rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 270 (268)

Toplam Ziyaret: 14.267.190 (13.231.519)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
02 Temmuz 2018
Sayı : 761
Bu kayıt toplam
347 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

FİKİR YARIŞMASINDA 62 PROJE YARIŞACAK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 'Tevfik Sırrı Gür Stadyumu İle Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması'nın Tanıtım ve Jüri Değerlendirme Toplantısı'nı gerçekleştirdi.

Fikir yarışmasında 62 proje yarışacak
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen Fikir Projesi Yarışması'nın Tanıtım ve Jüri Değerlendirme Toplantısı'na Mersin büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar ile basın mensupları katıldı.

"İlimize değer katacak"

Kongre ve Sergi Sarayı'nda çok sayıda basın mensubu ile bir araya gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasında, "Yeryüzü cenneti ilimizin yeşiline yeşil, değerine değer katacak olan bu büyük projemiz, geleceğin Mersin'ini kurma yolundaki vizyoner çalışmalarımızın güzel bir örneğini oluşturmaktadır.

Plansız başarı saman alevi gibidir. Sürdürülebilir kalkınmanın yolu planlamadan geçer. Uzun yıllar günübirlik politikalarla yönetilen Mersin'i dört yıl önce planlı kalkınma ile tanıştırdık. Yatırımlarımızı, hazırladığımız imar, ulaşım ve yağmur suyu ana planlarına uygun şekilde yaptık" dedi.

Uzman jüri ile yola çıktık

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ile Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Projesi'nin Mersin'in değerine değer katacak son derece önemli bir vizyon projesi olduğundan söz eden Başkan Kocamaz, "Böylesine önemli bir projeyi hayata geçirirken ülkemizin bu alanda yetişmiş bütün birikimlerinden yararlanmak istedik.

Bunun en doğru yolu ulusal çapta bir Fikir Projesi Yarışması açmaktı. 2017 Aralık ayında ortaya çıkan bu fikir üzerinde 3 aylık bir hazırlık dönemi geçirdik. Konuyu enine boyuna değerlendirdik, yarışmanın içerik ve belgelerini hazırladık. Şehir planlaması, mimarlık ve peyzaj alanlarında ülkemizin sayılı uzmanlarından oluşan bir jüri ile yola çıktık" şeklinde konuştu.

"62 proje başvurusu yapıldı"

2 Mart 2018 günü ilk kez toplanan jürinin projenin uygulanacağı alanı inceleyerek yarışma şartnamesine son halini verdiğini ve şartnamenin 26 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak bütün Türkiye'ye ilan edildiğini anlatan Başkan Kocamaz, "Böylesine prestijli bir projede yer almak isteyen uzmanlar arasında büyük heyecana sebep olan yarışmaya 62 proje başvurusu yapıldı.

Jürimizin bugünden itibaren değerlendirmeye alacağı projeler arasından beş eşdeğer ödül belirlenecek, her bir ödül için 50 bin lira ödenecektir.

62 projenin tamamı, sonuçların açıklanmasının ardından yarışmanın resmi web sitesinde yayımlanacaktır.

Bütün projelerin yer alacağı sergi ve kolokyumunun yeri ve tarihi ise sonuçlarla aynı gün kamuoyuna duyurulacaktır. Halka açık ve ücretsiz serginin sadece ilimizde değil ülke genelinde heyecan uyandıracağı düşüncesindeyiz" diye belirtti.

Projenin odak noktası

Projenin, Mersin'in geleceği bakımından büyük önem arz ettiğini vurgulayan ve proje hakkında bilgiler veren Başkan Kocamaz, "77.7 hektar büyüklüğe sahip yarışma alanı farklı işlevlere konu olan alt alanları içermektedir.

Kentin ana ulaşım omurgalarından biri olan İsmet İnönü Bulvarı yarışma alanını ikiye bölmektedir. Kuzeyde Tevfik Sırrı Gür Stadyumu, Müftü Deresi'nin sonlanmaya başladığı bölüm, askeri alanlar, doğal ve tarihi sit alanı, Çamlıbel semtinin Atatürk Caddesi güneyinde kalan parçası ile Cumhuriyet Meydanı bulunmaktadır.

Güneydeki kıyı bandında ise askeri alanlar, deniz feneri, MESKİ Arıtma Tesisi, Balıkçı Barınağı, Lunapark, Rekreasyon Alanı, Kruvaziyer Liman Bölgesi, Sahil Parkı'nın bir kısmı ve Müftü Deresi'nin denizle buluştuğu alan yer almaktadır.

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu projenin önemli odak noktalarından biridir. Stadyum ve çevresindeki 6 Hektarlık alan, geçmişten bu yana bir toplanma ve buluşma noktası olagelmiştir.

Bu gerçekten yola çıkarak Stadyum ve çevresinde, Müftü Deresi ve kıyı ile bütünleşik bir kamusal meydan oluşturulması öngörülmektedir. Alanın mülkiyet sahibi olan TOKİ ile Büyükşehir Belediyemiz arasındaki görüşmeler devam etmektedir.

Yarışma katılımcılarından istediğimiz bir başka detaylı çalışma alanı Çamlıbel Limanıdır. Bölge, güneyindeki Lunapark ve Aquapark alanı ile bütünleşik bir rekreasyon alanı olarak değerlendirilecektir. Balıkçı Barınağı mevcut işlevini sürdürecektir" diye belirtti.

Özgün bir tasarım olmalı

Uzmanlar ve deneyimli firmaların fikirleriyle yarışacakları projenin kısaca özelliklerinden de söz eden Başkan Kocamaz, "Proje, tarihi ve doğal yapıyla uyumlu, koruma-kullanma dengesini gözeten, kent belleğine duyarlı özgün bir tasarım olmalıdır.

Yarışma alanı bütününe yönelik temel stratejiler belirlenmeli, bu stratejileri destekleyecek tasarım ve fikirler kurgulanmalıdır. Kent kimliğine katkı sağlayacak, farklı yaş gruplarındaki kullanıcı ihtiyaçlarını gözeten özgün rekreasyon alanları tasarlanmalıdır.

Sosyal hayatı zenginleştirecek, sosyal ilişkilerin kurulmasına imkân tanıyacak kamusal alanlar ortaya çıkarılmalıdır. Ulaşım sisteminde yer alacak araç, otopark, yaya, bisiklet gibi farklı ulaşım türleri uyumlu bir şekilde kurgulanmalıdır.

Kent-deniz ilişkisi kurulmalı

Tüm işlevlerde Engelsiz Mersin'e yakışır düzenlemeler yapılmalı, engelli bireylerimizin ulaşımına imkân sağlanmalıdır. Kıyı şeridinde bulunan ve kent içerisinde kalmış olan nadir kumsal alanlar arasında kent-deniz ilişkisi kurulmalıdır. Alandaki mevcut ağaçlar olabildiğince gözetilmelidir" dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü başkanlığındaki Jüri'nin Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Mimar Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Y. Mimar Hakan Demirel, Dokuz Eylül Üniversitesinden Şehir Plancısı Dr. Levent Ünverdi, Mersin Üniversitesi'nden Şehir Plancısı Yrd. Doç. Dr. Yasemin Sarıkaya Levent, Mimarlar Odası Mersin Şubesi Başkanı Ömer Sakar ve Peyzaj Mimarları Odası Mersin İl Temsilcisi Şeniz Ateş'ten oluşuyor.

Yedek Jüri ise Mersin Üniversitesi'nden Mimar Doç. Dr. Esra Şahin Burat, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Şehir Plancısı Yardımcı Doç. Dr. Elif Örnek Özden, Mersin Üniversitesi'nden Mimar Yardımcı Doç. Dr. İpek Durukan ve Toros Üniversitesi'nden Peyzaj Mimarı Yrd. Doç. Dr. Onur Güngör'den oluşuyor.

Projenin raportörlüğünü ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Şube Müdürü Aras Özlem Doğan Topaloğlu ve Kentsel Tasarım Şube Müdürü Havva Çakmak yapıyor. Raportör Yardımcılıklarını ise Tarihi Çevre Koruma Şube Müdürlüğünden Mevlüt Eker ve Planlama Şube Müdürlüğünden İbrahim Can Ata yürütüyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İyi Parti Mersin adayı Fatin Rüştü Ongun'mu?..

_assets/fotograflar

'Narenciye, Mersin tarımının omurgası'

_assets/fotograflar

Abdullah Özyiğit; "Dayanışmayı Yenişehir'de sergileyeceğiz"

_assets/fotograflar

Kocamaz, "2014 milat kabul edildi"

_assets/fotograflar

'Beni Farket' kursiyerleri sertifikalarını aldı

_assets/fotograflar

Cemal Akbudak; "Belediye, ticari bir holding değildir"

_assets/fotograflar

Büyükşehir'den festivale 400 bin lira destek

_assets/fotograflar

Mersin Müftülüğü eğitim seminerleri sürüyor

_assets/fotograflar

Akdeniz'e modern çöp konteynırları

_assets/fotograflar

Tuna, hemşehrileriyle buluştu

close Fikir yarışmasında 62 proje yarışacak
Fikir yarışmasında 62 proje yarışacak
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: