rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.628 (3.592)

Toplam Ziyaret: 14.073.345 (13.046.302)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Temmuz 2018
Sayı : 765
Bu kayıt toplam
301 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

BARO, 'ENGELLİ HAKLARI MERKEZİ' KURUYOR

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, engellilerin toplumsal yaşamdan kopmadan hayatlarını sürdürmeleri ve haklarını daha etkin savunabilmeleri için baro bünyesinde Engelli Hakları Merkezi kurmaya hazırlandıklarını söyledi.

Baro, 'Engelli Hakları Merkezi' kuruyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şube Başkanı Mürsel Çiftçi ve dernek üyeleri, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz'ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Yeşilboğaz, engelli vatandaşların sosyal yaşama daha fazla adapte olabilmeleri için, öncelikle sahip oldukları hakları mutlaka bilmeleri gerektiğini vurguladı.

Mersin Barosu Engelli Hakları Merkezi'nin, hayata geçirmeyi planladıkları projeler arasında önemli bir yeri olduğunu kaydeden Yeşilboğaz, "Kadın ve Çocuk Hakları Merkezimiz ile nasıl kadınlarımızın ve çocuklarımızın yanındaysak, onların haklarını en etkin bir şekilde korumak ve savunmak için mücadele ediyorsak, kuracağımız Engelli Hakları Merkezi ile engelli vatandaşlarımızın haklarını daha etkin savunacağız.

Her daim yanlarında olacağız. Onlara yönelik eğitimler ve farkındalık çalışmaları yapacağız. Kentte engellilere yönelik fiziki düzenlemelerin yanı sıra, sosyal ve kültürel faaliyetlerde daha çok yer almalarına öncülük edeceğiz. Kentimizdeki engelli derneklerinin temsilcileri ile bir araya gelerek, onların da talepleri doğrultusunda çözüm odaklı çalışmalar yürüterek, engelli vatandaşlarımızın sesi olacağız.

Engelli vatandaşlarımız, sahip olduğu hakların yasal statüye kavuşmasını istiyor. Biz de Mersin Barosu olarak, onların beklemiş olduğu bu yasal düzenlemelerin takipçisi olacağız" dedi.

Engelli vatandaşların ve ailelerinin yaşamış oldukları sorunların, toplumun ve tüm insanların ortak sorunu olduğunu belirten Yeşilboğaz, "Engelli kişiler de herkes gibi toplumdan soyutlanmadan onurlu bir yaşamı hak etmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamdan kopmadan hayatlarını sürdürmeleri için meslek edinip üretken hale gelmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanması hepimizin ortak sorumluluğudur.

Onların sorunlarına bulacağımız çözümler, insana ve topluma duyulan saygının ve çağdaş toplum olmanın gereğidir" diye konuştu.

Mülteciler için Adli Yardım Ortak Projesi başladı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasında imzalanan Proje Uygulama Anlaşması gereğince, mülteci, sığınmacı ve geçici koruma altındaki kişilerin adli yardım hizmetlerinden daha etkin faydalanabilmeleri amacıyla; Avrupa Komisyonu Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü'nün fon desteği ile Adli Yardım Ortak Projesi başladı.

Proje kapsamında pilot baro seçilen Mersin Barosu'nda, avukatlara mülteci hukuku eğitimi verilecek.

Projenin içeriği hakkında bilgiler veren Mersin Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasında imzalanan Proje Uygulama Anlaşması gereğince; ülkemizde hayatını sürdüren mülteci, sığınmacı ve geçici koruma altındaki kişilerin adli yardım hizmetlerinden daha etkin faydalanabilmeleri amacıyla; Avrupa Komisyonu Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü'nün fon desteği ile Adli Yardım Ortak Projesi başlatıldığını söyledi.

Projede Mersin Barosu'nun pilot baro olarak yer aldığını belirten Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, "Baromuzda avukatlarımıza mülteci hukuku eğitimi verilecektir.

Bu eğitimi alan avukatlarımız adli yardımda görevlendirilecek ve ücretler, TBB Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca, proje bütçesinden doğrudan görevlendirilen avukatlara aktarılacaktır. Ayrıca CMK'da çocuklar için özel görevlendirme de yapacağız" ifadesini kullandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

CHP'li Sarıbal, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi...

_assets/fotograflar

Kimseye kırgın değilim

_assets/fotograflar

Sarı, Okullar açıldı dikkat !

_assets/fotograflar

Tekli, "Olmazsa olmazımız üretim ve istikrar"

_assets/fotograflar

Adana-Mersin arası 25 dakikaya iniyor

_assets/fotograflar

Dinçer'den 'Esnafa sahip çık' çağrısı

_assets/fotograflar

Mersin Maratonu 16 Aralık'ta koşulacak

_assets/fotograflar

Lütfi Elvan Spor tesisi açıldı

_assets/fotograflar

14 avukat yemin etti, cübbe giydi

_assets/fotograflar

Akademik çalışmalar sempozyumu yapıldı

close Baro, 'Engelli Hakları Merkezi' kuruyor
Baro, 'Engelli Hakları Merkezi' kuruyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: