rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.621 (3.585)

Toplam Ziyaret: 14.073.338 (13.046.295)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
27 Ağustos 2018
Sayı : 769
Bu kayıt toplam
219 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

YEŞİLBOĞAZ, "KRİZİN SEBEBİ MİLLET DEĞİLDİR"

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasi krizi değerlendirdi. Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, "Hükümet hemen millet kartını çekmiş, birlikte bu sorunu aşarız demeye başlamıştır. Sorunu yaratan millet değildir.

Yeşilboğaz,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bir toplumu koruyacak ve endişeden kurtaracak tek sosyal güç olan hukuk bozulunca, en büyük düşman olur. Hukuk düzelmeden, sosyal, ekonomik, siyasi vs. sorunların düzelmesini beklemek çölde suya ulaşmak kadar zordur" dedi.

Ülkemizde ciddi bir ekonomik ve siyası kriz yaşandığını ifade eden Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "Bu kriz ülkemizde ilk kez yaşanmıyor.1994 ve 2001 yıllarında da ciddi krizler yaşanmıştı. Hükümet hemen millet kartını çekmiş, birlikte bu sorunu aşarız demeye başlamıştır.

Sorunu yaratan millet değildir. Hiç bir şekilde hukuk tanımazlığınız, adalete inanmayışınız, adam kayırmacılığınız, cumhuriyetin değerlerini terk ederek, ülkede hiç bir değer anlayışı bırakmayışınız, birey devlet içindir şeklindeki kör anlayışınız her şeyin başlangıç noktasıdır. Şu an içinde bulunduğumuz sürecin sebebi; hala demokrasiye inanmayıp OHAL'i kalıcı hale getirmenizdir, kuvvetler ayrılığını terk ederek, kuvvetler birliğine geçişinizdir.

"Milletle dalga mı geçiyorsunuz?"

Zamanında yapılan uyarı sahiplerini vatan haini, kıskanç, ülkenin ilerlemesini istemeyenler, bozguncular gibi sıfatlarla hedef göstererek günü kurtarmaya çalıştınız.

Gelinen süreçte, işin müsebbiplerini bulup hesap sormak yerine, Cumhuriyet savcılıklarımız sosyal barışı, iç huzuru, birliği ve ekonomik güvenliği, bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber yayanlar hakkında soruşturma açılacağını söyleyerek sosyal medya hesaplarını incelemeye aldıklarını açıkladılar.

Yandaş basın kriz anlarında halkı yanlış yönlendirirken, ilgili ve bilgili diye yazılı ve görsel basına çıkarılan kişiler ve siyasiler hamaset nutukları atarken, savcılıklarımız aynı hassasiyeti göstermeliydi, 'milletle dalgamı geçiyorsunuz kardeşim?' diyebilmeliydi, soruşturma başlatmalıydı.

Sosyal medyada 'kahrol dolar' diyen üç beş kişi yerine, bu işten çıkar sağlayan spekülatörleri, gerçek suçluları bulun o vakit. Halkı baskı altına almaktan vazgeçin" şeklinde konuştu.

Herkes eşit olduğunu hissetmeli

Yeniden güven ve istikrar tesis edilmek isteniyorsa, acil olarak adalet ve yargı sisteminde yapıcı ve kalıcı reformlar yapılması gerektiğine vurgu yapan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, "Adil yargılanma hakkı, masumiyet karinesi, doğal hâkim ilkesi gibi yargının ana unsurlarına gerçekten uyulması gerekmektedir ve yargı önünde herkes eşit olduğunu hissetmelidir.

Liyakat kuralı acil getirilmeli. 'Birey devlet içindir' kör anlayışınız, yargı ve HSYK'da siyasi yetkili ve seçiciler olmamalı" diye konuştu.

Hukuk bozulunca en büyük düşman olur

En büyük görevin yargı mensuplarına düştüğünü belirten Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, "Yargı mensupları karar verirken, bağımsız olarak sadece ve sadece Türk milleti adına karar verdiğini unutmamalılar.

Hukukçu biat etmez, sadece hukuka ve vicdanına hesap verir anlayışı tekrar hâkim kılınmalıdır.

Hukuk ve adalet kirlenirse her şey kirlenir, hukuk ve adalet bozulursa her şey bozulur. Adalet o sebeple mülkün temelidir.

Bir toplumu koruyacak ve endişeden kurtaracak tek sosyal güç olan hukuk bozulunca, en büyük düşman olur.

Hukuk düzelmeden, sosyal, ekonomik, siyasi vs. sorunların düzelmesini beklemek çölde suya ulaşmak kadar zordur" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

CHP'li Sarıbal, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi...

_assets/fotograflar

Kimseye kırgın değilim

_assets/fotograflar

Sarı, Okullar açıldı dikkat !

_assets/fotograflar

Tekli, "Olmazsa olmazımız üretim ve istikrar"

_assets/fotograflar

Adana-Mersin arası 25 dakikaya iniyor

_assets/fotograflar

Dinçer'den 'Esnafa sahip çık' çağrısı

_assets/fotograflar

Mersin Maratonu 16 Aralık'ta koşulacak

_assets/fotograflar

Lütfi Elvan Spor tesisi açıldı

_assets/fotograflar

14 avukat yemin etti, cübbe giydi

_assets/fotograflar

Akademik çalışmalar sempozyumu yapıldı

close Yeşilboğaz, "Krizin sebebi millet değildir"
Yeşilboğaz, "Krizin sebebi millet değildir"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: