rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.208 (3.066)

Toplam Ziyaret: 14.945.502 (13.862.143)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Temmuz 2018
Sayı : 763,764
Bu kayıt toplam
614 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KOCAMAZ, "RADİKAL KARARLAR ALMALIYIZ"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 1/5 binlik planlara sürekli itirazların olduğunu belirterek, "İtirazlarla ilgili komisyonların kuruldu ve hepsi tek tek değerlendiriliyor ama bir kenti adam etmek istiyorsak radikal kararlar almak zorundayız" dedi.

Kocamaz,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/5 bin Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı'yla ilgili muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Kocamaz, 5 binlik planların kentin yıllardır büyük bir sorunu olduğunu kaydederek, kanayan bir yara haline gelen bu sorunu çözmek için bir adım attıklarını ve sonucunda da 1/5 binlik planları oluşturduklarını söyledi.

"Yoldan geçen adama itiraz et demişler"

1/5 bin Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı'nın Mersin tarihinin en önemli olaylarından birisi olarak gördüğünü belirten Kocamaz, "Büyükşehir meclisinde oy birliğiyle çıkan bu plana belediye başkanları, meclis üyeleri maalesef göğüs geremediler. Siz değerli muhtarlarımız da yeterli bilgiye sahip olmadığınız için itirazlar başladı.

Bazı muhtarlarımız bizzat itirazı teşvik etti. Maalesef 4 merkez ilçede bu plana 15 bin 600 küsur itiraz oldu. Bunun bin 300 tanesinin parsel numarası dahi yok. Yoldan geçen adama demişler ki itiraz et. O da gelmiş itiraz etmiş. Tabi bu itirazların bir kısmı matbu. Tabi bu itirazlar tasnif edildi. Ağırlıklı olarak dört konu öne çıkıyor.

Bunlar, kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan bölgeler, dere yatakları, yüksek gerilim hatları, ve özel proje alanları ve toplu konut alanlarıyla alakalı. Bir yer özel proje alanı yapıldı. Sanki orada belediye hemen gelecek, adamların evini başına yıkacak.

Belediyenin böyle bir yetkisi de, gücü de yok. Bedelini ödemeden belediye yıkabilir mi? Belediyenin görevi planlamayı yapmak, o planlanan bölgede vatandaşımız da kendisi müteahhitlerle anlaşır, bir araya gelirler ve o bölge daha yaşanabilir, daha sağlıklı, kentleşme açısından da daha gelişmiş bir bölge haline gelir" dedi.

"İçinize sinmez"

İtirazlarla alakalı komisyonların uzun süredir çalışmalarını devam ettirdiğini ifade eden Kocamaz, "Tabi bu itirazlarla alakalı komisyonlar uzun süredir çalışıyor. Hatta biz mecliste bir ay daha uzattık.

Tabi bu itirazlar olduğu zaman bizim yapacağımız iş bunları değerlendirmek ve bunların bir kısmını eski halinde bırakmak. Ama eğer bu kenti adam etmek istiyorsanız radikal kararlar almak mecburiyetindesiniz.

Mersin merkezin yüzde 80'e yakın bir bölümü kentsel dönüşüm ihtiyaç gösteriyor. Dolayısıyla bu bölgelerde bu işi ötelerseniz bu imar planı da sizin istediğiniz şekilde olmaz. İçinize de sinmez" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turgut tarafından bir bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumda, katılım süreci, yoğunluk dağılımı, eski uygulama imar planları, ulaşım kararları, planlama alanı içerinde kalan dereler, itiraz sayılarının genel dağılımı ve itiraza konu alanlar hakkında bilgiler verildi, muhtarların soruları cevaplandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

KOBİ'ler Hezarfen ile kalkınacak

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat bereketlidir"

_assets/fotograflar

Gelir-gider tablosu askıya çıkacak

_assets/fotograflar

Fuarın favorisi Biberli Baklava

_assets/fotograflar

'Yenişehir'i birlikte yöneteceğiz'

_assets/fotograflar

Gültak, "Doğruyu, uzlaşarak bulalım"

_assets/fotograflar

TBİM Projesi yurt geneline yayılıyor

_assets/fotograflar

Fark yaratan projeler bu lisede...

_assets/fotograflar

SODES, kadınları iş yaşamına kazandırıyor

_assets/fotograflar

Seçer, meclis üyeleri ile buluştu

close Kocamaz, "Radikal kararlar almalıyız"
Kocamaz, "Radikal kararlar almalıyız"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: