rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.911 (4.663)

Toplam Ziyaret: 15.057.204 (13.965.031)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Eylül 2018
Sayı : 773
Bu kayıt toplam
431 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

1700 YILLIK KALEDE PVC REZALETİ !

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından özel bir şirkete ihale edilen restorasyon çalışmalarında; Mamure Kalesi'ne PVC pencereler monte edilirken, onarımında beton sıva ve mermer kullanıldı, kale içindeki camiye de klima takıldı.

1700 yıllık kalede PVC rezaleti !
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Ortaçağ'da inşa edilip ayakta kalmayı başaran ender yapıtlardan biri olan tarihi kaleye yönelik tahribata ise Anamurlular sessiz kalmadı.

Firma işten el çektirilmeli

Anamur Çevre Platformu Avukatı Seyda Afyoncu, restorasyonun mevcut haliyle sürdürülmesi durumunda kalenin UNESCO listesine girmesinin mümkün olmadığını savundu. Afyoncu, Anamur Çevre Platformu adına şunları söyledi:

"Restorasyonu yürüten şirket aksini iddia etse de Horasan Harcı yerine, beyaz çimento ve yöredeki bir firmalardan alınan kirecin ve yer seramiğinin kullanıldığı yönündeki iddiaların araştırılarak sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasını; numunelerin tarafsız ve bağımsız bilirkişilerden oluşacak heyete acilen incelettirilmesini, ama öncelikle restorasyonu yürüten firmanın işten el çektirilmesini talep ediyoruz."

Eski hali daha güzeldi

Dünya Mirası Geçici Listesi'ne tarihi kalenin alınması için uğraş veren Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen de restorasyona isyan etti. Yücelen, 'burçlara beyaz mermer koymuşlar, çimento ile duvarları sıvamışlar. Eski hali bile daha güzeldi' şeklinde tepki gösteriyor.

Vizyonsuzsunuz !

UNESCO dünya mirası geçici listesine 2012 yılında alınan Mamure kalesinin restorasyon çalışmalarında PVC penceler, beton kullanılmasına CHP Mersin İl Örgütünden tepki geldi.

Restorasyon çalışmalarında yetkisi bulunan kamu kurumlarına ve firma yetkililerine sert sözlerle yüklenen CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel, "Diyelim ki restorasyona dair en ufak bir fikriniz yok diyelim ki UNESCO standartlarından bir habersiniz diyelim ki şehirden elde ettiğiniz rant o kadar gözünüzü bürüdü ki kültürel turizme dair en ufak bir gelişiminiz yok! Peki ya vicdanınız. 1700 yıllık bir kaleyi tahrip edecek kadar vicdansız ve vizyonsuzsunuz" diye konuştu.

Unesco listesine giremeyecek

Anamur'da yer alan 1700 yıllık Mamure Kalesi'nin tarihi dokusunun yapılan yanlış restorasyon çalışmaları nedeniyle yok olma tehlikesi altında olduğunu ifade eden CHP İL Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel, çalışmalar nedeniyle kalenin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenemeyebileceğini söyledi.

"Tarihi bir kaleye PVC pencereler monte edilerek onarımında horosan sıvası kullanılması yerine beton sıva ve kaynak taş yerine mermer kullanıldı. Yetmedi kalenin içinde ki camiiye klima takıldı. Restorasyon adı altında ki bu tahribatın sürdürülmesi durumunda ise şehrimizin tarihi zenginliklerinden olan Mamure kalesi UNESCO'nun listesine giremeyecek" diyen Güzel, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

"Şehirler de tıpkı insanlar gibi tarihleriyle yaşarlar. Malesef memleketin her alanına verilen zarar ve yıkım tarihi eserlerimiz içinde söz konusudur. Bir şehri şehir yapan tüm unsurlarına zarar verip belediyecilik yaptığını sanan bu zihniyetin devamı halinde yaratacakları tahribatı düşünmek bile istemiyoruz. Bu sebeple bırakın şehirler doğal güzellikleriyle tarihleriyle kültürel miraslarıyla yaşasın diyoruz."

Turizme bakış açılarını gösteriyor

CHP İl Başkanı Adil Aktay ise yayımladığı yazılı açıklamada çalışmalara tepki göstererek firmanın çalışmalarının derhal sonlandırılması gerektiğini kaydetti. Aktay, "UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Mamure Kalesi'nin restorasyonunda yapılanlar, Ak Parti'nin tarihe ve turizme çarpık bakışının apaçık bir tezahürüdür. İşin ehline değil, yandaşlara verilen ihaleler, memleketimizin eşsiz kültürel-tarihi mirasına ve turizme darbe vuruyor.

700 yıllık camiye klima, Ortaçağ kalesine PVC kapı pencere takan bu taşeron firmanın, Mersin'in ve Anamur'un bu önemli değerine daha fazla zarar vermeden acilen işten el çektirilmesi gerekiyor. Yetkilileri, Anamur Çevre Platformu'nun çağrısını dikkate almaya ve sorumlular hakkında soruşturma başlatmaya çağırıyoruz" diye belirtti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

3.durak Mersin

_assets/fotograflar

Heyet, MDTO'yu ziyaret etti

_assets/fotograflar

Seçer, 1 ayı değerlendirdi

_assets/fotograflar

Çetin Oranlı, "Ruha Dokunan Patiler" adlı kitabını imzaladı..

_assets/fotograflar

Aktay, "Çatlakları gizleyenlere nasıl güvenebiliriz ?"

_assets/fotograflar

Gültak, öğrencilerle çöp topladı

_assets/fotograflar

Bürokratlara "siyaset yapmayın' uyarısı!

_assets/fotograflar

Geri Dönüşüm Parkı açıldı

_assets/fotograflar

Esnaf otoparka kavuşacak..

_assets/fotograflar

Çocuk trafik eğitim parkı açıldı

close 1700 yıllık kalede PVC rezaleti !
1700 yıllık kalede PVC rezaleti !
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: