rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.622 (3.586)

Toplam Ziyaret: 14.073.339 (13.046.296)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Temmuz 2018
Sayı : 763,764
Bu kayıt toplam
394 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

YENİ KHK İLE HUKUKA DARBE !

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, 703 sayılı son KHK'nın 136/a maddesi ile idari hâkim olabilme şartlarında değişikliğe gidilip, hukuk fakültesi mezunu olma şartının kaldırılmasını eleştirerek, "4 yıllık lisans eğitimi yapan herhangi bir fakülteden mezun olanlara idari hâkim olabile yetkisi verilmiştir. Bu karar, anayasa ihlalidir ve hukuka aykırı bir uygulamadır. Bu düzenleme, Türkiye'de zaten yerlerde sürünmekte olan hukuka, yeni bir darbe indirmiştir" dedi.

Yeni KHK ile hukuka darbe !
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Baro Odası'nda avukatların katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "OHAL kapsamında çıkan KHK'lar ile hukuk sistemimizin her geçen gün yara almaya, hak ve özgürlüklerimizi kısıtlanmaya hızla devam ettiğini ve bunun sonunun gelmediğini vurguladı.

Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz konuşmasında, "KHK'lar hukukumuzu gün geçtikçe zehirlemekte ve toplum düzenini bozmaktadır.703 sayılı KHK'nın 136/a maddesi ile idari hâkim olabilme şartlarında değişikliğe gidilmiş ve hukuk fakültesi mezunu olma şartı kaldırılmış, 4 yıllık lisans eğitimi yapan herhangi bir fakülteden mezun olanlara idari hâkim olabile yetkisi verilmiştir.

Önceden iktisat, siyasal bilgiler fakültelerinden mezun olanlar da idari yargıda hâkimlik yapabiliyordu. Ancak onlar bölümlerinde hukuk dersi görüyorlardı. Bu düzenleme ile fizik tedavi, veterinerlik, Fransızca, iklim mühendisliği, ilahiyat, sumeroloji, tıp gibi en az 4 yıllık bölüm mezunlarının idari yargıç olmalarının önündeki yasal engel kaldırılmıştır.

"Karar, hukuka aykırıdır"

Böylece KHK'nın 136/a madde/fıkrasına göre; Bakanlığın ihtiyaç duyacağı diğer alanlarda en az dört yıllık üniversite mezunu olmak şeklindeki değişiklikle Bakanlığa, 4 yıllık herhangi bir alanda lisans diploması olanları idari yargı sınavına sokma yetkisi verilmiş oldu.

Bu karar, anayasa ihlalidir ve hukuka aykırı bir uygulamadır. Bu düzenleme, Türkiye'de zaten yerlerde sürünmekte olan hukuka yeni bir darbe indirmiştir. Bu düzenleme, toplumun gittikçe kaybolmakta olan hukuka ve yargıya olan güven duygusunu da önemli ölçüde zedeleyecektir.

Hayatında hukuk okumamış olan, örneğin orman fakültesi ya da veteriner fakültesini bitirmiş bir kişi tarafından yargılandığını gören sıradan bir vatandaş, o hâkimden isabetli ve inandırıcı bir kararın çıkacağına ne dereceye kadar inanacaktır. Bunu düşünmek gerekir" şeklinde konuştu.

"Akıl tutulması yaşıyoruz"

Her geçen gün darbe alan, körelen hukuk sistemimiz karşısında akıl tutulması yaşadıklarını ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, "Hâkimlik, çok esaslı bir hukuk bilgi ve nosyonunu gerekli kılan kutsal bir meslektir. Hâkimlik, adaleti çok adil bir şekilde ve hassasiyetle dağıtma işidir. Bugüne kadar ki mevzuatımız, hâkim olabilmek için hukuk fakültesini bitirmiş olmayı bile yeterli görmeyip, mesleki bilgi ve yeterliliğini ölçmek için mezunlarını sınava tabi tutuyorsa, hiç hukuk okumamış kişilere bu mesleğe girmenin kapısını nasıl açar?

Kararnamedeki yöntemle yapılacak alımlar, uygulamada tereddütlere, yanlışlara ve neticede isabetsiz kararların çıkmasına, dolayısıyla yerel mahkeme ile üst derece mahkemeler arasında gelgitlere ve yargılamaların uzamasına, hak ve hukukun tecellisinde gecikmelere, dava dosyalarının gittikçe birikmesine, iş hacminde aşırı artışa yol açacağı bir gerçektir.

Elbette ki, bunun biz avukatlara ve davanın taraflarına, yani vatandaşa da olumsuz yansımaları olacaktır. Bu uygulama ile mülkün temelini oluşturan adalet, büyük yara alacaktır. Her geçen gün darbe alan, körelen hukuk sistemimiz karşısında akıl tutulması yaşıyoruz! Hukuk adalet içindir, insan içindir, vicdan içindir! Uygar toplumlar, uygar hukuk düzenine sahiptir.

Devleti ayakta tutan; hukuk sistemi, adalet terazisi ve toplumsal barıştır. Zira KHK'lar hukuk sistemimizi, Meclis'in kanun yapma özelliğini ve toplumun ortak adalet duygusunu gün geçtikçe bozmaktadır ve toplumumuza, ülkemize ileride asla telafisi olmayan sonuçlara sebebiyet verecektir" ifadesini kullandı.

"Kararnameden geri adım atılmalı"

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 5 Kasım 1925 tarihinde Ankara Hukuk Mektebi'nin açılışında yapmış olduğu konuşmasında, hukukçulara vermiş olduğu önemi hatırlatan Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, "Atatürk, toplumları yönetenlerin ve devlet ilkelerine yön verenlerin hukukçular olduğunu belirtmiş; eskimiş, sistemsiz ve kendini yenileme olanağından yoksun hukuk ve bunun uygulayıcılarının, Osmanlı Devleti'ni gerileten baş nedenler olduğunu açıkça belirtmiştir.

Atatürk o günkü konuşmasında, Hukuk Mektebi'nin amacı; yalnız uzman veya bilim adamı yetiştirmek değil, devrim hukukunu uygulayan, yorumlayan ve yayan hukukçuları yurda salmaktır. Ancak böylece modern hayat koşullarına tüm ulusun alışması mümkündür" demiştir.

Ülkemizde adaletin hızlı ve doğru bir şekilde dağıtılması, adalet işlerinin hızlı bir şekilde yürümesi için bu kararnameden geri adım atılmasını; hukuk fakültesi dışında başka fakültelerden mezun olanların idari hâkim olmasının önündeki yasal engellerin kaldırılmamasını talep ediyoruz. Mersin Barosu olarak, hukuk devletini katletmenize, Anayasa'yı yok saymanıza karşı her zaman "hak, hukuk, adalet" diyeceğiz" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

CHP'li Sarıbal, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi...

_assets/fotograflar

Kimseye kırgın değilim

_assets/fotograflar

Sarı, Okullar açıldı dikkat !

_assets/fotograflar

Tekli, "Olmazsa olmazımız üretim ve istikrar"

_assets/fotograflar

Adana-Mersin arası 25 dakikaya iniyor

_assets/fotograflar

Dinçer'den 'Esnafa sahip çık' çağrısı

_assets/fotograflar

Mersin Maratonu 16 Aralık'ta koşulacak

_assets/fotograflar

Lütfi Elvan Spor tesisi açıldı

_assets/fotograflar

14 avukat yemin etti, cübbe giydi

_assets/fotograflar

Akademik çalışmalar sempozyumu yapıldı

close Yeni KHK ile hukuka darbe !
Yeni KHK ile hukuka darbe !
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: