rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 963 (937)

Toplam Ziyaret: 14.260.776 (13.225.363)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Temmuz 2018
Sayı : 762
Bu kayıt toplam
357 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

YEŞİLBOĞAZ, 'İDAM ÇÖZÜM DEĞİL'

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz katıldığı bir radyo programında; çocuk istismarı, çocuk cinayetleri, avukatlık mesleğinin sorunları ve Mersin Barosu'nda hayata geçireceği projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İdam tartışmalarının ülkemizin kanayan yarası olduğunu söyleyen Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, "İdam çözüm değildir.Bu tür söylemler içgüdüsel, sürü psikolojisinden kaynaklanan söylemlerdir" dedi.

Yeşilboğaz, 'İdam çözüm değil'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Adalet sistemi güvenli değil

Konuşmasında, çocuk istismarı ve cinayetlerinin Türkiye'nin ciddi bir sorunu olduğunu, bu sorunun cezai müeyyideler ile çözülemeyeceğini, bu konuda toplumsal ve siyasi anlamda çözüm üretilmesi gerektiğini savunan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "Ülkemiz ciddi anlamda sosyal, siyasal ve ekonomik kriz içerisinde. İnsanlara umut, gelecek verilmeli. Suç baştan önlenmeli.

Suçluya sadece hapis cezası veriliyor. Suçlu aftan, denetimli serbestlikten yararlanarak hapisten çıkıyor, aynı suçu tekrar işliyor. TCK'da çocuk istismarı konusunda ciddi yaptırımlar var. Suçlu ıslah edilmeli. İdam tartışmaları ise ülkemizin kanayan yarasıdır. Adnan Menderes, Deniz Gezmiş idam edildi, çözüm oldu mu? Şimdi ikisi için de ağlanıyor.

İdam çözüm değildir. Bu tür söylemler içgüdüsel, sürü psikolojisinden kaynaklanan söylemlerdir. Güvenli bir adalet sisteminin olmadığı yerde, verilen cezanın adil olduğunu söyleyebilir misiniz? Yargıtay'a giden 100 dosyadan 70 tanesi hatalı sonuçlarla geliyor. Oranın bu kadar yüksek olduğu bir adalet sisteminde, geri dönüşü olmayan cezalar ne olacak?" şeklinde konuştu.

Ülke kavgası olmalı

Devletin bazı yetkili organlarının, bazı kurumları korumak adına çocuk istismarı ve çocuk ölümleri ile ilgili söylemiş olduğu üzücü beyanların ve kullanmış olduğu dilin, insanları suç işlemeye yönelttiğini vurgulayan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, siyasilere de seslenerek şöyle konuştu:

"Kullanılan dil değişmek zorunda. Dil birleştiricidir, ayrıştırıcıdır, ötekileştiricidir, nefret ettiricidir.Bu nedenle kullanılan dil çok önemlidir. Devletimizin, sosyolog, psikolog ve ekonomistlerle görüşüp bu konuda ciddi projeler üretip, toplumuzdaki cinnet ruh halini ortadan kaldırması gerekiyor. Kendi iç kısır çekişmelerimizden, siyasi anlamda birbirimize gücümüzü göstermekten vazgeçmek zorundayız.

Tüm siyasiler bir araya gelerek; güç kavgasından dolayı bu toplumu ne hale getirdik? ve bu sorunları nasıl çözebiliriz? demek zorunda. Çünkü artık şiddete yönelmiş, cinnet geçiren bir toplum var. Yarın elinizde toplum kalmayacak. Sizin karşınıza bir güç olarak çıkacaklar ve asla kontrol edilemeyecekler. Bu ciddi bir sorun. Bu bir koltuk kavgası değil, ülke kavgası, ülke menfaati olmalı."

Tarım ürünü yerine bina dikiyoruz

Ülkemizdeki rejim değişikliği ile parlamenter sistemin ortadan kalktığını ve Atatürk ilkelerinin birer birer yok edildiğini söyleyen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "Bu topluma nasıl yansıyacak? Birleştirici unsurlar ortadan kalkarsa, toplum nasıl ayrışacak? Biz bunları düşünüyoruz.

Mersin'de büyük bir istihdam sorunu var. Ekonomi, tarım, turizm, sanayi politikamız yok. Turist gelmiyor, sanayimiz yok. Tarım ürünleri yerine, binaları dikiyoruz. İnsanlar geçimini sağlayamadığı zaman ciddi bir asayiş sorunu baş gösterecek. Bu sorunlara kalıcı çözümler getirilmesi gerekiyor" dedi.

Toplumun aynasıyız

Baroların Türkiye'de çok önemli bir konuma sahip meslek örgütü olduğunu söyleyen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "Biz toplumun en tabanıyla, sorunlarla birlikte yaşayan bir meslek grubuyuz. Bizim kadar sorunlara eğilmiş başka bir meslek grubu yok. Biz toplumun nabzıyız. Biz durduğumuz anda, toplumun nabzı da durur.

Avukatlık mesleğini çok geriye götürecek politikalar gelişiyor.Türkiye'de yaklaşık 200 tane hukuk fakültesi var. Kontenjanlar sürekli artıyor. Avukatlık Kanunu'nun bizlere vermiş olduğu çok yetki var ama ekonomik anlamda getirimiz yok. Avukatlara verilen CMK ve adli yardım ücretleri yeterli düzeyde değildir. Türkiye'ye hukukçu potansiyeli pompalanıyor. Bu büyük bir tehlikedir ve mesleğimizi itibarsızlaştırmaktadır.

Siyasi iktidarlar, hukuk fakültelerinden mezun olup da avukat olmak isteyenlere sınav sistemi getirmek kaydıyla bizimle işbirliği yaparak, avukatlık mesleğimize çeki düzen vermek zorundalar. Mersin'de Ekim ayına kadar yaklaşık 200 meslektaşımıza avukatlık ruhsatı vereceğiz. Bu meslektaşlarımızın gelecek kaygısı var.

Mersin Barosu olarak bu konuda ciddi projeler üretmek için çalışıyoruz. Meslektaşlarımızı çaresiz ve sahipsiz bırakamıyoruz. Mesleğe yeni başlayan avukatlarımıza yeni ufuklar açmak zorundayız. Devlet tarafından kendi iş alanlarımızın açılmasını istiyoruz. Biz üvey evlat değiliz. Biz toplumun aynasıyız. Bizim feryadımız, toplumun çığlığıdır. Bunu duymaları gerekiyor" ifadesini kullandı.

Yönümüz hem içe, hem dışa dönük

Mersin Barosu olarak yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, "Adliye'de avukatlarımızın yaşamış oldukları sorunları tespit ettik ve sorunların çözümü için gerekli görüşmeleri yapacağız. Vatandaşların işini hızlı bir şekilde çözebilmemiz için Adliye'de ön bürolarda avukatlara öncelik sağlanması gerekiyor.

Toplumla ve Türkiye baroları ile tekrar güven ilişkisini kurmamız gerekiyordu, ilk etapta bunu sağladık. Baro topluma mal olmuş, topluma yön veren bir kurum iken, birden içe döndü. Sivil toplum örgütleri ve meslek odaları sahipsiz kaldı. Biz bunu değiştirdik. Bizim yönümüz hem içe, hem de dışa dönük. Hem meslektaşlarımızın sorunlarının, hem de bizden beklentisi olan kamuoyunun sorunlarının çözümünde ortak hareket ediyoruz. Toplumdaki itibarımızı yeniden kazanmaya çalışıyoruz.

Karşı çıkışlarımız itirazdır

Kadın hakları, çocuk hakları, hayvan hakları ve çevre ile ilgili sorunları çözüme kavuşturmak için sürekli gündeme getiriyoruz. Benim farkındalığım, onlarla birlikte mücadele etmek. Avukat olarak bunu yaparsam, halk barolara güvenir. Bu bütün meslektaşlarımız için bir kazançtır. Birçok akademik çevreden ve barolardan ortak proje teklifleri geliyor. Bu bizi çok mutlu ediyor.

Mersin Barosu'nu tekrar hak ettiği yere getireceğiz. Mersin Barosu topluma güven veren, toplumun sorunlarına her zaman çözüm bulmaya çalışan bir baro haline gelecek. Çocuk, kadın ve hayvan hakları ihlallerinde ve çevre sorunlarında her zaman muhalif tavrımızı sürdüreceğiz.

Karşı çıkışlarımız sadece muhalif bir kimlik olarak algılanmamalı. Bunlar itirazdır, toplumun sesidir. Biz, sesi olmayanın sesi olmaya geliyoruz. Kadının, çocuğun, hayvanın çığlığı olmaya geliyoruz. İtirazlarımız dikkate alınmalı" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Narenciye, Mersin tarımının omurgası'

_assets/fotograflar

Abdullah Özyiğit; "Dayanışmayı Yenişehir'de sergileyeceğiz"

_assets/fotograflar

Kocamaz, "2014 milat kabul edildi"

_assets/fotograflar

'Beni Farket' kursiyerleri sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Cemal Akbudak; "Belediye, ticari bir holding değildir"

_assets/fotograflar

Büyükşehir'den festivale 400 bin lira destek

_assets/fotograflar

Mersin Müftülüğü eğitim seminerleri sürüyor

_assets/fotograflar

Akdeniz'e modern çöp konteynırları

_assets/fotograflar

Tuna, hemşehrileriyle buluştu

_assets/fotograflar

'Fidanlar, fidanlarla büyüyor'

close Yeşilboğaz, 'İdam çözüm değil'
Yeşilboğaz, 'İdam çözüm değil'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: