rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.616 (3.418)

Toplam Ziyaret: 14.780.647 (13.710.129)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Temmuz 2018
Sayı : 765
Bu kayıt toplam
531 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

1700 YILLIK PORTRE BÜST BULUNDU

Göreve geldiği günden bu yana tarihi kazıları destekleyen ve arkeolojik değerlerin gün yüzüne çıkmasına vesile olan Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılından bu yana kazılara verdiği maddi destek toplam 2 milyon 664 bin TL'yi buldu.

1700 yıllık portre büst bulundu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Büyükşehir Belediyesi, Mezitli İlçesi, Viranşehir Mahallesi'nde yer alan ve Neolitik, Helenistik, Roma dönemleri gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde her yıl düzenli olarak devam eden kazılara, bu yıl da 150 bin TL'lik maddi destek verdi ve 4 yılda verdiği destek toplam 1 milyon 404 bin TL'ye ulaştı.

1999 yılından, 2015'e kadar sınırlı bütçelerle devam ettirilen, yerli-yabancı çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan ve Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday olan Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmaları, 2015 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği destekle bir ivme kazandı ve çok daha geniş alanlar bu sayede açılmaya başlandı.

Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları sonucunda, sütunlu cadde kazılarında büyük ilerleme sağlanırken, kazı alanındaki çalışmalar büyük oranda ilerledi. 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği desteklerle Sütunlu Cadde'de Afrodit heykel parçası ve mimari buluntulara rastlayan kazı ekibi, bu yıl da Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde aristokrat, yönetici ya da komutana ait olduğu düşünülen 1700 yıllık portre büstü açığa çıkardı.

Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dokuz Eylül Üniversitesi adına 1999 yılından beri yürütülen Soli Pompeiopolis Antik Kenti Kazısı'nda bulunan ve aristokrat, yönetici ya da komutana ait olduğu düşünülen 1700 yıllık portre büst ile ülke kültür turizmine katkı sağlanmış oldu.

Oldukça korunagelmiş olan büst, Sütunlu Cadde'de, Cardo Maximus üzerinde yapılan 2018 yılı sezonu çalışmalarında, Batı Stoa önünde ortaya çıkarıldı. Portre büst, ince kristalli beyaz mermerden malzemeden yapılmış ve Roma dönemi kıyafeti giymiş bir erkeği tasvir ediyor.

Portre büstün 2. yüzyıl sonu ya da 3. yüzyıl başında, Soli Pompeiopolis'te yaşayan bir aristokrat, yönetici ya da komutana ait özel bir portre olduğu düşünülüyor. Söz konusu büstün mevcut yüksekliği 82 cm, genişliği 60 cm, kaide yüksekliği 11 ve eser gerekli düzenlemeler sonrasında Mersin Müzesi'nde sergilenecek.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özyiğit, 'Belediyeyi başımız dik kazanacağız'

_assets/fotograflar

İstihdam seferberliğine destek sürüyor

_assets/fotograflar

Stratejik dengeler masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Seçer, "Yerel esnafı destekleyeceğiz"

_assets/fotograflar

Adaylar, Kent Zirvesi'nde buluştu

_assets/fotograflar

MTOSB'de 'İstihdam' toplantısı

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Sağlıklı kent betondan oluşmaz"

_assets/fotograflar

Yılmaz, "Tencerede borç kaynıyor"

_assets/fotograflar

Esnaftan istihdam seferberliğine destek

_assets/fotograflar

'Borsa, kentin denge kurumudur'

close 1700 yıllık portre büst bulundu
1700 yıllık portre büst bulundu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: