rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 653 (652)

Toplam Ziyaret: 14.587.609 (13.527.199)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Mayıs 2018
Sayı : 753
Bu kayıt toplam
386 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TARSUS HAL'İ YENİLENDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz geçtiğimiz yıl talihsiz bir yangın sonucu kullanılmaz hale gelen ve yenilenen Tarsus Hal Kompleksi Boş Kap Depolama Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Tarsus Hal'i yenilendi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yangın sonrası kullanılmaz hale gelen ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen 22 iş yerinin bulunduğu Tarsus Hal Kompleksi Boş Kap Depolama Merkezi'nin açılışına Başkan Kocamaz'ın yanı sıra Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Halis Ünal, Oda ve Dernek Başkanları, meclis üyeleri ve komisyoncu esnaflar katıldı.

Tarsus Hal Kompleksi Boş Kap Depolama Merkezi'nin açılışında konuşan Başkan Kocamaz, Mersin'in tarım ve üretim bölgesi olması nedeniyle Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bütçenin önemli bir kısmını tarıma ayırdıklarını belirtti.

Mersin tarihinde ilk defa tarıma yönelik çok büyük destekleri son 4 yıldır aldığını ve almaya da devam edeceğini ifade eden Başkan Kocamaz, "Şu ana kadar sadece tarımsal sulamaya yönelik verdiğimiz destek 487 kilometreyi aşmış durumda. Alternatif tarım ürünlerine yönelik çalışmalar yaptık. Arı kovanı dağıtımından fide ve fidan desteğine kadar akılınıza gelebilecek her türlü desteği vatandaşımıza sunuyoruz. İlimizin 12 bölgesinde tarımsal tahmin ve erken uyarı istasyonları oluşturduk.

Yaklaşık 500 bin civarında zeytin fidanı dağıttık. Bunun yanında ceviz ve fıstık gibi birçok çeşidinde Mersinimizde yeniden hayata kazandırılması, insanlarımızın bu alanlarda da üretim yapması için destekler verdik. Fide dağıtımlarımız hala devam ediyor" dedi.

Yalnızca üretim aşamasında değil sonrasında da üreticilerin yanında olacak projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, Büyükşehir Belediyesi'nin hal kompleksi çalışmalarından söz eden Başkan Kocamaz, "Üretilen ürünlerin en iyi şekilde pazarlanmasına yönelik hal kompleksi çalışmalarımız devam ediyor.

Erdemli halimizi Haziran ayında tamamlamayı planlıyoruz. Bunun yanında Silifke Hali'nin ihalesi yapıldı. Anamur ve Bozyazı ilçelerimizdeki hallerle ilgili de çalışmalar yapıldı. Tahsisler alındı ve projeler tamamlanıp, ihalesi yapılmak üzere. Aynı şekilde Mut ilçemizde hal tesisi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Dolayısıyla Mersin genelinde Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın ürettiği ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi için gayret ve çabalarımız sürüyor. Merkez 4 ilçede ki halimizde Tarsus'ta ki hal esnafının 3 katından fazla esnaf var. Orada da bu tür kasaların korunabileceği yeri yeni yapıyoruz. Bundan sonrada bu tür hizmetler halkımıza sunulmaya devam edecek" şeklinde konuştu.

Mersin'in sadece Türkiye'yi değil dünyayı doyuran bir yerleşim alanı olduğuna değinerek sözlerine devam eden Başkan Kocamaz, "Muz konusunda Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 85'ini, Limon ihtiyacının yüzde 45'ine karşılamamız ve bu bölgede yetişen ürünlerin Türkiye'de adından söz ettirmesi bizi gerçekten gururlandırıyor.

Üretim cesaret işidir. İnsanlarımız bir yıl emek çekiyor ama ürettiği ürün yaptığı masrafı dahi karşılamıyor. Bizlerde vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için bir görev üstlendik. Bunun mutlaka değişmesi lazım. Planlı ve programlı üretime geçilmesi lazım.

Yoksa gelecekte tarım konusunda bugünkü bolluğu, bereketi yaşayamayacağımız gibi bir düşüncede gelişiyor. İlçelere gittiğimiz zaman bazen bana 'Buraları ne zaman imara açacaksınız? diye soruyorlar. Biz bu toprağın gerçek sahipleriyiz. Bu ülkeye, bu topraklara hep birlikte sahip çıkmak ve betonlaşmanın önüne geçmek durumundayız. Zararın neresinden dönülse kardır. Bu konuda direnebildiğimiz kadar direnmeye devam edeceğiz. İnşallah geçmişte yaşanan hadise bir daha yaşanmaz" ifadelerini kullandı.

Tarsus Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Can ise konuşmasında Başkan Kocamaz'a teşekkürlerini ve şükranlarını iletti.

Konuşmalarından ardından Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri kesilen kurbanlar ve edilen dualar eşliğinde Tarsus Hal Kompleksi Boş Kap Depolama Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından sandık deposu kullanıcılarına anahtarları teslim edildi. Anahtarlarını alan esnaflar Başkan Kocamaz'a teşekkür etti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat ekim alanları azaldı"

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Ekonomik istilaya kooperatifçilik ile karşı çıkacağız"

_assets/fotograflar

Kocavilayet'te altyapı yenilendi

_assets/fotograflar

Hamit Tuna, Mesut Sezer Eğitim kurumlarına misafir oldu..

_assets/fotograflar

Seçer, "Halkın parasını halka vereceğiz"

_assets/fotograflar

Sarı, 'Sürücüler çağrıya uyacaktır'

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Dinçer, "Mücadelemiz sürecek"

_assets/fotograflar

KADER'den Kadın Aday tepkisi...

_assets/fotograflar

Alo 185 Çağrı Merkezi yenilendi

close Tarsus Hal'i yenilendi
Tarsus Hal'i yenilendi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: