rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.406 (3.208)

Toplam Ziyaret: 14.780.437 (13.709.919)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Nisan 2018
Sayı : 751
Bu kayıt toplam
451 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖĞRENCİLERE SOSYAL MEDYA ETKİLERİ ANLATILDI

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mersin Barosu arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından, Mersin merkez ve ilçelerdeki lise öğrencilerine yönelik düzenlen eğitim çalışmaları, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda 5 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleşen, 'suç sayılan davranışlar' ve 'sosyal medya etkileri' konulu seminerle devam etti.

Öğrencilere sosyal medya etkileri anlatıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Seminere Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, Akdeniz ve Toroslar ilçesinde bulunan 24 lise ve öğretmeler katıldı.

Koca, "Hepsi araç, amaç değil"

Seminerin açılış konuşmasını yapan Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, eğitim-öğretim faaliyetlerini okullarda en iyi şekilde yapma gayreti içerisinde olduklarını söyleyerek,"Bu tür çalışmalar, yarına hazırladığımız çocuklarımızın daha iyi yetişmesine vesile olmaktadır. Bu nedenle bu çalışmaları önemsiyoruz.

İletişimde bağımlılık noktası haline gelen sosyal medyanın, hangi ölçülerde ve nasıl kullanılacağına dair çocuklarımızın bilinçlenmesi çok önemli. Her öğrencinin okul içinde, dışarıda, evde, serviste, araçta kamerayla yaşamaları konusunda okul yöneticilerimiz sıkıntı çekmektedir.

Elimizdeki aletlerin hepsi bir araç, amaç değil. Bu araçları kullanırken başkalarının hakkına, hukukuna tecavüz edilmemesi konusunda dikkat edilmesi gerektiği, bu çalışmalarla çocuklarımıza anlatılıyor. Bu çalışmanın öğrencilerimize şehrimize ve ülkemize güzellikler, hayırlar getirmesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Er, "Eğitim seferberliği başlattık"

Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er yaptığı konuşmada, 'suç sayılan davranışlar' eğitimi ile çocukların evde, okulda, günlük yaşamlarında göstermiş oldukları bazı olumsuz davranışların suç teşkil ettiğini öğrenmelerinin, bu yönde bilinçlenmelerinin ve suç teşkil eden davranışlardan kaçınmalarının amaçlandığını belirtti.

Eğitimde anlatılan suç sayılan davranışların, Mersin Barosu avukatlarının meslek hayatları boyunca takip ettikleri davalardan, içtihatlardan ve Yargıtay kararlarından yola çıkılarak hazırlandığının bilgisini veren Baro Bşk. Er, "Hepsi yaşanmış olan bu olayların cezai sonuçlarını öğrenmek, çocuklarımızın farkındalığını arttırmış, bilinçlenmelerini sağlamıştır.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından eğitim-öğretim yılı boyunca her hafta iki, bazen üç okulumuza gidilerek çocuklarımıza eğitim verilmiştir. Mersin Barosu tarafından bu konuda adeta bir eğitim seferberliği başlatılmıştır. Eğitim çalışmalarımızın, çocuklarımız üzerinde son derece olumlu etkileri olmuştur.

Çocuklar için aynı derecede önemli olan ve dikkatli kullanılmazsa birçok tehlikeyi barındıran sosyal medya kullanımı eğitimi de önemlidir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın suç sayılan davranışlardan kaçınmaları ve suç işleyerek kendilerine ve topluma zarar vermelerini önlemek hepimizin görevi ve sorumluluğudur" ifadesini kullandı.

Ekinci, "Kanunları bilmemek mazeret değil"

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Bşk. Yrd. Av. Kamil Ekinci, suç sayılan davranışlar konulu sunumunda, "Günlük hayatta çok sık kullanmış olduğunuz cümlelerin, davranışlarınızın suç olduğunun farkında değilsiniz. Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz" dedi.

Can, "Olumsuz deyimleri değiştirin"

Çocuğun cezai sorumluluğu hakkında bilgiler veren Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Av. Tülay Sevgi Can, öğrencilere tavsiyelerde de bulundu.

Konuşmasında öfkeli ve şiddetle büyüyen bir toplum olduğumuzu vurgulayan Av. Tülay Sevgi Can, "Hayata en çok başarılı olan kişi, öfkesini kontrol edebilen, sorunlara karşı çözüm odaklı olan kazanır. 'Kızını dövmeyen dizini döver', 'Karının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin' gibi bu deyimler yanlış.

Bu deyimleri, döngüyü sizler değiştirin ve kırın. Mutlaka hobi kazanın, hobilerinizle uğraşın" diye konuştu.

Unay, "İnsani duygularımızı yitiriyoruz"

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay ise sunumunda, Türkiye'de sosyal medya kullanım oranı hakkında bilgiler vererek, 46,03 milyon internet kullanıcısı, 46,01 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunun bilgisini verdi.

Sosyal medyanın insan hayatındaki olumsuz etkilerini anlatan Deniz Unay, "Sosyal medya insanları birbirinden uzaklaştırıyor, bizi giderek yalnızlaştırdı.

Artık her şey sanal. İnsani duygularımızı yitiriyoruz, arkadaşlık ilişkilerimiz köreliyor. Ailemize bile vakit ayıramıyoruz. Argo kelimelerin kullanımı sosyal medya ile daha da yaygınlaştı" diye konuştu.

Seminerin sonunda Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca'ya ve panelistlere teşekkür ederek plaketi verdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özyiğit, 'Belediyeyi başımız dik kazanacağız'

_assets/fotograflar

İstihdam seferberliğine destek sürüyor

_assets/fotograflar

Stratejik dengeler masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Seçer, "Yerel esnafı destekleyeceğiz"

_assets/fotograflar

Adaylar, Kent Zirvesi'nde buluştu

_assets/fotograflar

MTOSB'de 'İstihdam' toplantısı

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Sağlıklı kent betondan oluşmaz"

_assets/fotograflar

Yılmaz, "Tencerede borç kaynıyor"

_assets/fotograflar

Esnaftan istihdam seferberliğine destek

_assets/fotograflar

'Borsa, kentin denge kurumudur'

close Öğrencilere sosyal medya etkileri anlatıldı
Öğrencilere sosyal medya etkileri anlatıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: