rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.930 (1.916)

Toplam Ziyaret: 14.756.140 (13.686.522)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
28 Mayıs 2018
Sayı : 756
Bu kayıt toplam
423 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KIZILTAN, "TEMKİNLİ OLMALIYIZ"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, iş dünyasının, döviz kurlarındaki artış sebebiyle panik yapmaması gerektiğini belirterek, "Alınan kararlar sükunetle desteklenmeli. Konu siyasi olarak düşünülmemeli, ortak akılla önlemler alınmalı" dedi.

Kızıltan,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Döviz kurundaki dalgalanmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kızıltan, dün 5.90 ile zirveyi gören dolar kuru artışı için Merkez Bankası'nın gerekli önlemi aldığını ve bu önlemin anında doların 5.60 seviyesine düşmesine sebep olduğunu söyledi.

Dolardaki dalgalanmaların sürebileceğini aktaran Kızıltan, "İş dünyasında panik olmamalı. Alınan kararlar sükunetle desteklenmeli. Konu siyasi olarak düşünülmemeli. Hükumete yapılan eleştirileri, verilen önerileri siyasi algılamamalı, ortak akılla önlemler alınıp ileriye yönelik önlemler yumağı oluşturulmalı" ifadelerini kullandı.

Mersin'in, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altındaki görevleri hakkında da bilgi veren Kızıltan, TOBB Genel Kurulunda kendisinin Genel İdare Kurulu üyeliği ile Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkan Yardımcılığı görevine seçildiğini kaydetti.

"Mersin TOBB'da güçlü temsil ediliyor"

Mersin'den birçok kişinin TOBB'da görev aldığını belirten Kızıltan, dayanışma ve birlikte hareket etmenin ilk etkisini TOBB çatısı altında gösterdiğini, bu sayede TOBB'da güçlü temsil edilme fırsatı yakaladıklarını söyledi.

Ankara'daki çalışmaları tamamlamalarının ardından hızla Mersin'deki çalışmalara başladıklarını anlatan Kızıltan, yine kısa, orta ve uzun vadeli yol haritasını, stratejilerini belirlerken birlikte hareket etmeye özen gösterdiklerini aktardı.

"İhracatımız ithalattan fazla"

Öte yandan Mersin Tüccar Kulübü'nde yönetim kurulu üyelerinin katıldığı iftar programında konuşan MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Türkiye ekonomisi ve Mersin ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Mersin'de ihracatın ithalattan fazla olduğunu ve bu anlamda 'net ihracatçı bir kent' olduğunu belirten Kızıltan, Mersin'de Türkiye ortalamasına uygun yüzde 10'a yakın bir ihracat artışı olduğunu söyledi.

Dünya ekonomisindeki sorunlara rağmen bölgedeki tüm sektörlerin üretmeye, istihdama ve ihracata devam ettiğini kaydeden Kızıltan, "Mersin diğer illere oranla biraz daha şanslı. Çünkü, ihracatı bizden çok çok fazla görünen illerin ne yazık ki ithalatları ihracatlarından fazla.

Örneğin, bir çok ihracatçı kentin 100 dolar ihracatı var ama 200 dolar ithalatı var. MTSO olarak önümüzdeki dönemde odaklanacağımız en önemli konulardan biri, kentimizin net ihracat kapasitesini artırmak olacaktır. Bunun çözümlerinden biri de yerlileştirme kavramını gündeme daha çok getirmektir" dedi.

Türkiye'de ihracatın yapıldığını fakat, ithalat sebebiyle katma değeri yok edildiğini aktaran Kızıltan, "İlgili bakanlıklarımız KOBİlere görev vermeli. Siz bunu yapabilir misiniz veya hangi parçalarını yurt içinde üretebilirsiniz diye sormalı ve proje bazlı olarak desteklemeli. Cari açığı başka türlü kapatamayız. Aldığımızdan fazlasını satmak zorundayız. Bence tüm ihracatçı iller bu anlamada bir daha sorgulanmalı, ihracatın oluşturduğu katma değer ölçülmeli, yerlileştirme kavramı ekonomide odak olmalıdır" ifadelerini kullandı.

TİBİM ile rekabet artacak

MTSO net ihracat kapasitesini artırmak için hayata geçirilen projeyi anlatan Kızıltan, bu kapsamda Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi TİBİM'i kurduklarını söyleyerek, projenin uluslararası alanda firmaların rekabetini artıracağını kaydetti.

Projenin firmalara sağladığı katkılardan bahseden Kızıltan, "Rakibimiz hammaddesini nereden alıyor. Ürünlerini nerelere satıyor. Ürünü ne kadara ve kaç liraya satıyor. Bilanço sorgulayabiliyor, Hedef Pazar Araştırması ve Potansiyel Müşteri ve Rakip Bilgi İstihbaratı sağlıyor. Bu bilgilerde bizim rekabetimizi artırıyor" şeklinde konuştu.

Toplantı, Kızıltan'ın, MTSO'da görev aldığı süre boyunca hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özyiğit, 'Belediyeyi başımız dik kazanacağız'

_assets/fotograflar

İstihdam seferberliğine destek sürüyor

_assets/fotograflar

Stratejik dengeler masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Seçer, "Yerel esnafı destekleyeceğiz"

_assets/fotograflar

Adaylar, Kent Zirvesi'nde buluştu

_assets/fotograflar

MTOSB'de 'İstihdam' toplantısı

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Sağlıklı kent betondan oluşmaz"

_assets/fotograflar

Yılmaz, "Tencerede borç kaynıyor"

_assets/fotograflar

Esnaftan istihdam seferberliğine destek

_assets/fotograflar

'Borsa, kentin denge kurumudur'

close Kızıltan, "Temkinli olmalıyız"
Kızıltan, "Temkinli olmalıyız"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: