ve biz toplum olarak sanattan uzaklaşıyoruz. Sanattan uzaklaşmamak için yazdım ve yayınlamaya karar verdim" dedi.

Sadeliği özlüyorum

Kitapta 79 şiirinin yer aldığını söyleyen Baha Akıner, "Bunlar genelde aşk şiirleri, sevgi şiirleri, kavuşamama şiirleri. Bana dokunan, içimi acıtan sosyal olaylarla ilgili şiirlerim de var. Şehit asker için yazdığım şiir var. Filistin ile ilgili şiirim var. Bu şiirleri daha önce sosyal medyadan yayınlamıştım. 200'e yakın şiir vardı.

Bunları yeniden gözden geçirdim, eledim ve kitaba 79 adet şiir aldık. Kitaptaki şiirlerde tüm anılarım, yaşadıklarım var. Tire doğumluyum Tire var, küçük yaşta gurbet olarak çıktığım İzmir var, Ayvalık var, Ankara var ve elbette 10 yıldır yaşadığım Mersin var. Aslında daha çok Mersin var.

Sosyal olaylardan kaynaklanan kaygılarımı, acıları anlattığım şiirlerde Mersin var. Ben geçmişi özleyen, geçmişin o sadeliğini, samimiyeti özleyen bir insanım galiba. Geçmişe özlem duyulan şiirlerimde Tire var, İzmir var, Ayvalık var, Ankara var" ifadelerini kullandı.

Oğlundan esinlendi

Baha Akıner, kitabının isminin neden Aş Aşk'ına olduğunu da şöyle anlattı: "Kitabın ismini küçük oğlum Efe koydu. Geçtiğimiz nisan ayının sonunda, mayıs ayının başında yoğun bir iş tempom vardı. Aynı zamanda meslek örgütümüzün seçimleri vardı. O yoğunlukla uğraşıyorduk ve ben Efe'yi pek göremiyordum, ona vakit ayıramıyordum. Yoğunluk bitti ve günler sonra ilk kez Efe ile kahvaltıda bir araya gelebildik. Efe o zaman bana 'Baba artık aşk aşka konuşalım' dedi. Beni özlemişti, ben onu özlemiştim ve 8 yaşındaki Efe bu özlemi bu güzel kelimelerle anlatıyordu. Bu konuşmayı sosyal medyada yazdım. Bazı arkadaşlarım, şiir kitabının adını buradan esinlenerek koyabileceğimizi söyledi. Kitabın adının Aşk Aşka olmasına karar verdik."

Ücretsiz dağıtacağım

Kitabını para karşılığında satmayacağını ifade eden Baha Akıner sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanların zaten ekonomik olarak zorda oldukları bir dönemde şiir kitabımın ücretsiz dağıtılmasının daha uygun olacağını düşündüm. Zaten ben bu eseri para kazanmak için çıkarmadım. Allah'a şükür, kitaptan gelecek maddi kaynağa da ihtiyacımız yok. Kitabıma İzmir Met Matbaacılık sponsor oldu. Benden herhangi bir bedel almadılar. Onun için ben de insanlara ücretsiz ulaştıracağım.

PTT kargo yurtiçi gönderileri için 3 lira, yurtdışı gönderileri için 20 lira alıyor. Kitabımı almak isteyenler benimle irtibat kurabilirler. Kargo bedelini ödeyerek kitaba sahip olabilirler. Ama ben tanıdığım, dokunduğum, arkadaşlık, dostluk kurduğum kişilere kitabı elden vermek isterim. Onun için imza günleri düzenleyeceğim. İmza günlerinde de herhangi bir ücret almadan kitabımı insanlara sunacağım.

İnsanlar yeter ki şiir okusun, yeter ki sanata biraz daha yaklaşsın. Bu bana yeter. Yazmaya devam ediyorum. Hem şiir yazıyorum, hem deneme yazıyorum. Bir daha kitap çıkarırsam o denemelerden oluşacak.

Ama en büyük hayalim bir roman yazmak. Gerçekleştirebilir miyim bilmiyorum ama yazmaya devam edeceğim."

Baha Akıner kimdir?

1972 İzmir Tire doğumlu. Lise itibariyle gurbete çıktı. 1990 yılında TRT sınavını kazandı. Körfez Krizi nedeniyle atanamadı ve 2 sene bekledi. O süre içinde Ayvalık'ta profesyonel futbol oynadı.

TRT'de göreve 1992 yılında başladı. 1998'e kadar TRT Ankara Televizyonu'nda çalıştı. O dönemde gece çalışıp gündüzleri Kırıkkale Üniversitesi Radyo Televizyon bölümüne devam etti.

1997'de mezun oldu. 1998 yılında kurum içi yayın şefliği sınavını kazandı ve İzmir Radyosu'nda yayın şefi olarak göreve başladı. 1998 ve 2008 yılları arasında İzmir Radyosu'nda çalıştı. 2008 yılında da TRT Çukurova Radyosu'na geldi. Sürekli basın kartı sahibi. Esra Akıner ile evli.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tarımın geleceği emin ellerde

_assets/fotograflar

Mezuniyete yaptıkları uçakla geldiler

_assets/fotograflar

Fiyatlar 10 yılda yüzde 374 arttı

_assets/fotograflar

Sarı'dan sürücülere çocuk ve seyahat uyarısı...

_assets/fotograflar

Mersin'de 'hava taksi' dönemi

_assets/fotograflar

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı

_assets/fotograflar

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

_assets/fotograflar

Ücretsiz aktarmalar hayatı kolaylaştırıyor

_assets/fotograflar

Evde sağlık hizmetleri tanıtıldı

_assets/fotograflar

MTSO ile ŞUTSO kardeş oda oldu

close Baha Akıner'in ilk şiir kitabı çıktı
Baha Akıner'in ilk şiir kitabı çıktı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: