rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.743 (4.171)

Toplam Ziyaret: 15.360.520 (14.244.732)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Eylül 2018
Sayı : 771
Bu kayıt toplam
680 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TAMAMI METRO OLACAK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'e kazandıracakları en önemli projelerden birinin Mersin Metrosu olduğunu belirterek, projenin tamamlanmak üzere olduğunu ve metro şeklinde hizmete gireceğini söyledi.

Tamamı metro olacak
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nde (MESİAD) düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

MESİAD Erhan Deniz Konferans salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısında iş insanları ile bir araya gelen Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Mersin iş dünyasının merak ettiği soruları da bu toplantıda yanıtlayan Kocamaz iş adamları ile karşılıklı fikir alış verişinde bulundu.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Hasan Engin "Mersin hepimizin. MESİAD olarak da Mersin'e ve projelerine sahip çıkıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bize çok katkıları oldu. Kentin gündeminde olan Mersin'le ilgili merak edilenleri bugün burada başkanımıza soracağız" dedi.

"MESİAD birçok projeye öncülük yapıyor"

MESİAD'ın Mersin için önemli bir kuruluş olduğunu, Mersin'in ekonomisine önemli katkı sağlayan insanlardan oluştuğunu kaydeden Kocamaz, "Mersin'in ekonomisine yön veren kuruluşlardan bir tanesi.

Özellikle de bağımsız, bağlantısız bir sivil toplum kuruluşu olması nedeniyle kentin problemlerini geçmişten bu yana çok daha eğmeden, bükmeden ilgililere ileten bir kuruluş olması, birçok projeye öncülük yapmış ve yapıyor olması Mersin açısından önemli. Bugün de burada Mersin'in problemleri ve geleceğine yönelik bir toplantıda bir arada olmak bizim açımızdan da önemli" ifadelerini kullandı.

"Sorunların çözümü için istenen noktaya gelemedik"

Mersin'in özel bir şehir olduğunu ve Mersin'in problemlerinin çözülmesi konusunda istedikleri noktaya henüz gelemediklerini belirten Kocamaz, 13 ilçeye hizmet vermek zorunda olduklarını kırsal ve merkez ayrımı yapmaksızın sorunlara çözüm bulmak için çalıştıklarını kaydetti.

Mersin'in sorunlarını büyük ölçüde çözecek olan imar planları ile ilgili sık sık sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla bir araya geldiklerini aktaran Kocamaz, "1/ 5 binlik planlardan önce 1/100 binlik planlar alelacele bakanlığa götürülmüş. Ama bu plan Mersin'in önünü açacak bir plan değildi.

Biz göreve gelir gelmez bu problemlere el attık. 1/100 binlik planları hemen ihale ettik. Uzun bir süreç sonucunda bu plan meclisten geçti ve bakanlığın onayına sunuldu. Bakanlık da üzerinde çok ufak değişiklikler yapıldıktan sonra kabul etti.

Bundan sonra esas 1/5 binlik planlarla ilgili çalışma başlattık. Bunun yanı sıra Ulaşım Master Planı çalışmalarını başlattık. Daha önce bu plan çalakalem yapılmış ve 10 ayda tamamlanmış. Biz göreve geldikten sonra bu planı ele aldık ve yeniden ihale ettik. Uzun görüşmeler neticesinde bu plan tamamlandı ve hafif raylı sistem yapılmasına yönelik karar çıktı" şeklide konuştu.

"Metro projesi tamamlanmak üzere"

Mersin'e kazandıracağı en önemli ve büyük projelerden birisi olan Mersin metrosunun proje detaylarını katılımcılarla paylaşan Kocamaz, "Bizim gönlümüzden Havaray geçti ama izin verilmedi. Daha sonra bakanlık belli bölgelerde yerin altına girilmesinin daha doğru olacağına karar verdi.

Proje yeniden ele alındı. Proje şu an tamamlanmak üzere. Bu proje artık tamamı metro olacak şekilde yapılıyor. Tamamı yerin altından gidecek şekilde planlandı. Limanla ilgili sıkıntılarımız var. Kapasitesi yüzde yüzün üzerinde kullanılıyor.

Bunun yanı sıra biz Nükleer santralle ilgili konuyu Mersin'de sindirememişken, birde balık çiftlikleri sorunu ortaya çıktı" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close Tamamı metro olacak
Tamamı metro olacak
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: