rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.590 (4.025)

Toplam Ziyaret: 15.360.367 (14.244.586)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Temmuz 2018
Sayı : 762
Bu kayıt toplam
659 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TARIK CİĞER, 'PANZEHİR ÜRETİMİ ARTIRMAKTIR'

Akdeniz Orman Ürünleri Üreticileri Derneği (AKOD) Başkanı Tarık Ciğer, uzun süredir dile getirdikleri ancak önlenemeyen fiyat artışının sektörün derin yarası olduğunu söyledi.

Tarık Ciğer, 'Panzehir üretimi artırmaktır'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yıllardır hammadde üretiminin yetersiz olduğunu, üretimi artırmak gerektiği yönünde sayısız açıklamalarda bulunduklarını hatırlatan Ciğer, "Bu feryadımız karşılığını ufak da olsa buldu. Orman Genel Müdürlüğü tarafından, 2018 yılı için planlanan 23 milyon m³ üretim, 25 milyon olarak revize edildi. Bu durum, sektörümüzde memnuniyetle karşılanmıştır" dedi.

Sesimizi duyurmayı sürdüreceğiz

Türkiye'nin 780 bin km²'lik yüz ölçüme sahip olduğunu, bunun yüzde 31'inin ise ormanlarla kaplı olduğunu hatırlatan Ciğer, "Bu da demektir ki Türkiye'de 40 milyon m3'ten fazla orman emvali üretimi yapılabilir.

Bizler sektör temsilcisi olarak, üretimin artırılması ile ilgili sesimizi her mecrada duyurmaya devam edeceğiz. Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Ticaret hacmimizin çok yüksek olduğu Almanya; 357 bin km² yüz ölçümü olmasına rağmen, yüzde 31 ormanlık alandan yıllık 50 milyon m³ tomruk üretimi yapabilmektedir.

Bunun en önemli sebebi, orman yollarının açık olması ve ormana ulaşımın kolay olmasıdır. Ayrıca bu alanda makineleşmenin yaygın olması da önemli bir etkendir.

Orman Genel Müdürlüğü'ne iş düşüyor

Türkiye'mizde de orman yollarının açılması ve orman köylülerinin makineleşme yönünde teşvik edilmesi, üretimin artırılması için hayati önem arz etmektedir. Bu konuda da Orman Genel Müdürlüğümüze büyük görev düşmektedir.

Üretimin yetersiz olmasının yanında levha sektörünün, kereste ve palet üreticilerinin kullanımına sunulan tomruk ve sanayi odununa talip olması kereste ve palet sektörünü hammadde yönünden sıkıntıya sokmaktadır.

Ayrıca dövizdeki kur artışları levha sektörünün hammadde alım yönünü dış piyasadan iç piyasaya çevirmiştir. Bu nedenle hammadde fiyatları durmaksızın artmaktadır.

Daha adaletli olacak

Orman Genel Müdürlüğümüzün daha önce planladığı gibi levha sektörünün tomruk ihalelerine girmelerinin engellenmesi, bu levha üreticisi firmalarımızın lif yonga ve odun ihalelerine yönlendirilmeleri daha adaletli ve piyasa beklentilerine daha uygun olacaktır.

Bunun yanında yurt dışından lif yonga, odun ve yonga ithalatı mümkündür ancak kereste ve palet üreticilerinin ihtiyacı olan tomruk ithalatı yapılamamaktadır.

Uzun yıllardır bahsettiğimiz endüstriyel plantasyona geçilmesi halinde hem levha sektörünün hem kereste ve ahşap ambalaj sektörünün hammadde ihtiyaçları rahatça karşılanmış olacaktır.

En büyük katkı sektörden...

Sektörümüz emek yoğun bir sektör olduğu için sürekli eleman ihtiyacı olmaktadır. Hükümetimizin başlattığı istihdam seferberliğine en büyük katkı da gene biz bedenen çalışılan sektörden olmuştur, olmaya devam etmektedir. İstihdam ile ilgili desteklerin artması seferberliğe katkımızın katlanarak atmasına sebep olacaktır.

Sektörümüz aynı zamanda Suriyeli mülteci kardeşlerimizin de en kolaylıkla iş bulabildiği bir sektör olma özelliğini taşımaktadır. Bu konuda uluslararası çalışma örgütünün (ILO) teşvikleriyle bir çok işletmemizde mülteci kardeşlerimiz çalışmalarını sürdürmektedir.

Destekler artmalı

Kalkınma ajanslarının destekleri daha çok mobilya sektörünü kapsamakta, kereste ve palet üreticilerine desteklerden gereken payları alamamaktadır. Bu konuda da (üretim ve üretim araçlarının geliştirilmesi yönünde) desteklerin artırılmasını beklemekteyiz.

Biz üreticiler olarak umudumuzu hiçbir zaman kaybetmiyoruz. Türkiye'de yeni bir döneme girildi. Yeni dönem sektörümüze yeni umutlar getirmiştir. İnanıyoruz ki bu dönemde de sektörümüz açısından önemli/olumlu gelişmeler yaşanacaktır.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

_assets/fotograflar

Mahkeme Kocamaz'ın itirazını reddetti.. Koca suskunluğunu bozdu...

_assets/fotograflar

Mersin Tabip Odasından 'metanol zehirlenmesi' açıklaması

_assets/fotograflar

Karaca, 'Gazetelerimizin de kalkınması lazım'

_assets/fotograflar

Kadın girişimcilere sosyal medya eğitimi

_assets/fotograflar

Yaz tarım kampı sona erdi

_assets/fotograflar

Mersin, marka değeri sıralamasında 10. oldu

_assets/fotograflar

120 genç bisiklet turuna katıldı

_assets/fotograflar

4 bin olaya müdahale ettiler

_assets/fotograflar

İşaret dili ile destek ve şikayet hattı kuruldu

close Tarık Ciğer, 'Panzehir üretimi artırmaktır'
Tarık Ciğer, 'Panzehir üretimi artırmaktır'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: