rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.224 (1.210)

Toplam Ziyaret: 14.941.534 (13.858.431)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Temmuz 2018
Sayı : 763,764
Bu kayıt toplam
853 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MERSİN, KİPER'İ UNUTMAZ...

Mersin'de, gönüllülük esasına dayanan bütün projelerde yer alan, geçtiğimiz yıl amansız bir hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılan İbrahim Kiper'i, ölüm yıldönümünde yakın dostu Lina Nasif anlattı.

Mersin, Kiper'i unutmaz...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

En yakın dostum

Geçmişten günümüze İbrahim Kiper'le başlayan dostluklarının nasıl geliştiğini, kişiliğini, yardımseverliliğini anlatırken duygulanan Lina Nasif, "Ben en yakın dostumu kaybettim. Ancak Mersin'in kaybı daha büyük" diyerek, hislerini anlatmaya çalıştı.

İyilik, iyi niyet; İbrahim demekti

İlk tanışma anlarından başlayarak, geçmişe kısa bir yolculuk yapan Lina abla, İbrahim Kiper'le ilgili olarak aklına ilk gelen anıları sıraladı:

"Gençliğimin ilk yıllarıydı. Gümrük Meydanı açıktı. Şimdi Vakıflar Bankası'nın olduğu yerde mağazalar vardı. Köşe başında Osman Kazanç'ın mağazası bulunuyordu. Halı satardı. Babam Osman Bey'e çok saygı duyardı. Çocuktum. Yurt dışından kente gelen misafirleri, halı almak isteyenleri mağazasına ben götürürdüm.

Osman Bey'in iki kızı vardı. Ceyhun ve Sare. Zaman geçti, Ceyhun İbrahim'le, Sare'de Mehmet Kiper'le evlendi. İbrahim'i ben o mağazada tanıdım.

Mesuliyet sahibiydi

1978 yılında, şimdi oturduğumuz apartmana taşınmak zorunda kalmıştık. O zamanın belediye başkanı bize 'çıkın bu evden' dedi. 'Burayı yeşil saha yapacağım' dedi. Şimdi adımın verildiği sokak. Yeşil saha yapılacağı söylenen yer ise Jandarma'nın bulunduğu yer. Neyse, mecburen taşındık. Yeni evimizin yanında bir inşaat vardı. Kiper Apartmanı.

Apartmana girip-çıkarken; daha önceden de tanışıklığımız olduğu için İbrahim'le dostluğumuz gelişti. O kadar düzgün bir insandı ki, işini gücünü bırakıp, gelip inşaatı incelerdi. Hiçbir şeyi ihmal etmezdi. Ben mesuliyet sahibi insanı severim. O mesuliyette İbrahim'de fazlasıyla vardı.

Sevgi-saygı içinde yaşadık

İki ortak o apartmanı bitirdiler. Osman Kazanç ailesiyle birlikte binaya taşındı. Üst katına da İbrahim'le Ceyhun yerleşti. Bizim evimiz, Osman Kazanç ile karşı karşıyaydı. Her gün selamlaşır, sohbet ederdik. Bu şekilde 18 yıl, çok güzel, sevgi ve saygı içerisinde yaşadık.

Zaman geçti, yaptırdıkları başka bir apartmana geçtiler. Çok ağlamıştım arkalarından...

Kendine has duruşu vardı

Zamanla İbrahim MTSO'da EKAV'ın Başkanı oldu. Benim hayatım MTSO'da geçti. Halen her gün uğrarım. Bu yüzden kimsenin tanımadığı Başkanları tanırım. İlişkilerim herkesten farklıdır. Herkesi çok iyi bilirim.

O zaman da çalışırken; Bir bakarım İbrahim işini gücünü bitirmiş, kendine has duruşu ile kapıya dikilirdi. "Lina abla gel bir kahve içelim" derdi. Kimseyi rahatsız etmek istemediğimden, "Sen git, ben gelirim" derdim. Eğer bir ziyaretçisi yoksa da, gider çay-kahve içer, sohbet ederdik. Hemen hergün böyleydi..

İbrahim'i kıramadım...

EKAV'ın Başkanı olduğunda, çok güzel bir dergi çıkarıyorlardı. Bir gün ziyaret ettiğimde, çok sevdiğim asistanı Yasemin bana seslendi; "Lina abla bakarmısın?" dedi. "Bu ay derginin kapağına seni koyacağız."

"Kesinlikle olmaz" dedim. Sevmiyorum öne çıkmayı. Kabul etmedim. İbrahim geldi, "Kırma beni Lina abla" dedi. Kıramadım, peki dedim. 45 senelik bir gömleğim var. Her zaman giymem, eskitmem. O gömleğimle bir resim çektirdim, getirip verdim. Hiç bir şey sormadılar bana. Kendi içlerinden gelerek bir sürü de yazı yazdılar. Çok ses getirdi o dergi. "Ya İbrahim beni çok mahçup ettiniz" dedim, "Olur mu abla, sen çok güzel bir şey yaptın. Bunu duyurmamak olmazdı" dedi.

Ortam çok güzeldi

İbrahim'in, Fabrikalar caddesinde bir evleri vardı. Yukarıda annesiyel babası yaşıyordu. Altına Arçelik mağazası açtı. Sonra diğer mağazaları açtılar. Orda da çocukları dururdu. Çalışanları ile birlikte çok güzel, aile sıcaklığında bir ortam vardı. Kendi mağazam gibi gider, oturup sohbetimi eder; gerektiğinde de alışverişimi yapardım.

İmrenilecek bir aile

Zaman içerisinde kayınpederi Osman Bey felç oldu. Hemen hergün ziyaretine gittim. Ne kızları bir an olsun yalnız bıraktı, ne de İbrahim.. Çok güzel, problemsiz, imrenilecek bir aileydiler.

Komşularını severdi

O kadar yardımseverdi ki, turfanda meyve-sebze yetiştirdiği bir bahçesi vardı İbrahim'in. Ürünleri olur olmaz toplar, getirirdi. Üstü örtülü samdıklarda, kimsenin görmeyeceği bir şekilde getirip tüm komşularına dağıtırdı. Komşularını çok sever, elinden gelen her türlü yardımı da yapardı. Bu kadar da düşünceliydi..

Yardımları saymakla bitmez..

Hangi birini anlatayım. MTSO Kadri Şaman Anadolu Teknik Mesleki Lisesi'nin yapılmasında aktif görev aldı. Okula her türlü yardım yapılmasına öncülük etti. Alzheimer Derneği Mersin Şubesi'nin, Yaşlı Yaşam Merkezi'nin yapılmasına destek verdi. Kızılay kan bağışı kampanyasında midibüs bağışlattı. Dediğim gibi, o kadar yardımsever ve yüce gönüllüydü ki, hiçbir yardım işine erinmeden koşardı.

Çiçeğin kime ne faydası var?

EKAV ile ne kadar çok çocuk okuttu bir bilseniz... Ordan burdan para toplayarak, yardım alarak büyük çabalarla çocuklara destek oldular. Bir gün İbrahim dedi ki; "Abla bağış toplamak ne kadar zor. Hele de para toplamak.."

Şimdi anma törenleri düzenleniyor. İnsanlar çeşit çeşit çelenkler, çiçekler gönderiyorlar. O çeleklere vereceğiniz parayı vakfa bağışlayın, isminiz yazılsın. İlla o çiçeğin görünmesi mi lazım? Miktarın bir önemi yok ki.. 50 lira da olsa, o para yerini buluyor. Çocuk okutuluyor. Çiçeğin kime ne faydası var?

Hiç aklıma gelmezdi...

Bir gün, İbrahim'le bir yere gidecektik. "Ya Lina abla sırtım çok ağrıyor" dedi. Hiç aklıma gelmezdi bir sırt ağrısının hastalık belirtisi olacağı. Hiç düşünemedim. "Pencere açık, oradan cereyanda kalıyorsundur" dedim. "Olabilir" demişti. Neticede İbrahim bu kötü hastalığa yakalandı.

"Ben" demeyen, her zaman "biz" diyen biriydi. Kimseye boyun eğmedi. Tevazu içinde yaşadı, tevazu içinde de aramızdan ayrıldı. Çok iyi bir baba, çok iyi bir eş, çok iyi bir dosttu. Ben çok güzel bir dost kaybettim.

Odasına giremiyorum

Şimdi Oda'ya gitmek bana acı veriyor. Alzheimer Derneği'nin Başkanı Aynur Hanım'da sık sık gelirdi Oda'ya. Onlara çok yardım etti. Hatta o derneğin mimarıdır İbrahim. Şimdi Aynur'da gelemiyor Ticaret Odası'na. Ben de onun odasına giremiyorum.

Anılmadığın zaman ölürsün

İnsanlar gelir, geçer. Geride bıraktıkları insanlık önemli. İbrahim'de bunu başaran nadir insanlardan biridir. Şimdi İbrahim yok! Hayır, ben buna inanmıyorum. Bir insan ne zaman ölür biliyor musunuz? Anılmadığı, hatırlanmadığı zaman. İbrahim, bu hayatta yaptığı tüm iyiliklerle, yardımlarla her zaman anılan, hatırlanan bir insan. O yüzden her zaman aramızda, bizimle birlikte yaşayacak.

MTSO'da yeni yönetim güzel çalışıyor

Şimdi sen çıktın, "Abla, bana İbrahim Kiper'i anlat, İbrahim abiyi ölüm yıldönümünde analım" dedin. Ne kadar mutlu oldum bilemezsin. Anmak, hatırlamak, paylaşmak budur.

MTSO'da aynı düstur ile devam ediyor. Güzel insanlar geliyor Oda'ya. Yeni Başkan Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, EKAV Başkanı Sadık Çağatay Güneş. Herkes birbirine saygılı, sevgi içerisinde çok güzel bir ortamda çalışıyorlar. Kıskanmadan, doğru bir şekilde yapılan işleri devam ettirmek.. Bundan daha güzel ne olabilir? Paylaşmadan hayat sürebilir mi?

Ne mutlu İbrahim'e ki, güzel şeylerle bu dünyadan gitti. Arkasında çok güzel izler bırakarak.. Ve ne mutlu ailesine ki; Gururla, onurla İbrahim'i anıp, anlatıyorlar...

İbrahim Kiper kimdir?

2009-2016 yılları arasında MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen İbrahim Kiper, 1998 yılında MTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekilli olarak da görev yaptı.

1961 yılında babası ve eniştesi ile ticaret hayatına başlayan İbrahim Kiper, Arçelik bayiliğinin yanında ev ve büro mobilyaları için ayrı ayrı işletmeler kurdu.

Sahibi olduğu; Kazançlar A.Ş., Barok Mobilya A.Ş., Mersin Barok Mobilya Limited Şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 1948 yılında Kayseri'de dünyaya gelen İbrahim Kiper, 69 yaşında hayata veda etti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

KOBİ'ler Hezarfen ile kalkınacak

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat bereketlidir"

_assets/fotograflar

Gelir-gider tablosu askıya çıkacak

_assets/fotograflar

Fuarın favorisi Biberli Baklava

_assets/fotograflar

'Yenişehir'i birlikte yöneteceğiz'

_assets/fotograflar

Gültak, "Doğruyu, uzlaşarak bulalım"

_assets/fotograflar

TBİM Projesi yurt geneline yayılıyor

_assets/fotograflar

Fark yaratan projeler bu lisede...

_assets/fotograflar

SODES, kadınları iş yaşamına kazandırıyor

_assets/fotograflar

Seçer, meclis üyeleri ile buluştu

close Mersin, Kiper'i unutmaz...
Mersin, Kiper'i unutmaz...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: