rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 609 (608)

Toplam Ziyaret: 14.587.565 (13.527.155)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Haziran 2018
Sayı : 759
Bu kayıt toplam
533 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

DERHAL 'E-RUHSAT'A GEÇİN

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren TS 8737Nol'lu Yeni Yapı Ruhsatı Form Standartları'na tepkiler gelmeye devam ediyor. Söz konusu yeni uygulamada yapı ruhsatlandırma işlemlerinde Proje müellifleri ile şantiye şefi mühendis, mimarların ve yapı denetçilerin imzalarının yer aldığı bölümler kaldırıldığını belirten TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, düzenlemenin bir an önce geri çekilmesini istedi.

Derhal 'e-ruhsat'a geçin
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

TMMOB Üyesi oda bileşenleri adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan İL Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Seyfettin Atar, yeni düzenlemenin sahte mühendisliğin önünü açacağı uyarısında bulundu.

Ayrıca hem kamusal hem de mesleki alanda ciddi sorunları da artacağını ifade eden Atar, "Meslektaşlarımızın hizmet ürettiği ve isimlerinin yazılı olduğu bir belge olan yapı ruhsatının, bilgileri dışında oluşturulmasını kabul etmiyoruz" dedi.

Hukuki sorumluluk altında kalacaklar

Yeni düzenleme ile mimar ve mühendislerinin yapı üretim süreçlerinden koparılmak istendiğini kaydeden Atar, "Sahteciliğin önü açılmakta ve proje müelliflerinin onay ve imzalarının alınmasına bağlanamaz.

Ayrıca mühendis ve mimarların mesleki hak ve yetki kullanmaları bürokratik bir mekanizma ve işlemlerin uzamasının nedeni olarak gösterilemez. Ruhsat alma süreçlerinin, projelerin sahipleri mimar ve mühendislerin bilgisi ve onayı dışında tamamlanması planlanmaktadır.

Proje müelliflerinin imzaları alınmadan hazırlanacak yapı ruhsatlarında, ruhsat eki projelerinin ve proje tadilatlarının denetimlerinin hangi yolla yapılacağı anlaşılmamakla birlikte, bu durumun hukuki ve mesleki sorumluluğu uygulamayı yapan belediyeler ve ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarını hukuki sorumluluklar altında bırakacaktır" şeklinde konuştu.

Hizmetler kaldırılmaya çalışılıyor

Ruhsat standartlarının değiştirilme amacının mimar ve mühendislerinin mesleki haklarının gasp edilmesi olduğunu kaydeden Atar, şunları söyledi:

"Mühendislik ve mimarlık hizmetlerinde sahte imza kullanılmasının önü açılıyor. Ruhsat düzenleme süreçleri, projeyi yapan mühendis ve mimarın bilgisi dışında tamamlanmak istenmektedir. Ruhsatların en temel eki olan proje tadilatı yapılması sürecinde teknik düzeyde karşılaşılacak sorunlar ilgili idareyi de yeni hukuksal durumla karşıya bırakacaktır.

Bu uygulamayı aynı zamanda imar affı sürecinde dışlanması planlanan mühendislik ve mimarlık hizmetlerinin bir gerekçesi olarak görüyoruz. Ayrıca ülke toprakları inşaat sektörünün bir arazisi olarak görülerek, inşaat yapım süreciyle birlikte yürütülmesi gereken mühendislik ve mimarlık hizmetleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor" diye konuştu.

E-Ruhsat uygulamasına geçilmeli

Müteahhitlerin belediyelere teslim ettikleri projelerdeki isimlerin gerçek olup olmadığı, büro sahiplerinin mühendis, mimar olup olmadıklarının tespit edilmesi bundan sonra imkânsız hale geleceği uyarısı yapan Atar, "Bundan sonra imkânsız hale gelecek ve bu konuda sahtecilik yaygınlaşacaktır. Bakanlığın yaptığı bu değişiklik zincirleme olarak birçok sorunun doğmasına neden olacaktır.

Meslektaşlarımız hak ve yetkilerini kaybedecek, sorunlu ve denetimsiz projeler üretilecek, sahte mimar ve mühendisler ile işlemler yapılacak, sağlıksız ve güvenliksiz yapılara yurttaşlarımız mecbur bırakılacak ve bunun bedeli can ve mal güvenliğinin riske girmesi ile ödenecektir.

Bu nedenle yapı ruhsatlarında bulunması gereken mühendis ve mimarların ıslak imzalarının kaldırılarak devre dışı bırakılması yerine, mühendis ve mimarların ruhsatlarda imzalarının bulunması uygulaması mutlaka sürdürülmelidir.

Ayrıca, elektronik imza kullanılarak bürokrasiyi azaltmanın bir sonraki aşaması olan E ruhsat uygulamasına biran evvel geçilmesi gerektiğini meslektaşlarımızın ve halkımızın bilgisine saygıyla duyuruyoruz" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat ekim alanları azaldı"

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Ekonomik istilaya kooperatifçilik ile karşı çıkacağız"

_assets/fotograflar

Kocavilayet'te altyapı yenilendi

_assets/fotograflar

Hamit Tuna, Mesut Sezer Eğitim kurumlarına misafir oldu..

_assets/fotograflar

Seçer, "Halkın parasını halka vereceğiz"

_assets/fotograflar

Sarı, 'Sürücüler çağrıya uyacaktır'

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Dinçer, "Mücadelemiz sürecek"

_assets/fotograflar

KADER'den Kadın Aday tepkisi...

_assets/fotograflar

Alo 185 Çağrı Merkezi yenilendi

close Derhal 'e-ruhsat'a geçin
Derhal 'e-ruhsat'a geçin
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: