rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.260 (1.010)

Toplam Ziyaret: 15.244.624 (14.140.605)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Ekim 2018
Sayı : 776
Bu kayıt toplam
533 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SU FİYATINDA YÜZDE 10 İNDİRİM YAPILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 Yılı Ekim Ayı Toplantısı'nın İkinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Su fiyatında yüzde 10 indirim yapıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda idare tekliflerine ait 6, komisyon raporlarına ait 11 ve gündem dışı 2 olmak üzere toplam 19 madde görüşüldü.

Mecliste, komisyondan gelen maddelerin konuşulmasından önce meclis gündeminde Mersinle alakalı önemli maddeler olmasına karşın meclis üyelerinin katılım göstermemesi ile ilgili sitemde bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Böylesine önemli bir günde bazı arkadaşlarımızın duyarsız kalmalarına ben çok üzülüyorum. Meclis toplantısına katılmadıkları için şaşırıyorum ve hepsini de Mersin kamuoyuna şikâyet ediyorum" dedi.

Mecliste, Akdeniz-Toroslar-Yenişehir ve Mezitli ilçeleri 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı'na askı süresinde yapılan itirazlar ile ilgili Şehir Plancısı İsmail Günal bir sunum gerçekleştirdi.

Uzun süredir Mersin gündeminde olan ve yapılan itirazlar nedeniyle ikinci kez askıya çıkılan Nazım İmar Planı ile ilgili sunumda yoğunluk kararları, dere aksları, yol düzenlemeleri, kentsel dönüşüm ve gelişim alanları, kaplumbağa üreme ve koruma sahası, kop parselleri, kamu kurumları, tarım alanları, özel proje alanları ile ilgili itirazların birebir değerlendirildiği ifade edildi.

"Bu şehri katletmeye hiç kimsenin hakkı yok"

Toroslar Gözne yolunda Çiviçukuru'na bakan bölgede oluşan gecekondu tarzı çirkin yapılaşmanın özel proje alanı olarak değerlendirilmesi konusunda konuşan Başkan Kocamaz, "Burada genel manada arkadaşlarımız planla ilgili mutabakata varmışlar ancak iki madde ile ilgili şerh konulmuş. Birincisi Çiviçukuru'na bakan bölgede oluşan çok çirkin bir yapılaşma var. Aslında oranın rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesi gerekir.

Çünkü diğer tarafta Çiviçukuru bölgesinde Mersin'in geleceğinde çok değişik planlamada yapılabilecek gibi görünüyor. Böyle bile kalsa orada gecekondu tipi yapılaşma beni rahatsız ediyor. Gözümü tırmalıyor. Bu şehri katletmeye hiç kimsenin hakkı yok. Nerede bir problem çıkarsa onu da düzeltiriz.

Özel proje alanı olarak düzenlenecek. İkincisi Yenişehir ilçesi Bahçe Mahallesi 3141 ada bir parsele ilişkin geçmişte Büyükşehir Belediyesi Meclisince onaylanmış bir plan var. İtiraza konu parselde sosyal tesis alanı kaldırılıp daha önce plan değişikliği ile onaylanan yere kaydırılması denilmiş. Bu iki itirazın değerlendirilip problemsiz bir şekilde planın onaylanmasını arzu ediyorum " şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz'ın plan hakkındaki açıklamalarının ardından 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı meclis üyelerince oylandı.1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı bazı meclis üyeleri tarafından itiraz edilen iki konunun düzeltilmesi şartı ile Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Su fiyatlarına indirim var!

Mecliste döviz cinsinde yaşanan dalgalanmalar ve bazı ürünlere karşı uygulanan dış ekonomik yaptırımların vatandaşlara yansıyacak olumsuz hususlarının asgariye indirilmesi amacıyla su ve atıksu ücret tarifesinde yüzde10 oranında indirime gidildi.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Kasım ve Aralık 2018 dönemlerine ait ücret tarifesinde bütün abone türlerini kapsayacak şekilde vatandaşların yükünü azaltmak ve memnuniyeti sağlamak amacıyla su ve atıksu tarifelerinde yüzde 10 oranında indirim yapılması MESKİ Yönetim Kurulu tarafından kabul edildi. Meclise taşınan su ve atıksu ücret tarifesi ile ilgili yüzde 10'luk indirim meclis üyeleri tarafından direkt oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Erdemli Belediyesi tarafından geleneksel olarak kutlanan ve milli ve manevi bilinci yayma, halkın tarih, kültür, toplumsal anlayışlarını canlı tutma amacı ile gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yapılacak gençlik festivali için 100.000,00 TL ödeneğin Büyükşehir belediyesi tarafından verilmesi ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.

'Sürdürülebilir Kentler ve Yerel Yönetimler' temasıyla 26-28 Ekim'de Fransa'nın Strazburg şehrinde üçüncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği 'Mersin'de Sosyal Doku Araştırması' çalışması ödüle layık görüldü. Konu ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın 26–28 Ekim 2018 tarihleri arasında Fransa'nın Strazburg kentinde gerçekleştirilecek olan "Uluslararası İdealkent Ödülleri" konulu kongreye katılımı ile ilgili teklif ilgili komisyonlara havale edildi.

Görev ve sorumluluk düşüyor

Dilek ve temenniler bölümünde 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Kocamaz, "Başta 1/5 binlik planlar ve aldığımız diğer kararlar Mersinimiz için hayırlı uğurlu olsun.

Hiç olmazsa şu anda Mersin Merkez için tamamlanan 1/5 binlik planlar en kısa sürede diğer ilçelerimiz için de tamamlanır. Tarsus'ta bu konu ile ilgili daha önce yapılmış bir plan ve alınmış bir karar vardı.

Diğer ilçelerimizde aynı şekilde bu planlar bir an evvel tamamlandığında meclisimize getireceğiz. Ama merkezdeki 4 ilçeye bugünden itibaren çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Çünkü bu 1/5 Binlik planlara uygun olarak 1/1000'lik planları bir an evvel yapıp, 18 uygulamalarına geçmek gerekiyor.

Yoksa sadece bu planları meclisten geçirerek Mersin'de istediğimiz neticeyi alma şansımız yok. Dolayısıyla merkezdeki ilçelerimiz seri bir şekilde 1/1000'lik planlarını yapıp, uygulamaya geçmek durumundalar. Buradan aldığımız kararların tüm Mersinimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tarımın geleceği emin ellerde

_assets/fotograflar

Mezuniyete yaptıkları uçakla geldiler

_assets/fotograflar

Fiyatlar 10 yılda yüzde 374 arttı

_assets/fotograflar

Sarı'dan sürücülere çocuk ve seyahat uyarısı...

_assets/fotograflar

Mersin'de 'hava taksi' dönemi

_assets/fotograflar

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı

_assets/fotograflar

Hal, Tarım Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

_assets/fotograflar

Ücretsiz aktarmalar hayatı kolaylaştırıyor

_assets/fotograflar

Evde sağlık hizmetleri tanıtıldı

_assets/fotograflar

MTSO ile ŞUTSO kardeş oda oldu

close Su fiyatında yüzde 10 indirim yapıldı
Su fiyatında yüzde 10 indirim yapıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: