rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.222 (3.080)

Toplam Ziyaret: 14.945.530 (13.862.171)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Temmuz 2018
Sayı : 765
Bu kayıt toplam
528 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÇAMSARI, "DOÇENT OLMAK ZORLAŞIYOR"

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, doçent olmak için artık sadece bazal puanın yeterli olmayacağını, sözlü sınav yapılacağını da belirterek, "Bu kriterlerle kaliteyi arttırıyoruz. Artık gelen hocalar, kesinlikle belli bir seviyenin üstünde olacak" dedi.

Çamsarı,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çamsarı yaptığı açıklamada, Mersin Üniversitesi olarak proje bazında Kalkınma Bakanlığında hem geçen yıl hem de bu yıl Türkiye birincisi olduklarını söyledi.

Üniversite-kent bütünleşmesine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çamsarı, "Özellikle Denizcilik ve Havacılık Fakültelerinin kurulması, bölge açısından son derece önemli. Hele Çukurova Havalimanı'nın yapılıyor olması da bu anlamda önem arz ediyor. Bunun dışında bilgi işlemden merkez laboratuarına, teknoloji transfer ofisinden genç girişimcilik merkezine kadar hepsini yeniden kurduk. ve buranın anayasası olan yönetmeliklerin tümünü değiştirdik.

Üniversitenin bütün yönetmeliklerini dijital platforma taşıyarak tümünü yeniledik. Şimdi hoca alım kriterlerini de değiştirdik. Artık biz alt sınıf bir yeni kurulmuş veya yeni başlayan bir üniversite kriteri ile hoca almayacağız. Üniversitelerarası kurul, sözlü imtihanı üniversitelere bıraktı.

Biz şimdi sözlü imtihan şartı getirdik. Puanlamaları yükselttik. Artık Mersin'de doçent olmak için üniversitelerarası kurulun söylediği bazal puan yetmeyecek. Zorlaştırdık. Bu kriterlerle de kaliteyi arttırıyoruz. Artık gelen hocalar, kesinlikle belli bir seviyenin üstünde olacak. İçerideki hocalar da yükselmek için belirli şartları sağlamak zorunda olacak" ifadelerini kullandı.

Yeni fakültelerin açılması konusunda bir planlama doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğine işaret eder Çamsarı, şöyle devam etti; "Bize gelen isteklere bakarsak 10 tane daha fakülte açmak gerekir. Ancak bu konuda yatay büyümeyi biraz dikeyleştirmek lazım.

Bölgede olan bölümleri tekrar tekrar açmak mantıklı değil, olanı kaliteleştirmek lazım. Benim şu anki fikrim, yeterince fakülte açtık. 'Hukuk' deniliyor masala. Ben doktorum, 'Buraya bir Tıp Fakültesi açalım' deseler sıcak bakmam. Neticede buradan mezun olan öğrencilerin çoğu işsiz kalıyor.

Bu çerçevede YÖK geçen yıl Stratejik Planlama Kurulu kurdu. 10 sene sonra ülkeye kaç hukukçu, kaç doktor gerekecek söylüyor zaten. Bir üniversitenin kalitesini gösteren en önemli şeylerden biri, yüksek lisans doktoranın, ön lisansa oranıdır. Doktor yetişme oranında ivme arttı. Kesitsel bakmamak lazım, şu an için 81 milyona 120 bin doktor yetmez. Ama son 10 senede 100'e yakın tıp fakültesi açıldı. Her biri 100-200 mezun veriyor. 10 sene sonra ne olacak? O planlamayı işte YÖK'teki kurum şu an yapıyor."

Tarsus Üniversitesi'nin kuruluş çalışmalarıyla da ilgili bilgi veren Çamsarı, şu an tedbiren rektör olarak kendisinin atandığını hatırlatarak, "Yapılanmaya başladık, oradaki genel sekreter ve rektör yardımcısının atamalarını yaptık. Şu an rektörlük katını yaptırıyoruz ve Cumhurbaşkanımız uygun gördüğünde asaleten rektör atayacak ve personel alımı ile ihalelere başlayacak.

Biz şu an sadece yapılanma, bilgi işlem, senato, yönetim kurulu gibi çekirdeği oluşturuyoruz. Ondan sonra idari personel ve hoca alımlarını yeni rektör yapacak. İktisat, teknoloji fakültesi, sağlıkla ilgi bir bölüm ve meslek yüksek okulu var. Uzay ve Havacılık Fakültesi de Tarsus Üniversitesi'ne bağlık olarak faaliyet gösterecek. Mevcut öğrencilerin yanında yeni öğrencileri de alabilmemiz için mutlaka alt yapının hallolması lazım.

Uzay ve Havacılık Fakültesi için geçici olarak bir binayı kiraladık, 3 hoca aldık. Hocalar tamamlanınca öğrenci almaya başlayacağız. Havacılık zor bir dal. Göreve başladığım günden bu yana hava ve denize çok önem verdim. Türkiye'nin eksiği olduğuna inanıyorum çünkü. Bu anlamda Deniz Ticaret Odası da çok ciddi bir rakam hibe etti. Yapılacak olan bina ve iç donanımı ile laboratuarları dahil tümünü üstlendi. Protokol imzalandı, 1-2 ay içinde de temelini atacağız. Çok büyük güzel bir Denizcilik Fakültemiz olacak. Şu an için tek sınıfla eğitime başlayacağız, ilerisinde artacak" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

KOBİ'ler Hezarfen ile kalkınacak

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat bereketlidir"

_assets/fotograflar

Gelir-gider tablosu askıya çıkacak

_assets/fotograflar

Fuarın favorisi Biberli Baklava

_assets/fotograflar

'Yenişehir'i birlikte yöneteceğiz'

_assets/fotograflar

Gültak, "Doğruyu, uzlaşarak bulalım"

_assets/fotograflar

TBİM Projesi yurt geneline yayılıyor

_assets/fotograflar

Fark yaratan projeler bu lisede...

_assets/fotograflar

SODES, kadınları iş yaşamına kazandırıyor

_assets/fotograflar

Seçer, meclis üyeleri ile buluştu

close Çamsarı, "Doçent olmak zorlaşıyor"
Çamsarı, "Doçent olmak zorlaşıyor"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: