rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.624 (2.558)

Toplam Ziyaret: 14.473.070 (13.418.433)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Nisan 2018
Sayı : 749
Bu kayıt toplam
460 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ALİ ER: 'AVUKATLAR YARGININ GÜVENCESİDİR'

Mersin Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü'nü, Cumhuriyet Alanı'nda ve Baro Odası'nda düzenlenen törenle kutladı. Mersin Barosu'na kayıtlı yaklaşık 2000 avukatla birlikte, avukatlık mesleğini icra etmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden Baro Başkanı Ali Er, "Avukatlar, vatandaşlarımızın hak arama özgürlüğünün sesi ve teminatı, bağımsız yargılamanın en büyük güvencesidir" dedi.

Ali Er: 'Avukatlar yargının güvencesidir'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, yönetim kurulu üyeleri, Mersin Barosu'na kayıtlı avukatlar ve stj. avukatların katılımıyla Mersin Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, Baro Başkanı Av. Ali Er'in Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayıp, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Daha sonra Baro Odası'nda avukatların katılımıyla gerçekleşen kutlamada basın açıklaması yapan Baro Bşk. Er, avukatların vatandaşların hak arama özgürlüğünün sesi, teminatı ve bağımsız yargılamanın en büyük güvencesi olduğunu söyledi.

Mersin Barosu'na kayıtlı yaklaşık 2000 avukatla birlikte avukatlık mesleğini icra etmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden Baro Bşk. Er, "Avukatlar, vatandaşlarımızın hak arama özgürlüğünün sesi ve teminatı, bağımsız yargılamanın en büyük güvencesidir.

Savunmanın temsilcisi avukatın olmadığı, savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde; hak ve adaletten, adil yargılanmadan, hukuk devletinden söz edilemez. İddia ve savunma makamlarını oluşturan taraflar arasında tam bir eşitliğin kurulması ve bu dengenin bütün yargılama aşamalarında sürdürülmesi gerekir.

Adalet devletin temeli ise savunma da adaletin temelidir ve bunu sağlayan bağımsız avukatlardır" şeklinde konuştu.

Kutsal savunma mesleğini zor şartlar altında sürdüren avukatların işlerini kolaylaştıran, sorunlarını çözen çalışmalar yapmak baroların en önemli görevi olduğunu belirten Baro Bşk. Er, "Sizlerin teveccühü ile Mersin Barosu Başkanlığı'na seçildiğim günden bu yana, söz verdiğimiz gibi hizmet odaklı ve avukatlarımızın işlerini kolaylaştıran çalışmalar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

Hukuk fakültesini yeni bitirmiş stajına başlayacak meslektaşlarımızdan, meslek üstatlarımızın en kıdemlisine varıncaya kadar her zaman onların yanlarında olma gayreti içerisinde olduk. Başkanlık makamına herkes rahatlıkla ulaşabildi ve samimiyetle kendisini ifade edebildi. Deyim yerinde ise herkese dokunduk.

CMK da görev alan meslektaşlarımız için gece görev aracı ve personel tahsis ettik. Avukatlık ofisi konusunda desteğe ihtiyacı olan meslektaşlarımız için Mersin Barosu Avukatlık Ofisleri'ni açtık. Avukatlarımızın, Adliye binasına mesleğimizin onuruna yakışır bir şekilde giriş yapabilmesi için avukatlarımıza özel girişler oluşturduk.

Meslektaşlarımızın bilgiye daha rahat ulaşmaları ve çalışmalarını yapmaları için Adliye içerisinde yeni bir kütüphane açtık. Daha etkin ve daha iyi hizmet verebilmek için fiili mekânı bulunmayan Avukat Hakları Merkezi, Çocuk Hakları Merkezi, Basın Yayın, Uzlaştırma Merkezlerine yeni yerler tahsis ettik. Baromuza yeni hizmet birimleri kazandırdık.

İlçelerde yemin törenleri, seminerler ve tiyatro oyunları düzenleyerek ilçelerimizde görev yapan avukatlarımız ile bağlarımızı ve ilişkilerimizi hiç olmadığı kadar güçlendirdik.

Stajyer avukatların hâkim ve savcı adayları gibi maaş alabilmeleri, vekâletnamelerin barolar tarafından düzenlenmesi, tapu devirlerinin avukatsız yapılmaması, KDV oranlarının düşürülmesi, davaların avukatlar aracılığıyla açılmasının zorunlu hale getirilmesi, emekli aylıklarının arttırılması, CMK ücretlerinin arttırılması, avukatların yeşil pasaport sahibi olabilmesi, Anamur ve Erdemli de Ağır ceza mahkemelerinin açılması gibi avukatlık mesleğinin önünü açacak, meslektaşlarımızı ve stajyer avukatlarımızı rahatlatacak yeni düzenlemeler yapılması için Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde gerekli her türlü girişimlerde bulunduk, bu başvurularımızı etkin bir şekilde takip ediyoruz.

Yine, il ve ilçelerimizde billboard, sosyal medya, tüm basın ve yayın kuruluşları vasıtasıyla vatandaşlarımızın hukuki işlerini avukatlar vasıtasıyla yapması konusunda oldukça ses getiren farkındalık çalışmaları başlattık ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda adeta seferber olduk. 'Haklıyken haksız duruma düşme, avukatına danış', 'Avukatsız iş yapma, hak kaybına uğrama' sloganı ile vatandaşlarımıza ulaşarak avukatın önemi konusunda bilinçlenmelerini sağladık. Söz verdiğimiz gibi hizmet odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Mesleki sorunlarımızın büyük ölçüde çözüme kavuşması, meslektaşlarımızın maddi sorunlar ve gelecek kaygıları altında ezilmeden, hak ettiği değeri ve itibarı görerek mesleğini onuruyla sürdürebilmeleri, meslektaşlarımızın birlik ve beraberlik, sağlık ve huzur içinde yaşamaları en büyük dileğimizdir.

Demokrasiye, insan haklarına, bağımsız yargıya, hukuk devletine olan inancımız doğrultusunda çalışma ve çabalarımızı sürdürürken, zor şartlarda mesleğini icra eden savunmanın onurlu temsilcileri saygıdeğer meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum" diye konuştu.

Baro Bşk. Av. Ali Er, daha sonra tek tek avukatlarla sohbete ederek, 5 Nisan Avukatlar Günü'nün kutladı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gözne toza bulanacak !

_assets/fotograflar

Dinçer, SGK sorunlarını Bakanlığa taşıdı

_assets/fotograflar

'Müjde' olarak sunulan indirime tepki

_assets/fotograflar

Seçer, "Yoksulların babası olacağım"

_assets/fotograflar

Mersin'in sorunları konuşuldu

_assets/fotograflar

AKİB, liderliğini korudu

_assets/fotograflar

AHBİB 1.1 milyar dolar ihracat yaptı

_assets/fotograflar

Eski yağ fabrikasında resim sergisi

_assets/fotograflar

Çiçek Pasajı tamamlandı

_assets/fotograflar

Tezhip sanatı, MTSO'da...

close Ali Er: 'Avukatlar yargının güvencesidir'
Ali Er: 'Avukatlar yargının güvencesidir'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: