rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.504 (3.362)

Toplam Ziyaret: 14.946.094 (13.862.735)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Mayıs 2018
Sayı : 754
Bu kayıt toplam
350 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÇUKUROVA'NIN KUŞLARI FOTOĞRAFLANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 4 gün boyunca ulusal düzeyde çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

Çukurova'nın kuşları fotoğraflandı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Kalkınma Ajansı, Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tarsus Orman Okulu ve Birdpx Allı Turna Fotoğraf Grubu'nun ortaklığıyla gerçekleştirilen "Çukurova'nın Kuşları Kuş Gözlem ve Fotoğraf Kampı" başarıyla tamamlandı.

28 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen "Çukurova'nın Kuşları Kuş Gözlem ve Fotoğraf Kampı" kapsamında Göksu Deltası, Tuzla, Erdemli ve Çamlıyayla'da kuşlar fotoğraflandı.

Kuş Gözlem ve Fotoğraf Kampı için Türkiye'nin yaklaşık 50 farklı şehrinden Mersin'e gelen 100 doğa fotoğrafçısı Çukurova'nın kuşları için deklanşöre bastı. Kamp kapsamında ayrıca Lale Aktay, Fikret Can ve Orman Okulu öğretmenleri tarafından da 100 öğrenciye eğitim verildi.

Türkiye kuş türleri listesinde yer alan 484 türden 250'sinin 4 gün içerisinde fotoğraflandığı Çukurova'nın Kuşları Kuş Gözlem ve Fotoğraf Kampı'nda özellikle yerli türlerden Turaç, İzmir Yalıçapkını, Alaca Yalıçapkını; ilkbaharda üremeye gelenlerden Zeytin Mukallidi, Büyük Cılıbıt, Kara Leylek, Çeltikçi ile rastrantısal sürpriz türlerden Karaayaklı Martı, Sürmeli Kumkuşu ve Deniz Düdükçünü gibi kuş çeşitleri fotoğraflandı.

Kuş Gözlem ve Fotoğraf Kampı kapsamında Tuzla'ya giden fotoğrafçılar tarafından misinaya sarılmış halde bulunan bir flamingoya rastlayan fotoğrafçılar kuşun hayatının kurtararak Adana Av Koruma'ya teslim etti.

4 gün boyunca Tarsus Gençlik Kampı'nda konaklayan doğa fotoğrafçıları Çukurova Bölgesi'nin tanıtımına büyük katkı sunacak olan organizasyonu başarı ile sona erdirdi. "Çukurova'nın Kuşları Kuş Gözlem ve Fotoğraf Kampı" kapsamında çekilen fotoğraflar ile "Çukurova'nın Kuşları" kitabı oluşturulacak.

Tarsus Orman Okulu Genel Koordinatörü Hakan Şeker kamp kapsamında ayrıca okul öncesi ve ilkokul çocuklarına yönelik bir Orman Okulu Eğitimi uygulamasının da yapıldığından bahsederek, "Bu projede bugünlerde son 3 gündür çok heyecanlı günler geçiriyoruz.

Çünkü çok önemli misafirler ağırlıyoruz. Tarsus Orman Okulu'nda ulusal kuş gözlem ve fotoğrafçılık kampı gerçekleşiyor. Birdpx Allı Turnam Fotoğraf Grubu'nun 3 gündür burada Çukurova'nın Kuşları Kuş Gözlem ve Fotoğraf Kampı'nı ağırlıyoruz. 100'ün üstünde katılımcı var ve bölgenin kuşlarını tarayarak fotoğraflıyorlar. Onların bilgilerinden ve tecrübelerinden daha fazla faydalanmak açısından da okulumuzun öğrencilerine yönelik kapsamlı bir etkinlik planladık.

Şu anda burada 100 öğrenciye gün boyunca kuşlar hakkında hem daha detaylı bilgiler verilecek, hem de genel bir doğa eğitimi verilecek. Bu eğitim Mersin'e gelen misafirlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Bizler de onlara katkı sunmaya çalışıyoruz" dedi.

Allı Turna Fotoğraf Grubu'nun kurucusu İhsan Çiçek Birdpx olarak bu yıl 2. Kamplarını yaptıklarını ifade ederek, "Kampımızı geçen yıl Şanlıurfa Birecik'te kampımızı yapmıştık. Burada bize çok güzle imkanlar sağlanmış.

Sadece bu yörenin Türkiye'nin kuş merkezi olduğunu herkesin bunu çok iyi bilmesi, özellikle Göksu Deltası'na Tuzla'ya ve diğer kuş bölgelerine sahip çıkılması, doğaya sahip çıkılması benim en büyük dileğim ve temennim. Bunun için biz mücadele edeceğiz ve ediyoruz. Kampı organize eden tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum" diye belirtti.

Etkinlik çerçevesinde Tarsus orman Okulu'nda çocuklara doğa ve kuşlar hakkında eğitim veren Uzman Biyolog ve Kuşbilimci Lale Aktay "Etkinlik çerçevesinde ben burada çocuklarla bir araya gelerek kuşlar ve doğa hakkında yaptığımız çeşitli etkinliklerle farkındalıklarını arttırmaya çalışıyorum. Bölgemiz bilindiği üzere kuşlar açısından oldukça zengin.

Çukurova zaten her yönüyle oldukça bereketli bir alan ve bu kuşlar açısından, kuşların göç yolları açısından oldukça önemli. Arkadaşlarımız sahada bu çeşitliliğin tadına varırken, biz de çocuklarla bunu mevcut alan içerisinde gerçekleştiriyoruz. Buraya katkı sağlayan ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

KOBİ'ler Hezarfen ile kalkınacak

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat bereketlidir"

_assets/fotograflar

Gelir-gider tablosu askıya çıkacak

_assets/fotograflar

Fuarın favorisi Biberli Baklava

_assets/fotograflar

'Yenişehir'i birlikte yöneteceğiz'

_assets/fotograflar

Gültak, "Doğruyu, uzlaşarak bulalım"

_assets/fotograflar

TBİM Projesi yurt geneline yayılıyor

_assets/fotograflar

Fark yaratan projeler bu lisede...

_assets/fotograflar

SODES, kadınları iş yaşamına kazandırıyor

_assets/fotograflar

Seçer, meclis üyeleri ile buluştu

close Çukurova'nın kuşları fotoğraflandı
Çukurova'nın kuşları fotoğraflandı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: