rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.797 (2.730)

Toplam Ziyaret: 14.473.243 (13.418.605)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Nisan 2018
Sayı : 751
Bu kayıt toplam
398 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

VODAFONE'DAN ÇOCUKLARA KODLAMA EĞİTİMİ

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle Mersin'de ekim ayında hayata geçirilen ve bugüne kadar 120 çocuğa ulaşılan "Yarını Kodlayanlar" projesi eğitimlerine Mersin HiltonSA'da devam edildi. Tarsus ilçesinden gelen 7-14 yaşlarındaki çocuklara eğitim verildi.

Vodafone'dan çocuklara kodlama eğitimi Vodafone'dan çocuklara kodlama eğitimi
1 / 2 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan, eğitimin gerçekleştirildiği otelde düzenlediği basın toplantısında, dijital dünyanın dilinin kodlama olduğunu, geleceğin mesleklerinin kodlamaya dayanacağını söyledi.

Türkiye dijitalleşmiş olacak

Bu nedenle çocukların kod yazmasının çok önemli olduğunu dile getiren Deegan, "Her bir çocuğumuz kod yazmaya başladığında Türkiye dijitalleşmiş olacak. Kodlamanın yaygınlaşması, yerli yazılım üretimini de teşvik edecek. Böylece Türkiye teknoloji tüketen değil, teknoloji üreten bir nesle sahip olacak." dedi.

"Çocuklar bizim geleceğimiz. Onları geleceğe hazırlamak bizim görevimiz." ifadesini kullanan Deegan, şöyle devam etti:

"Bu yüzden projeye çok önem veriyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında 7 ile 14 yaş arası çocuklara kodlama öğretiyoruz. 2 yılda 14 bini aşkın çocuğa ulaştık. Projemizi yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Bu hedefle bugün Mersin'deyiz.

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak istiyoruz. Dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara ulaşmak için Anadolu turuna çıkacağız. Okullardaki eğitimlerimiz de sürecek. Çocuklarımızı geleceğin heyecan verici dünyasına hazırlamaya devam edeceğiz."

Öncü bir oyuncuyuz

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel de Vodafone'un Türkiye'ye gelmesiyle aynı zamanda kurulan Vakfın amacının, sosyal sorumluluk projeleri yürütmek olduğunu söyledi.

Dünyada hızlı bir değişim olduğunu belirten Süel, şunları kaydetti: "20. yüzyıla baktığımızda tarım ekonomisinden sanayi ekonomisine geçişi yaşadık. Bize göre artık vazgeçilmeyen bir değişim de dijitalleşmeyle gerçekleşiyor.

Yanında bir sürü farklı etki getiriyor. Hayatımızı kolaylaştırıyor, etkinleştiriyor. Rekabetçiliğimizi artırıyor, maliyetlerimizi azaltıyor. Aslında ekonomideki en önemli itici güç olmaya aday durumu da olan bir akım.

Biz de dijitalleşmede öncü bir oyuncu olduğumuzu düşünüyoruz. Dijitalleşmeyle ilgili aslında atılacak ilk adımın eğitim olduğunu düşünüyoruz. İşte buradan yola çıkarak, 'biz ne kadar erken yaşta çocuklarımızın gündemine dijitalleşmeyi koyabiliriz.' dedik ve bu projeyle çıkageldik."

Modern dünyanın yeni ismi

Süel, kodlamanın aslında bilgisayar programcılığının modern dünyadaki yeni ismi olduğunu dile getirdi.

Kodlamanın "ortak bir norm" olduğunu vurgulayan Süel, "Türk olsun yabancı olsun çocuklara atmaları gereken adımları önceden planlama mantığını öğretince hemen sonuç alabiliyoruz. O yüzden 'gelecek kodlamayla gelecek.' diyoruz." ifadesini kullandı.

Süel, her 3 çocuktan 2'sinin gelecekte bugün bilinmeyen meslekleri yapacağını, dijitalleşmenin yeni meslekler getireceğini söyledi.

Ümit verici

Dünyada toplam 18 milyon kodlamacı bulunduğunu, Türkiye'deki rakamın ise düşük olduğunu anlatan Süel, bu sayıyı artırmak için projeyi başlattıklarını belirtti. Süel, Milli Eğitim Bakanlığının da birinci sınıftan 12. sınıfa kadar kodlama eğitimi vermeyi planladığını, bunun ümit verici olduğunu kaydetti.

Deegan ve Süel, daha sonra eğitim alan çocukları ziyaret etti. Proje kapsamında Mersin ile birlikte Akdeniz Bölgesi'nde 750 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gözne toza bulanacak !

_assets/fotograflar

Dinçer, SGK sorunlarını Bakanlığa taşıdı

_assets/fotograflar

'Müjde' olarak sunulan indirime tepki

_assets/fotograflar

Seçer, "Yoksulların babası olacağım"

_assets/fotograflar

Mersin'in sorunları konuşuldu

_assets/fotograflar

AKİB, liderliğini korudu

_assets/fotograflar

AHBİB 1.1 milyar dolar ihracat yaptı

_assets/fotograflar

Eski yağ fabrikasında resim sergisi

_assets/fotograflar

Çiçek Pasajı tamamlandı

_assets/fotograflar

Tezhip sanatı, MTSO'da...

close Vodafone'dan çocuklara kodlama eğitimi
Vodafone'dan çocuklara kodlama eğitimi
Vodafone'dan çocuklara kodlama eğitimi
Vodafone'dan çocuklara kodlama eğitimi
  • 1
  • 2
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: