rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.705 (3.677)

Toplam Ziyaret: 14.599.467 (13.538.782)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Haziran 2018
Sayı : 758
Bu kayıt toplam
485 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MERSİN TABİP ODASI'NDAN FOX TV'YE DESTEK...

Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu, Fox TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal hakkında soruşturma açılmasına neden olan Mersin Şehir Hastanesi'ne ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

Mersin Tabip Odası'ndan Fox TV'ye destek...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Tabip Odası yönetimi, haberde gündeme getirilen aksaklıkların doğru olduğunu, Tabip Odası'nın bu sıkıntılara geçtiğimiz aylarda dikkat çektiğini kaydetti.

Geçtiğimiz aylarda, "Mersin Şehir Hastanesi'nin Hizmete Girmesinin Birinci Yılında Mersin Şehir Hastanesinin Sağlık Ortamına Etkisi" başlığıyla bir panel düzenlemek istediklerini ancak panele Mersin Valiliğinin izin vermediğini ifade eden Galioğlu, Mersin Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu'nun 22 Kasım 2017- 10 Ocak 2018 tarihleri arasında 578 kişi ile yaptığı çalışmayı hatırlattı.

Mersin Tabip Odası'nın gerek anket sonuçlarından gerekse 1 yıldır yaptığı gözlemlerden yola çıkarak hükümete, Sağlık Bakanlığı'na, Sağlık Müdürlüğü'ne, Büyükşehir Belediyesi'ne önerilerde bulunduğunu kaydeden Galioğlu, bu önerileri şöyle sıraladı:

* Mersin Şehir Hastanesi'nin yüklenici firmaya sadece kira bedeli olarak ödediği para aylık 11 milyon TL, yıllık 132 milyon TL. Yıllık ödenen 132 milyon TL üzerinden, 5 yıllık kira parası ile bu hastaneyi yapmak mümkün. Yani tam 20 yıl boyunca yüklenici firmaya yılda 132 milyon TL para ödenecek.

* Ayrıca, kira bedeli dışında 19 kalem hizmete (Yemek, temizlik, güvenlik, otelcilik, görüntüleme, laboratuar gibi tıbbi olan ya da olmayan hizmetler) karşılık ayda 30 milyon TL daha yüklenici firmaya para ödenmektedir ki bu da yıllık 360 milyon TL etmektedir. Bu hesapla yüklenici firmaya ayda toplam 40 milyon TL civarında para verilmektedir. Hastanenin ortalama aylık gelirinin 30 milyon TL olduğu düşünüldüğünde her ay yaklaşık 10 milyon TL açık verilip, bu miktar da bütçeden karşılanmaktadır.

* Yemek hizmetlerini kişi başına Toros Devlet Hastanesi 6 TL'den almakta iken, Mersin Şehir Hastanesi bu hizmeti 13 TL'den almaktadır.

* Yüklenici firma ile anlaşma sonucu hastaneye yüzde 70 doluluk garantisi verilmiştir. Bu doluluğun sağlanması için Toros Devlet Hastanesi özellikle travmalı hastalara hizmet veren Göğüs Cerrahi, Beyin Cerrahi, Kardiyovasküler Cerrahi benzeri hastalara acil poliklinikte hizmet vermemekte ve 112 ambulansları bütün acil travmalı hastaları Şehir Hastanesine götürmektedir. Buna bağlı olarak da gerek doktor ve gerekse de diğer sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.

* Dünya Sağlık Örgütü; Bilimsel olarak etkin olabilmesi için bir hastanenin 200-600 arası yatak kapasiteli olması gerektiğini belirtmektedir. Oysa Mersin Şehir Hastanesi 1300 yataklıdır ve bu da hizmette ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

* Hastanemizin şehirden uzaklığı nedeniyle merkez ilçelerden bile hastaneye ulaşmak çok zordur. Dolmuşların hastane kapısına kadar gelmesine izin verilmemektedir ve hastalar ya 1.100 m. yolu yürüyerek ya da arkadan gelen belediye otobüsünü bekleyerek hastaneye ulaşabilmektedirler.

* Hastanenin büyüklüğü, hastane içerisinde merdiven olmaması ve ulaşımın sadece asansörle olması nedeniyle hastalar ve çalışanlar, hastane içerisinde zorluk çekmektedir, klinik ve poliklinikler arası ulaşım zorlukla olmaktadır.

* Market, cafe, restoran, kuaför, giyim mağazaları ve otelcilik, reklam hizmetleri ön planda olan hastanede doktor ve diğer sağlık çalışanlarının dinlenme ve giyinme odaları bulunmamaktadır.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Ulaşacağımız başkan istiyoruz'

_assets/fotograflar

Akşener, "Hükümetin kulağını çekmelisiniz"

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Ülkeyi yönetenler halden anlamıyor"

_assets/fotograflar

Soydan, 'Mezitli'de yeni sayfa açacağız'

_assets/fotograflar

Seçer, Hal esnafıyla buluştu

_assets/fotograflar

Tuna, "Kentlilik bilinci ile yola çıktık"

_assets/fotograflar

Gültak, "Değişimin seçimi olacak"

_assets/fotograflar

Çavuşlu'nun pazar sorunu çözüldü

_assets/fotograflar

Karacailyas'ta temel atıldı

_assets/fotograflar

Şen, "Fiyatların sorumlusu biz değiliz"

close Mersin Tabip Odası'ndan Fox TV'ye destek...
Mersin Tabip Odası'ndan Fox TV'ye destek...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: