rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.570 (2.527)

Toplam Ziyaret: 14.077.674 (13.050.568)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
25 Haziran 2018
Sayı : 760
Bu kayıt toplam
305 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

İMAR BARIŞI HAREKETLİLİĞİ BAŞLADI

İmara aykırı konutların imar ve iskân sorununu çözmek amacını taşıyan "İmar Barışı" uygulaması, 8 Haziran 2018 tarihi itibariyle Türkiye genelinde başladı.

İmar barışı hareketliliği başladı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Akdeniz Belediyesi, hem İmar Barışı kapsamında verilecek olan Yapı Kayıt Belgesi için yapılan başvurular, hem de vergi yapılandırması için gelen vatandaşlar nedeniyle oluşacak yoğunluğa karşı tedbir almak amacıyla yeni hizmet bölümleri açarak buralara personel görevlendirdi.

Akdeniz Belediyesi merkez hizmet binasında, İmar Barışı nedeniyle, özellikle evleri ve arsalarının rayiç bedelini gösterir resmi belge ve evrakları temin etmek üzere gelen vatandaşların başvuruları nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Belediye personeli tarafından, başvuran vatandaşlara, imar barışından faydalanmak için izleyecekleri yol tek tek anlatılıyor.

Başvuru için gereken evrakları verilen vatandaşlara, ardından bu evrakları nasıl dolduracakları tarif ediliyor, sonrasında ise e-devlet sistemi üzerinden izlemeleri gereken yol örnek üzerinden net bir şekilde izah ediliyor. Hizmetten ve yakın ilgiden duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, Akdeniz Belediyesi'ne teşekkürlerini dile getiriyor.

Maliye Bakanlığınca bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan 7143 Sayılı Kanun'un getirdiği düzenlemeler nedeniyle de Akdeniz Belediyesi'nde ayrıca bir yoğunluk yaşanıyor.

Belediyeye gelen vatandaşların bir kısmı, vergi yapılandırması kapsamında tüm borçlarını öderken, kimisi ise borcunu yapılandırıp taksitli ödeme seçeneğini tercih ediyor.

Gerek imar barışı, gerekse vergi ve borç yapılandırması nedeniyle, Akdeniz Belediyesi Çözüm Masası'nda yaşanan yoğunluğun önüne geçebilmek adına, bina girişinde kurulan masalarla ayrı bir bölüm daha oluşturuldu ve burada personel görevlendirildi. Bu masalarda özellikle vergi yapılandırması için gelen vatandaşlara belediye personelince hizmet veriliyor, yol gösterilip iş ve işlemlerinde yardımcı olunuyor.

İmar Barışı'nın Amacı, Kapsamı ve Sağladığı Avantajlar; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın; http://webdosya.csb.gov.tr/db/imarbarisi/icerikler/brosur-20180603111057.pdf adresinde yer alan dosyada şöyle anlatılıyor; "İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle, vatandaşların imar sorunlarının çözülmesi amaçlanıyor.

Hedef, vatandaşların devletle ihtilaflı durumunu çözmek, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınmasını sağlayıp bu yapılara yasallık kazandırmak. İmar Kanununa göre alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecek.

Yapı kayıt belgesi kapsamına alınan konutlara elektrik ve su bağlanabilecek, kat mülkiyetine geçiş mümkün olacak, aleyhte açılmış dava, verilmiş yıkım veya para cezası varsa bunlar düşecek.

Yapı Kayıt Belgesi alan binalar için yıkılma endişesi son bulacak. Ancak depremsellik açısından yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri yapı malikleri alacak. 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan imar affı başvuruları, 31 Ekim 2018'de sona erecek."Son Haberler:
_assets/fotograflar

CHP'li Sarıbal, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi...

_assets/fotograflar

Kimseye kırgın değilim

_assets/fotograflar

Sarı, Okullar açıldı dikkat !

_assets/fotograflar

Tekli, "Olmazsa olmazımız üretim ve istikrar"

_assets/fotograflar

Adana-Mersin arası 25 dakikaya iniyor

_assets/fotograflar

Dinçer'den 'Esnafa sahip çık' çağrısı

_assets/fotograflar

Mersin Maratonu 16 Aralık'ta koşulacak

_assets/fotograflar

Lütfi Elvan Spor tesisi açıldı

_assets/fotograflar

14 avukat yemin etti, cübbe giydi

_assets/fotograflar

Akademik çalışmalar sempozyumu yapıldı

close İmar barışı hareketliliği başladı
İmar barışı hareketliliği başladı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: