rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 820 (819)

Toplam Ziyaret: 14.587.776 (13.527.366)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Haziran 2018
Sayı : 758
Bu kayıt toplam
364 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MUT'TA ARI KOVANI DAĞITILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin İli Arıcılığı Yaygınlaştırma Projesi kapsamında arıcılıkla geçimini sağlayan üreticilere Mut'ta arı kovanı dağıttı. Arıkovanı dağıtımı töreninde konuşan Başkan Kocamaz, "Biz vatandaşlarımıza balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretiyoruz" dedi.

Mut'ta arı kovanı dağıtıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kırsal mahallelerin ekonomik anlamda kalkınması için desteklerini sürdüren, üreticilere üretim alanlarına ve şartlarına uygun desteklerini sürdüren Başkan Kocamaz, arı gibi çalışan Mersinli üreticilere arı kovanı dağıttı.

Dağıtım törenine MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP Mersin Milletvekili Adayı Mehmet Büyükatlı, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Mut İlçe Başkanı Alparslan Savaş Kır, Ülkü Ocakları Mut İlçe Başkanı Soner Kır, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Arı kovanı dağıtım töreninde konuşan Başkan Kocamaz, 30 Mart'tan öncesi Mersin'in hak ettiği yerde olmadığını, Cumhuriyet dönemi boyunca yeterince hizmet alamadığını belirtti.

Mersin için bir milat olan 30 Mart tarihinden sonra söz verdikleri gibi Mersin'in bütün problemlerini masaya yatırdıklarını ve çözmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Başkan Kocamaz, "Sizler bize güvendiniz bizde sizin bu güvenine layık olabilmek için 30 Marttan bu yana gece gündüz çalışıyoruz. Bizler Türk milliyetçileri olarak ilk günden bu yana hep zor işlere talip olmuşuz" dedi.

Tarım konusunda üreticilere eğitimler vererek, ürün kalitesini artırmak için fideler, fidanlar dağıtarak, hayvancılara güneş panelleri dağıtarak, bozulmaya yüz tutmuş kıl keçisi ırkını yeniden toparlamak düşüncesi ile teke dağıtımı yaparak destek verdiklerini ve verilen desteklerin belirli alanlarla sınırlı olmadığının altını çizen Başkan Kocamaz, "Özellikle ev hanımlarımıza bütçelerine katkı olsun düşüncesi ile arıcılık eğitimi verip arı kovanı dağıtıyoruz.

Biz vatandaşlarımıza balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretiyoruz. Bundan daha önemlisi hanım kardeşlerimizin aldıkları eğitim. Biz başlangıçta üç kovan veriyoruz ama ilerleyen günlerde bu kovanların sayısı artacak. Daha önce arı dağıttığımız hanımefendiler beni zaman zaman ziyaret ediyorlar.

Bu işten çok memnun olduklarını, kovan sayılarının her geçen gün arttığını, ürettikleri maldan evlerine gelir sağladıklarını iletiyorlar. Biz bu işin lokomotifi olmaya çalışıyoruz. İşi başlatıyoruz, hız veriyoruz ama bundan sonra aracı sürmesi gereken üreticilerimiz olan hanımefendiler" ifadelerine yer verdi.

Kırsalda yaşayan vatandaşlara hizmet önceliği vererek geç kalmış adaleti sağlama düşüncesinde olduklarını ifade eden Başkan Kocamaz, "Kırsalda yaşayan vatandaşımız bu ülkenin bekasını sağlayan yiğitlerin anaları, babaları. Dolayısıyla bunlar öncelik vermek ve adaleti bu şekilde sağlamak mecburiyetinde olduğumuzu belirtiyoruz.

Ülkemiz çok zor bir dönemeçten geçiyor. Yaşanan bunca olumsuzlukların üstüne 24 Haziran'da aynı hatalara bir daha düşmemek düşüncesi ile Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile ilgili bir seçime gidiyoruz. Herkesin gözünü açması lazım. Üzümün çöpü, armudun sapı ile uğraşacak zamanımız yok. Nefsinizi ayaklar altına alarak, geçmişe bir sünger çekerek, geleceğe bakmalıyız. Ben dağıtılan bu arı kovanlarının üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bol kazançlar temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Arı kovanı dağıtım törenine katılan ve Mersinli üreticiyi yalnız bırakmayan konuşan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise, "Bir belediye düşünün ki damızlık keçi, koyun dağıtsın. Damla sulama borusu dağıtsın. Arı dağıtsın. Binlerce kilometre yol yapsın. 100 yıldır suyu olmayan köye su getirsin, yolu olmayan köye yol yapsın. Fideler, fidanlar dağıtsın. Türkiye'de Mersin Büyükşehir Belediyesi ölçeğinde tarıma destek veren ikinci bir belediye yok. Burhanettin Başkanımıza hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Mut ilçesinin tarımla ayakta kalan bir ilçe olduğunu ve Burhanettin Kocamaz Başkanla birlikte üreticilerinin her alanda destek aldığını söyleyen Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, "Büyükşehir Belediye Başkanımızın Mersin'de ilgi çekici ve her yaşam alanına dokunucu hizmetleri ve projeleri var. Kendisini tebrik ediyorum.

Demek ki usta olmak böyle bir şey. Usta olmak bütün hücrelere dokunmak demek. Mut ilçesinin balı geçtiğimiz sezon İstanbul'da dünya üçüncüsü olarak tescil edildi. Balı dünya üçüncüsü olan bu ilçeye arı kovanı desteği yaptığı için ayrıca teşekkür ediyorum" diye belirtti.

Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Torpil ve kadın üretici Nazlı Naz da etkinlikte birer konuşma gerçekleştirerek arı kovanı dağıtımı ve hizmetleri için Başkan Kocamaz'a teşekkürlerini iletti.

İklim ve bitki örtüsü itibariyle arıcılık için son derece avantajlı konumda olan Mersin kırsalında arı yetiştiriciliği ve bal üretimini teşvik etmek, üreticileri alternatif üretime yönlendirmek ve Mersin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla, Mut ilçesinde arıcılık yapan üreticinin her birine 2 arılı, 1 boş katlı fenni kovan ve arıcı malzeme seti dağıtımı yapıldı.

Önümüzdeki günlerde Çamlıyayla ilçesinde de gerçekleştirilecek olan arı kovanı dağıtımı ile toplamda 240 üretici olmak üzere 480 arılı, 240 boş kovan desteği yapıldı.

Konuşmaların ardından geçimini arıcılıkla yapan kadın üreticilere arı kovanları Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri tarafından verildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat ekim alanları azaldı"

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Ekonomik istilaya kooperatifçilik ile karşı çıkacağız"

_assets/fotograflar

Kocavilayet'te altyapı yenilendi

_assets/fotograflar

Hamit Tuna, Mesut Sezer Eğitim kurumlarına misafir oldu..

_assets/fotograflar

Seçer, "Halkın parasını halka vereceğiz"

_assets/fotograflar

Sarı, 'Sürücüler çağrıya uyacaktır'

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Dinçer, "Mücadelemiz sürecek"

_assets/fotograflar

KADER'den Kadın Aday tepkisi...

_assets/fotograflar

Alo 185 Çağrı Merkezi yenilendi

close Mut'ta arı kovanı dağıtıldı
Mut'ta arı kovanı dağıtıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: