rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 678 (677)

Toplam Ziyaret: 14.587.634 (13.527.224)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Nisan 2018
Sayı : 751
Bu kayıt toplam
429 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

EVLATLAR ECDADIYLA BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin genelinde öğrenim gören 930 kişilik öğrenci grubunu atalarının destan yazdığı toprakları görmeleri için Çanakkale'ye götürdü.

Evlatlar ecdadıyla buluştu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümü etkinlikleri kapsamında öğrencileri Çanakkale'ye gönderdi. Gençlerin 'vatan' bilincini kazanması ve kurtuluş mücadelesi tarihini öğrenmesi amacıyla önemli etkinliklere imza atan Büyükşehir Belediyesi, geleneksek hale getirdiği 'Çanakkale Kültür ve Maneviyat Gezileri'nde bu yıl 930 lise öğrencisini ecdatları ile buluşturdu.

Evlatlar Ecdadıyla Buluşuyor' sloganı ile yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği gezi kapsamında 24 okuldan 930 kişilik öğrenci grubuna Çanakkale'de tarihi yerleri gezdirdi. Refakatçi öğretmenler eşliğinde gerçekleştirilen ve 9 Nisan'da başlayan Çanakkale Kültür ve Maneviyat Gezisi'nde öğrenciler atalarını yâd ederken, 103 yıl önce yaşanan şanlı mücadelenin ruhunu hissettiler.

Kilitbahir, Namazgah ve Rumeli Mecidiye Tabyaları'nın ziyareti ile başlayan gezide Seyit Onbaşıyı, Şahindere Sargı Yeri Şehitliğini, Güney Cephesi Savaş Alanlarını, Alçıtepe-Zığındere Sargı Yeri Şehitliğini gören öğrenciler, atalarının 103 yıl önce verdiği destansı mücadeleyi Çanakkale'nin tarihi atmosferinde yaşadılar.

Şehitler Abidesini ve Yahya Çavuş Şehitliği'ni gezerken duygu dolu anlar yaşayan öğrenciler, Çanakkale Destanı Müzesi'nde o yıllara tanıklık etmiş eşyaları görme fırsatı yakalarken, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde ileri simülasyon teknikleri ile aralarında üç boyutlu gösterimlerin ve hareketli platformların da yer aldığı 11 ayrı canlandırma odasında Çanakkale Savaşları'nın önemli kesitlerini izlediler.

Mehmetçiğe Saygı Anıtı'nı, Kanlısırt-Kırmızısırt, Yer Altı Tünelleri, 57. Alay, Anzak Koyu ve Arıburnu'nu gören öğrencilerin gezisi Conk Bayırı ziyareti ile sona erdi.

Kurtuluş mücadelesinin verildiği ve her karışı şehit kanlarıyla sulanmış Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı topraklarda 6 gün süren gezi yolculuğunda öğrencilerden bazıları uçağa ve feribota ilk defa binmenin ve atalarının şehit olduğu toprakları ilk kez görmenin heyecanını yaşadı.

75.Yıl Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Yasir Nerkis, "Atalarımız burada destan yazmış. Biz onların torunları olarak buraya geldik ve gerçekten çok güzel bir duygu. Bu proje çok güzel. Proje kapsamında çok öğrenci geldi ve bu gençlerin daha milliyetçi olabilmesi, atalarımızın yazdığı destana sahip çıkabilmesi için düşünülmüş güzel bir proje.

Atalarımız vatanlarını bırakmamış, bizleri düşünerek canlarından, çocuklarından, eşlerinden, her şeylerinden vazgeçerek tek bayrak altında gelecek nesiller yaşayabilsin diye savaşmışlar. Bu değerlere sahip çıkmalıyız. Bizim ecdadımızla tanışmamızı, onları unutmamamızı, milli duygularımızı pekiştirmemizi sağlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz'a teşekkür ediyorum" dedi.

Çanakkale'yi merak ettiğini ve Büyükşehir Belediyesi sayesinde gördüğünü belirten 75. Yıl Fen Lisesi öğrencisi Ece Sarıyer, "Çanakkale'nin bir ruhu olduğuna kilometrelerce ötede olsak bile zaten inanıyorduk ama buraya gelince bu ruhu inanılmaz bir şekilde hissettik. Burhanettin Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bize bu fırsatı verdiği için Burhanettin Başkanımıza minnettarız" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat ekim alanları azaldı"

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Ekonomik istilaya kooperatifçilik ile karşı çıkacağız"

_assets/fotograflar

Kocavilayet'te altyapı yenilendi

_assets/fotograflar

Hamit Tuna, Mesut Sezer Eğitim kurumlarına misafir oldu..

_assets/fotograflar

Seçer, "Halkın parasını halka vereceğiz"

_assets/fotograflar

Sarı, 'Sürücüler çağrıya uyacaktır'

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Dinçer, "Mücadelemiz sürecek"

_assets/fotograflar

KADER'den Kadın Aday tepkisi...

_assets/fotograflar

Alo 185 Çağrı Merkezi yenilendi

close Evlatlar ecdadıyla buluştu
Evlatlar ecdadıyla buluştu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: