rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.748 (2.681)

Toplam Ziyaret: 14.473.194 (13.418.556)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Nisan 2018
Sayı : 749
Bu kayıt toplam
455 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

BAKAN YILMAZ, "KAMU ARAZİLERİ MİLLİ EĞİTİM'E ALINACAK"

İl Milli Eğitim Müdürleri toplantısı, Suphi Öner Öğretmenevi'nde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Burdur Milletvekili Reşat Petek ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Bakan Yılmaz,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bakan Yılmaz, konuşmasının başında Mersin'e yapılan eğitim yatırımlarını değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"2016-17 yıllarının ek yatırımlarının yüzde 80-90 Mersin'e yapıldı. Ne için yapıldı? Başbakanımızın talimatı var, ikili eğitimi ortadan kaldıracağız. Ne için, daha kaliteli bir eğitimi evlatlarımıza vermek için. Akdeniz'in en büyük limanına sahip Mersin'de evlatlarımızın çok daha iyi yetiştirilmesi için daha nitelikli ve kaliteli bir eğitim verilmesi için çalışıyoruz. Bunun için alt yapının çözülmesi lazım.

Yeni dersliklerin, okulların, atölyelerin, laboratuvarların, spor salonlarının yapılması lazım. Yatırımların onay makamı neresin, Kalkınma Bakanlığı'dır. Kalkınma Bakanımıza teşekkür ediyorum. Biz geldiğimizde 1milyar liranın üzerinde eğitim yatırımını Mersin'de gerçekleştirdik."

İkili eğitim sonlanacak

Bakan Yılmaz, AK Parti hükümetinin iktidara geldiğinde derslik sayısına düşen öğrenci sayısının 35 olduğunu, şimdi ise 26'ya düştüğünü kaydederek, şunları söyledi:

"2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimi sonlandıracağız. Kaynak problemimiz yok ancak bazı yerlerde arsa problemimiz oluyor. Arsayı da Ankara'dan gönderemiyoruz. Kalkınma Bakanımızın da desteği ile kamu kuruluşlarının kullanmadığı veya kullansa bile eğitimden daha önemli bir konu yok.

Türkiye'nin önceliği eğitimdir. Eğer iyi giderse her alan iyi gider. Çiftçiye iyi eğitim verirseniz o zaman bereket gelir.

Eğer çiftçiye iyi eğitim vermeseniz tarımda da istediğiniz neticeyi alamazsınız. Ticarette, turizmde, aklınıza ne gelirse gelsin. Turizm hizmet ve servisle alakalıdır. Nitelikli ve kaliteli hizmet verilirse turist gelir.

Çok güzel otelleriniz olsa dahi yeterli hizmeti veremezseniz bir daha turist gelmez ama onun gelmesini sağlayabilmek için onu evinde hissettirmek lazım. Bu da eğitimden geçiyor. Ben bunu söyledikten sonra Orman Bakanı anladım ki eğitim çok önemli, gerekirse bakanlığımın binasını Milli Eğitim Bakanlığı'na eğitim yapılması için vereceğim dedi."

Liseler şehir dışına

Bundan sonra kamuya ait arazileri Milli Eğitim Bakanlığı'na alacaklarını vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstiyoruz ki ilkokullar, ortaokullar şehir içinde kalsın ama liselere şehir içinde yer bulamıyorsak da o zaman şehrin biraz uzağına taşıyacağız. Taşımalı eğitimi de azaltmak istiyoruz. Kaliteli eğitim vermek adına bir başka hususta okul öncesi eğitimi yaygınlaştırıyoruz. Biz geldiğimiz bu yüzde 10 civarındaydı.

Eğitimde geri kaldığımız yok

Geçen yıl okul öncesi eğitimde 5 yaş için okula gidenlerin oranları yüzde 74'tü. Yüzde 10'du yüzde 74'e geldi. Yani 7 kat arttı. 2019 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı'nın strateji belgesinde de var.

Okul öncesi eğitim önce 5 yaş için yüzde 90'a daha sonra 4-5 yaş içinde yüzde 90'a çıkardığımızda inanın ki eğitimde Avrupa'da eğitimde geri kaldığımız alan yok.

Bir okul öncesinde geriyiz diyorduk, geç kaldık diyorduk. Normaldir, ne için normaldir? Yeterli kaynak ayıramazsanız, zorunlu eğitimi ister 8 yıl ister 12 yıl olarak düşünün, zorunlu eğitime kaynak ayıramazsanız, öğretmen veremezseniz o zaman zorunlu olmayan okul öncesine nasıl kaynak ayıracaksınız.

Milli gelirimizin yüzde 6,2'sini eğitime ayırıyoruz, merkezi hükümet bütçemizin yüzde 18'inde daha fazlasını ayırıyoruz. 2002 yılında milli gelirden ayırdığımız pay 2,9'du, merkezi hükümet bütçesinden aydığı pay da yüzde 10 civarındaydı. Şimdi yüzde 18'in üzerinde. Allah nasip ederse okul öncesinde iyi bir noktaya gedeceğiz Türkiye'nin yarınını bugünden daha iyi yapacağız."

Hızlı bir değişim yaşanıyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise konuşmasında, günümüz dünyasında çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşandığını ifade ederek önceleri 40-50 yıl gibi bir sürede gerçekleşen bazı değişimlerin, artık sadece birkaç ayda gerçekleşebildiğini belirterek, dünya ülkelerinin daha fazla söz sahibi olmak için birbirleriyle büyük bir yarış içerisinde girdiklerini söyledi.

Çocuklarımızın nitelikli ve vasıflı yetişmelerinin önemini belirterek sözlerine devam eden Bakan Elvan, çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında İl Milli Eğitim Müdürlerinin rolüne dikkat çekerek, onların diğer bir anlamda Türkiye'nin geleceğini hazırladıklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise bizleri büyüten yetiştiren ve eğitenlerin öğretmenlerimiz olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasını, öğretmenlerin önemine değinerek sürdürdü.

Okulların fiziki şartlarının iyi olmasının tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini söyleyen Fakıbaba, bu konuda öğretmen ve idarecilerin eğitimdeki öneminin de altını çizdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gözne toza bulanacak !

_assets/fotograflar

Dinçer, SGK sorunlarını Bakanlığa taşıdı

_assets/fotograflar

'Müjde' olarak sunulan indirime tepki

_assets/fotograflar

Seçer, "Yoksulların babası olacağım"

_assets/fotograflar

Mersin'in sorunları konuşuldu

_assets/fotograflar

AKİB, liderliğini korudu

_assets/fotograflar

AHBİB 1.1 milyar dolar ihracat yaptı

_assets/fotograflar

Eski yağ fabrikasında resim sergisi

_assets/fotograflar

Çiçek Pasajı tamamlandı

_assets/fotograflar

Tezhip sanatı, MTSO'da...

close Bakan Yılmaz, "Kamu arazileri Milli Eğitim'e alınacak"
Bakan Yılmaz, "Kamu arazileri Milli Eğitim'e alınacak"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: