rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.379 (3.181)

Toplam Ziyaret: 14.780.410 (13.709.892)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Nisan 2018
Sayı : 750
Bu kayıt toplam
484 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KOCAMAZ, 'KİMSE İTİRAZLARDAN KENDİNE PAY ÇIKARMASIN'

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısı'nın 1. Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Kocamaz, 'Kimse itirazlardan kendine pay çıkarmasın'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 29 ve komisyon raporlarına ait 13 ve gündem dışı 5 olmak üzere toplam 47 madde görüşüldü.

Meclis toplantısında Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı (1. Etap) Planlamaya Esas Araştırma Çalışmaları, Jeolojik ve Joteknik Etüt, Nazım ve Uygulama İmar Planı Revizyonu, Kentsel Tasarım ve Proje Görselleştirme İşi kapsamında hazırlananlar ile ilgili, İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu 2 red, 3 çekimser oy sonucunda oy çokluğu ile mecliste kabul edildi.

Mersin İli Akdeniz İlçesi, Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı/ 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu Mevcut Planının hukuki ve yasal olmadığı şeklindeki açıklamaların doğru olmadığını söyleyen Başkan Kocamaz, "Bunlar daha önce görüşüldü. Yasal olmayan hiçbir şey yok. Limana oradan tır girmeyecek. Ben geldiğimden beri o konteynırların oraya koyulmaması için mücadele ediyorum.

O konteynırların oraya koyulmaması konusunda çözüm üretmek için MIP'den yetkilileri de çağırdım. Çok kötü bir görüntü var. Gelin buna bir çözüm bulalım, yeni konteynır alanları oluşturulsun dedim. Buradan konteynır dışarıya çıkmasın, bütün ücretini biz alalım diyorsunuz. Bu bölgenin bile büyük kısmını MIP kiralamış.

Onların bana söylediği, 'Konteynırların orada yükselmesi bize peyzaj gibi geliyor' diyorlar. Para peyzaja dönüşüyor. Bu işlerde bir an evvel karar alıp, uygulamaya geçmemiz gerekiyor. Oradaki insanlarla da görüşüldü, kaç defa toplantı yapıldı. Bunu kendi kafamıza göre yapmadık" dedi.

Dilek ve temenni bölümünde 1/ 5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili itirazlar hakkında bilgi veren Başkan Kocamaz, "4 merkez ilçemizde toplam 15 bin 90 itiraz olmuş.

Bunlardan özel proje alanları ile ilgili 6 bin 23, kentsel dönüşüm ve gelişim alanları ile ilgili 2 bin 621, Devlet Su İşleri'nin talepleri üzerine planlanan dere akslarına itiraz toplam 1292, yüksek gerilim hatlarına yönelik toplam 164 itiraz, turizm alanlarına itiraz yalnızca Mezitli'den 536 tane, kıyı kenarda kalan rekreatif alanlarla toplam 513, Mezitli- Tece Küçük Sanayi Alanı ile ilgili 99, Mezitli- Tece konut dışı kentsel çalışma alanı ile ilgili 57, Mezitli Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi ile ilgili 28, Kaplumbağa Üreme Ve Koruma Tampon Sahası ile ilgili 213 ve Mezitli yoğunluk itirazları toplam 380 tane olmak üzere toplam 15 bin 90 itiraz olmuş. 11 bin 926 genel konularla ilgili, 2 bin 115 münferit itiraz var. 1049 tane itirazın da yeri belli değil" ifadelerini kullandı.

Paftası ve adası olmayan itiraz dilekçelerinin bulunduğunu ve sadece itiraz etmiş olmak için dilekçe yazıldığını söyleyen Başkan Kocamaz, "Bu işin organize iş gibi göründüğünü daha öncede söyledim. İtiraz dilekçesi verilmiş ama ne pafta ne ada ne parsel numarası, bunların hiç birisi yok.

Dilekçe vermiş olmak için, gaza gelip itiraz edilmiş. Yeniden belediye başkanları ile toplantı yapıldı. O bölgelerde bu itirazlardan değerlendirilmeye değer bulunanlar düzeltilecek. Onun dışında yasal olarak yapmamız mümkün olmayan yerler yapılmayacak. Bu demektir ki biz 1/5000'ik planları yapıyoruz ama Mersin'in geleceği ile ilgili çokta bir şey değişmeyecek, durum bunu gösteriyor.

İmar planları kentlerin geleceğini düzenler. İtiraz var diye, 'şurayı düzeltelim, burayı düzeltelim' dediğiniz zamanda bu imar planı olmaz. Zaten bu itirazlardan 1500-2000 tanesi ancak yeniden değerlendirilebilir. Onun dışındakiler eski haliyle devam edecek demektir.

Hiç kimse kendine buradan pay çıkarmasın. Bu kentin geleceği ile ilgili verilecek radikal kararların arkasında bu meclis ve ilçe belediyeleri durmadığı sürece Mersin'de çok ta düzgün bir plan çıkmayacağını buradan açık seçik ilan ediyorum" şeklinde konuştu.

Kocamaz'dan Narenciye Festivali müjdesi

Son olarak bir süredir yapılmayan Narenciye Festivali'nin önümüzde yıl hasat zamanında yapılacağının müjdesini veren Başkan Kocamaz, festivale üreticilerin de dâhil edilmesi gerektiğini ifade etti.

Başkan Kocamaz, "Narenciye Festivali ilk geldiğimiz yıl yapıldı. Ben üreticinin de kazanacağı bir festival olması taraftarıyım. Sizlerde görüyorsunuz o festivalin içinde üretici var mıydı?

Bende ısrarla bu işin içerisine üreticilerin girmesini istedim. Terör olayları ile ilgili de İki yıldır yapılmıyor. Ben de sosyal medyadan cevap verdim. Biz bunu yapmak istiyoruz. Ama üreticileri de içine alarak yapmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl hasat zamanında bu festivali yapmayı planlıyoruz." dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Özyiğit, 'Belediyeyi başımız dik kazanacağız'

_assets/fotograflar

İstihdam seferberliğine destek sürüyor

_assets/fotograflar

Stratejik dengeler masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Seçer, "Yerel esnafı destekleyeceğiz"

_assets/fotograflar

Adaylar, Kent Zirvesi'nde buluştu

_assets/fotograflar

MTOSB'de 'İstihdam' toplantısı

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Sağlıklı kent betondan oluşmaz"

_assets/fotograflar

Yılmaz, "Tencerede borç kaynıyor"

_assets/fotograflar

Esnaftan istihdam seferberliğine destek

_assets/fotograflar

'Borsa, kentin denge kurumudur'

close Kocamaz, 'Kimse itirazlardan kendine pay çıkarmasın'
Kocamaz, 'Kimse itirazlardan kendine pay çıkarmasın'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: