rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.582 (8.277)

Toplam Ziyaret: 18.186.625 (16.552.113)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Ağustos 2018
Sayı : 767
Bu kayıt toplam
800 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

DEPBOYLU'DAN ENGELLİLER DAİRESİNE ZİYARET

MHP Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Depboylu'dan Engelliler Dairesine ziyaret
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Depboylu'nun ziyareti esnasında, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı'nın engelli bireylere yönelik yapmış oldukları hizmetlerden söz eden ve detaylı bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanı Hasan Celal Taş, "Dairemiz Türkiye'deki belediyeler içerisinde daire statüsünde ilk kurulan daire başkanlığıdır.

Bizden sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi daire başkanlığı statüsünde kurdu. Şu anda Türkiye'de 2 taneyiz. Ancak bizim yapmış olduğumuz çalışmalar Türkiye'deki belediyelere şu anda rehberlik ediyor.

Belediyelerin büyük bir çoğunluğu gelip bizim yaptığımız işlerle alakalı bilgi ediniyor. Onlara, sahip olduğumuz ve uyguladığımız her şeyi anlatıyoruz. Çünkü hizmet ettiğimiz camia takdir edersiniz ki engelli camiası. Başkanımızın deyimiyle Allah'ın bize emaneti. Bu insanlara yapılacak hizmetlerle alakalı her kim ne yapabilirse, elimizdekilerin tamamını tüm belediyelerimiz ile kurum ve kuruluşlarımızla paylaşıyoruz" dedi.

Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi hizmete giriyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın talimatıyla Türkiye'de ilklere imza attıklarını belirten Engelliler Dairesi Başkanı Taş, "Birazdan Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezimizi ziyaret edeceğiz. Şu anda tam kapasite hizmete girmiş değil ama eğitim öğretim dönemine hazırlamaya çalışıyoruz.

Kısmet olursa Ekim ayında tam manasıyla hizmete girmiş olacak. Şu anda da atölyelerimizi kurmakla meşgulüz. Bu binamızda 13 tane atölyemiz olacak. Bunlardan şu anda 5 tanesini düzenledik. Diğer atölyelerimiz de inşallah kısmet olursa Eylül ayına kadar düzenlenmiş olacak ve Ekim ayı itibariyle de hizmete girmiş olacak" şeklinde konuştu.

Engelsiz Yaşam Kampüsü

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'deki ilk sayılabilecek projelerinden birisi olan Engelsiz Yaşam Kampüsü'nden bahseden Engelliler Dairesi Başkanı Taş, "Şu anda ihale aşamasında bulunan ve 30 dönüm arazi içerisinde yaklaşık olarak 6 bin 800 metre karelik kapalı alan ve 4 üniteden oluşacak olan Engelsiz Yaşam Kampüsü Türkiye'deki ilk ve en büyük tesis olmuş olacak.

Kampüste 4 üniteden bir tanesinin içerisinde konferans salonları, sinema salonu, bowling salonu, kütüphane, idari birimler olacak. İkinci ünitemizde olimpik kapalı yüzme havuzu ve fizyoterapi havuzları yer alacak. Orada engellilerimizin rehabilitasyonlarıyla da alakalı çalışmalar gerçekleşecek. Birçok engelli spor kulüplerinin de yarışmalara hazırlanmasıyla alakalı çalışmalar yürütülecek.

Belki de Ampute Milli Takımı'nın temelini atmış olacağız orada. Bir diğer binamızda da kapalı spor salonu yer alacak. Buradaki spor kulüpleriyle beraber olarak, dışarıdan gelen engelli spor kulüplerinin de ihtiyaçlarına cevap verir nitelikte olacak.

Son ünitemizde otel olacak. Takdir edersiniz ki engellilerin en büyük sorunlarında bir tanesi ulaşım, bir diğeri de konaklama. Engelliler geldiklerinde maalesef konaklayacak yer bulamıyorlar. Yani otellerimiz veya misafirhanelerimiz engellilerimizin kullanımına müsait değil. İşte o yapacağımız otel ile engelli sporcularımızın kampa girdiklerinde konaklayacakları bir birim olacak.

Odalarımızın tamamı kullanıcılara müsait bir şekilde düzenleniyor. Açık olan alanlarımızda da yine engellerimizin dinlenme alanları, açık amfi tiyatro, işitme engellilerin sahaları gibi alanlar yer alacak" diye belirtti.

"Mersin'i gündemde tutacağız"

Büyükşehir Belediyesi tarafından dünyada ilk defa gerçekleştirilen Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali'nin bu yıl ikincisini gerçekleştireceklerini sözlerine ekleyen Taş, "Engelsiz Sanat Festivalimizin bu sene kısmet olursa ikincisini gerçekleştireceğiz. Bu yıl organizasyonumuzu biraz daha genişletiyoruz. Geçtiğimiz sene merkezle beraber 2 ilçemizde yapmıştık ve 14 ülkeden sanatçılar katılmıştı.

Bu yıl ona 3 ilçe daha ekledik ve merkezle beraber toplam 5 ilçe oldu. Geçtiğimiz sene Tarsus ve Anamur'da yapmıştık, bu yıl Tarsus'tan başlıyoruz, merkezle beraber eş zamanlı olmak üzere Erdemli, Silifke, Mut ve Anamur olmak üzere toplam 5 ilçemizde, 4 günde eş zamanlı etkinlikler gerçekleştireceğiz.

Ülke sayımız da 29'a çıktı. Türkiye'de ve dünyada ilk olarak gerçekleştirdiğimiz bu faaliyet ile birlikte Mersin'i engelsiz marka kent olarak Türkiye'nin gündeminde tutacağız" ifadelerine yer verdi.

Ziyarette, Engelliler Dairesi Başkanı Hasan Celal Taş, MHP Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ile MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli'ye zihinsel engelli bireylerin ebru sanatları kursunda yapmış oldukları kaftanlardan hediye etti.

Görüşmenin ardından, Ekim ayı içerisinde tüm birimleri ile hizmete başlayacak olan Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi incelendi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Depboylu'dan Engelliler Dairesine ziyaret
Depboylu'dan Engelliler Dairesine ziyaret
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: