rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 520 (519)

Toplam Ziyaret: 14.587.476 (13.527.066)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
28 Mayıs 2018
Sayı : 756
Bu kayıt toplam
366 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TEKMENLİLER'İN YÜZÜ MESKİ İLE GÜLDÜ

MESKİ Genel Müdürlüğü, ilçelerin yıllardır su sorunu yaşayan mahallelerini sağlıklı içme suyu ile buluşturuyor.

Tekmenliler'in yüzü MESKİ ile güldü
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bu kapsamda Bozyazı İlçesinde içmesuyu yetersizliği yaşanan Tekmen Mahallesinin sorunu MESKİ'in çalışmasıyla son buldu. MESKİ, Bozyazı Karamanstır Su kaynağından alınan içmesuyu isale hatları ile Tekmen İçmesuyu deposuna ulaştırdı. Toplam 18 kilometrelik isale hattı döşeyerek, Mahalleyi içmesuyuna kavuşturdu.

Tekmen mahallesine sağlıklı ve kesintisiz içmesuyu temini sağlanabilmesi için Genel Müdürlüğümüzce gerekli proje çalışmaları yapılmıştır. Yapılan proje ile içmesuyu, mevcut Bozyazı isale hattında (Karamanastır kaynağı- Bozyazı içmesuyu deposu) yapılan vana odası vasıtası ile alınarak mevcut Tekmen deposuna iletildi.

Ayrıca mevcut Tekmen içmesuyu depoları rehabilite edildi. Sözleşmesi kapsamında 3.391.589,13 ? (Türk Lirası) tesis maliyetiyle 17 bin 461 metre isale hattı, 31 adet sanat yapısı (vana, vantuz, tahliye, debi kontrol odası), mevcut 100 metreküp ve 700 metreküp depoların rehabilitasyonu yapıldı.

Söz konusu proje ile sondaj kuyularından ve terfi merkezlerinden içmesuyu pompaları vasıtası ile şebekelere iletilen içmesuyu yerine, enerji maliyeti olmayan cazibeli ve Karamanastır kaynağının suyuTekmen mahallesine iletilmesi sağlandı.

MESKİ olarak Mersin genelinde su ve alt yapı ile ilgili çalışmalarımıza ara vermeden devam ettiklerini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz; "İlk göreve başladığımızda Mersin gibi bir coğrafyada suyu olmayan mahallelerimizin olduğunu gördük.

MESKİ olarak belirli bir program dahilinde içme suyu hatları eskiyen birçok mahallemizde hat yenileme yeni içmesuyu şebeke hattı ve içmesuyu depoları inşaa ederek su sıkıntısı yaşanmasının önüne geçtik. Sağlıklı ve kesintisiz içmesuyu temini için il genelinde içme suyu depolarının bakım onarımını tamamladık.

Ayrıca kesintisiz su temini sağlamak amacıyla tüm depolarımızdaki pompaların ve su gözlerinin bakımlarına aksatmadan devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın memnuniyeti ve bizlere teşekkürü bizim için yeterlidir. Bizler, bugüne kadar hizmette mağdur olan köylere öncelik tanıyoruz. Susuz ve asfaltsız köy bırakmayacağız dedik.

Biz Mersin'i doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle bir bütün olarak düşünüyoruz nerede bir eksiklik varsa oraya ulaşmaya çalışıyoruz. Cenab-ı Allah bizlere sağlık verdiği sürece bu millete hizmet etmeye devam edeceğiz"diye konuştu.

En son 20 yıl önce su hattı yapılan ve sağlıklı olmayan suyu içmek zorunda kalan Tekmenli Vatandaşlar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın girişimleriyle artık tertemiz sağlıklı su içmesuyuna kavuştu.

İçmesuyu çalışmaları tamamlanarak 7 bin nüfuslu Tekmen mahallesi kendilerine 100 yıl yetecek sağlıklı ve temiz suya kavuşmuş oldu. Tekmen Muhtarı Ahmet Gül, "Su hayattır, Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz sayesinde tertemiz bir kaynak suyana kavuştuk" dedi.

Uzun yıllar kuyusuyu kullandıklarını belirten Tekmen Mahalle Muhtarı Ahmet Gül, Yaklaşık 7 bine yakın nüfusumuz bulunmakta, kuyulardan, su kanallarından sağlıksız içmesuyu içmekte ve su bidonları ve şişelerle uzak mesafelerde bulunan su kaynaklarından su taşımaktaydık.

Artık su taşıma çilemiz sona erdi. Tamamlanan içmesuyu projesi sayesinde sağlıklı su içebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz ve MESKİ yetkililerine çok teşekkür ediyoruz.

Tekmen mahalle sakinlerininden Ali Tülü ise , "Karamanastır İçmesuyunun Bozyazı'ya getirilmesi bir hayal olarak görülürdü. Rahmetli Bozyazı eski Belediye Başkanımız Gürsel Kavun'un hayalleri gerçeğe dönüştürdü. Zorlu doğa koşullarına sahip araziden içmesuyu getirme çalışmalarını başlattı.

Bozyazı Belediye Başkanımız Mehmet Ballı Projeyi tamamladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz Karamanastır içmesuyunu Tekmen mahallesine getirerek tekmenlilerin hayallerini gerçekleştirdi. Allah razı olsun. Artık kana kana karamanastır içmesuyunu içiyoruz. "diye konuştu.

Tekmenli vatandaşların artık sağlıklı ve temiz suya kavuşmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, "Hayvanlarla su taşımaktan, durgun, sağlıksız içmesuyu içmekten kurtulduk. Bizimde mahallemize medeniyet geldi. Çeşmemizden suyumuzu içiyoruz. Bundan daha iyi mutluluk olamaz.

Yaklaşık 30 yıldan beri su sorunumuz vardı. Mahallemize yaklaşık 20 kilometreden Karamanstır su kaynağından içmesuyu geldi. Kuyusuyu kullandığımız için suyumuza çamur karışıyordu. Başkan Kocamaz bize tertemiz bir hayat sundu. Bu konu bizim için çok önemliydi.

Tekmenliler olarak Doğançay su kaynağından bidonlarla su taşırdık, damacana ile vatanadaşlarımız suyu dışardan parayla alırdı.

Başkan Kocamaz sayesinde inşallah bardaklarımızı artık çeşmelerimizden dolduracağız. Allah ondan razı olsun. Emeği geçen başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz ve MESKİ yetkililerine de mahallem adına teşekkür ederiz" dediler.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat ekim alanları azaldı"

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Ekonomik istilaya kooperatifçilik ile karşı çıkacağız"

_assets/fotograflar

Kocavilayet'te altyapı yenilendi

_assets/fotograflar

Hamit Tuna, Mesut Sezer Eğitim kurumlarına misafir oldu..

_assets/fotograflar

Seçer, "Halkın parasını halka vereceğiz"

_assets/fotograflar

Sarı, 'Sürücüler çağrıya uyacaktır'

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Dinçer, "Mücadelemiz sürecek"

_assets/fotograflar

KADER'den Kadın Aday tepkisi...

_assets/fotograflar

Alo 185 Çağrı Merkezi yenilendi

close Tekmenliler'in yüzü MESKİ ile güldü
Tekmenliler'in yüzü MESKİ ile güldü
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: