rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.608 (2.543)

Toplam Ziyaret: 14.473.054 (13.418.418)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Nisan 2018
Sayı : 749
Bu kayıt toplam
580 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MEVCUT YÖNETİM BİZİ TEMSİL ETMİYOR

Mersin Cumhuriyet Hekimleri Birliği, 15 Nisan Pazar günü yapılacak olan Mersin Tabip Odası seçimlerinde adaylıklarını açıklamak üzere Mersin Tabip Odası'nda basın toplantısı gerçekleştirdi.

Mevcut yönetim bizi temsil etmiyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toplantıda Mersin Cumhuriyet Hekimleri Birliği, Başkan Adaylarının Dr.N.Erhan Nomer olduğunu açıkladılar.

Birlik adına basın açıklamasını okuyan Dr. Ruhsar Uçar, şu anda görevi başında bulunan yönetim anlayışından oldukça rahatsız olduklarını söyleyerek, "Siyaset arenası biz hekimlerin olması gereken yer değildir.

Haklar mücadele edilerek ama aynı zamanda müzakere edilerek kazanılır. Bir baskı gurubu olarak elbette kamuoyu nezdinde gücümüzü arttırmak için her türlü yol ve yöntemi kullanacağız. Ama aynı zamanda çözüm odaklı olacağız.

Odalarımız devletle husumet yeri değil, hükümetlerle gerek meslek haklarımız için gerekse halkımızın hak ettiği sağlık hizmetlerine kavuşması için mücadele ve müzakere edildiği yerlerdir" diye konuştu.

Hekimleri temsil etmiyorlar

Mevcut Türk Tabipler Birliği yönetiminin Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu, dünya ve Türkiye konjonktüründe iyi değerlendirememekte olduğunu iddia eden Uçar, "Hekim mesleğinin gündem ve sorunlarından uzaklaşmış, birlik ve dayanışma kavramını meslektaşları dışında sınıf, örgüt veya etnik yapılarda arayan ve yaşayan; üstelik kendisini 'çağdaş', 'demokrat', 'iyi hekim' diye niteleyenler ile bu ülkenin gerçek gündemini ve hekimlerin gerçek kaygılarını oluşturan sorunlara karşı bir birliktelik içinde mücadele etmek isteyenlerin yarışı olan bir seçimin arifesindeyiz.

Bugünkü Tabip odası zihniyeti, düşüncesi, tavrı, söylemleri ve tekçi yapısı ile biz hekimleri temsil etmemektedir. Cumhuriyetimizin birliği, ülkemizin bağımsızlığı, sınırlarımızın güvenliği, vatanın bütünlüğü durumunda iyi hekimlik yapılabileceğine inanıyoruz. Ülkemizin bütünlüğünü tehdit eden koşullarda iyi hekimlik yapmanın mümkün olmadığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Mesleğimiz darboğaza girdi

14 Mart'ın kendileri için sadece kuru bir kuruluş yıldönümü değil, Tıbbiyenin işgale ve zulme karşı direniş günü olduğunu söyleyen Uçar, "14 Mart 1919 İstanbul işgal altında iken Tıbbiyelilerin düşmana karşı direndiği kutlu günü, gurur günüdür.

14 Mart; ülken, başkentin, tıbbiyen işgal edilmişken şanlı bayrağını göklere yükselttiğin gündür. Herkes susarken, haksızlıklara karşı tüm gücünle haykırdığın ve herkes derin uykulara dalmışken senin bir şehrin uyanışını başlattığın gündür.

14 Mart sadece 3. sınıf talebesi iken ülkesini, şehrini ve tıbbiyesini işgal eden İngilizlere karşı susmayan Tıbbiyeli Hikmet'in ve cesur tıbbiyelilerin, ikiden fazla öğrencinin bir arada yürümesi bile yasakken, Tıbbiyenin iki kulesi arasına şanlı Türk bayrağını tüm ihtişamı ile astıkları gündür. Bugün geldiğimiz noktada ülkemiz ve hekimlik yeniden bir darboğaza girmiş durumdadır" şeklinde konuştu.

'Türk' ismini taşımaya devam edeceğiz

Sözlerine, Afrin Harekâtı'nın meşru bir müdafaa olduğunu söyleyerek devam eden Uçar, şöyle konuştu: "Türk Tabipler Birliği'nin böylesi önemli bir süreçte Antiemperyalist bir tutum göstererek ve milli bir duruş sergileyerek Devletinin yanında olması gerekirken 'Savaş bir Halk Sağlığı sorunudur' diyerek açıklama yapmasını kafa karışıklığı olarak görmemizin dışında çok iyi niyetli de bulmuyoruz. Siyasi iktidar bu açıklamalarından sonra Türk Tabipleri Birliği'nin başındaki 'Türk' ismini kaldırmayı gündeme getirmiştir. Türk Tabipleri Birliği de bu durumdan rahatsız olmamış olacak ki kendilerinden hiçbir tepki gelmemiştir.

Atatürk'ün Antiemperyalist hekimlerinden bugün emperyalist güçlerin ayrıştırma politikasının bilerek veya bilmeyerek aktörü gibi davranan, mikro milliyetçi tutum ve söylemlerde bulunan bir hekim örgütüne dönüşmüş olmasını kaygıyla izliyoruz. Bizler Türk Tabipleri Birliği'nde yer alan Türk isminin hiçbir şart altında kaldırılmasını doğru bulmuyoruz. Meslek odamız Türk hekimlerine aittir ve şerefle Türk ismini taşımaya devam edeceğiz."

Önce PYD'ye seslenseydi

"Hiçbir ülke sınırlarından içeri teröristler sokup askerine, polisine ve halkına saldırmasına izin vermez" diyen Uçar, "Biz isterdik ki en son TSK'nın Afrin operasyonu sırasında savaş bir Halk sağlığı sorunudur diye açıklama yapan TTB önce PYD'e seslenseydi ve Türkiye sınırına gerçekleştirilen 700'den fazla saldırı sonucunda 24 sivil, masum vatandaşımızı kaybetmemize neden olan teröristlere durun deseydi.

Türkiye'ye sürekli terörist ihraç eden, şehirlerimizde füze saldırıları ile yıkımlara neden olan PYD terör örgütüne evinde oturduğu yerde ya da camide ibadet sırasında ölen masum insanların hesabını sorsaydı. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milli birlik içinde gerçekleştirdiği meşru operasyonlarını saldırı olarak yorumlamak, Amerikan emperyalizminin bölgedeki nihai hedeflerinin oyuncağı olan terör örgütleri PKK, YPG, PYD' in ekmeğine yağ sürmek, ellerini güçlendirmek demektir" diye söyledi.

431 sağlık çalışanı intihar etti

Kafa karışıklığına son vermek ve milli bir duruş sergilemek için geldiklerini söyleyen Uçar, "TTB'nin odaklanması gereken çok önemli mesleki sorunlarımız var. Hekime ve sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ve canımızı yakan ölüm ve intihar vakalarını daha çok gündeme getirmeli ve şiddet yasasının gecikmeden bir an önce meclisten geçmesi için baskı gücü olmalıyız. 2015'te 10'u hekim 180 sağlık çalışanı; 2016'da 11'i hekim, 56'ı hemşire, 62'i diğer personel 129 sağlık çalışanı, 2017'de 3'ü hekim, 53'ü hemşire, 66'ı diğer personelden 122 sağlık çalışanı intihar etti. Son 3 yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti.

Hasta memnuniyeti istiyorsanız hekim memnuniyeti sağlayın diyoruz yetkililere. Son yıllarda hekimler hızlı bir şekilde yıpranıyor, tükeniyor. Hekimini koruyamayan bir sağlık sistemi çökmeye mahkumdur" dedi.

Bilgi üretmekten uzaklaşılıyor

Vicdanı karşısında, sorumluluktan kurtulabilmek için hekimin, daima bilgisini artırmaya ve dikkatini güçlendirmeye çalışması gerektiğini söyleyen Uçar, "Hakiki vatansever mesleğinde en yüksek olmaya çalışandır demiştir Dr. Akil Muhtar Özden. Oysa akademik kuruluşlar olan Tıp Fakültelerinin durumuna bakıyoruz bilgi üretmekten giderek uzaklaştıklarına üzülerek şahit oluyoruz. Tıp fakülteleri akademik kuruluşlardır. Birincil görevleri; bilimsel faaliyette bulunmak, ikinci görevleri; yeni tıp doktorlarını yetiştirmektir, eğitim vermektir.

Üretilen sağlık hizmetleri bahsedilen görevleri yaparken ortaya çıkan yan ürünlerdir. Tıp fakültelerinin öncelikli görevleri arasında sağlık hizmeti vermek yoktur. Ancak ürettiği sağlık hizmeti; seçilmiş, komplike vakaların son başvuru/çare yeri olması açısından önem arz eder.

Varoluş sebepleri göz ardı ediliyor

Bugün Tıp fakültelerinde uygulanan performans sistemi ile öğretim üyelerine çok hizmet üretin döner sermayeye çok para kazandırın, böylece maaşlarınızı arttırın mesajları verilmektedir. Bu uygulamanın sonuçta tıp eğitimini olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Ve bu uygulama ile Tıp fakültelerinin varoluş sebepleri tamamen göz ardı edilmiştir.

Tıp fakültelerinde, üretilen sağlık hizmeti üzerinden performans uygulamasına devam edilmesi halinde Türkiye'de tıp eğitiminin süratle irtifa kaybetmesi ve sonuçta tüm toplumu etkileyecek vahim sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır" diye konuştu.

Yaptırımlar uygulanmalı

Uçar, "İlimizde 2010 Temmuz ayında başlayan Aile Hekimliği uygulaması ve yaşadıkları sıkıntıların farkındayız. Aile Hekimlerimiz ve Aile sağlığı çalışanlarının özlük hakları konusunda ve hakkediş kayıplarında, defin nöbetleri, esnek mesai, negatif performans ile ilgili sorunlarında Aile hekimlerimizin yanındayız. Aile hekimlerine yönelik nöbet ve diğer angarya uygulamalardan vazgeçilmelidir.

Halk sağlığı sorunlarının aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarının emekleri ile çözülebilir olduğuna inanıyoruz. Özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin sözleşmelerinde keyfi işten çıkarmaların zorlaştırılması yönünde ek maddeler konulmalı ve aksi uygulamalara sert, önleyici yaptırımlar uygulanmalıdır. Özel sağlık kuruluşlarının SGK'dan yeni hak edişleri, sağlık çalışanlarının mevcut alacaklarının ödendiği belgelenmeden yaptırılmamalı, resmî tatil günlerinde rutin poliklinik hizmetleri için provizyon verilmemelidir" diye devam etti.

Bilimin alternatifi olmaz

Alternatif tıp adı altında getirilmek istenen yeni yasa ve uygulamaların hekimleri son derece rahatsız etmekte olduğunu savunan Uçar, "Tıp bir bilimdir. Bilimin alternatifi olmaz. Tarafların masa başında konuşarak çözebileceği yukarda bahsettiğimiz birçok sorun mevcut tabip odası yönetiminin uzlaşmaz marjinal tutum ve söylemlerinin neden olduğu itibar kaybı sonucu muhatap bulamayışı ile giderek kamburlaşmış ve fatura biz hekimlere çıkmıştır.

Sağlık çalışanının taşeronlaştıran uygulamalar durdurulmalıdır. Sağlık çalışanının mesleki, kişisel ve aile yaşamını olumsuz etkileyen, başta ve öncelikle mecburi hizmet ve geçici görevlendirmeler olmak üzere çalışma yaşamında olumsuzluklara neden olan uygulamalar kaldırılmalı; nöbetli çalışan tüm sağlık personelinin nöbet ertesi izin hakkı istisnasız uygulanmalı, izin biriktirmeye veya durumu ücretle telafi etme yaklaşımlarına izin verilmeden bir düzenleme yapılmalıdır.

40 saatlik çalışma süresi, nöbetlerde dahil olmak üzere 56 saati geçmemelidir. Çalışılan yerin, yoğun bakım, radyoloji, ameliyathane vb. özelliklerine göre çalışma saati sınırlaması, çalışan sağlığı ve uluslararası standartlar gözetilerek bir an önce yeniden düzenlenmelidir" diye konuştu.

Mücadele etmeye söz veriyoruz

Ülke meselelerine duyarlı olacaklarından söz eden Uçar, konuşmasını şu şekilde bitirdi: "Cumhuriyetimizin bağımsızlığı, milletimizin birliği, vatanımızın bütünlüğü, demokrasimizin geliştirilmesi, laik devlet yapımızın korunması, hukuk devleti ve adalet ilkelerinden sapılmaması, temel insan hak ve özgürlüklerinin yerleştirilmesi doğrultusunda mücadelemizi sürdüreceğiz.

Ama particilik tuzaklarına düşmeden yapacağız bunları. İnsanlarımızı ayrıştırmadan, kimseyi ötekileştirmeden, birbirimizi severek, sayarak yapacağız. Bizim öncelikli sorunlarımız ve eğilmemiz gereken konu başlıkları sağlıklı, verimli çalışma koşullarını yitirmiş olmamız, can güvenliğinden yoksun, aşırı yük altında, tükenmişlik sendromunu çok yoğun yaşayan, performans kaygısı yüzünden özlük haklarımızdan yeterince yararlanamayan yanlış sağlık politikaları altında ezilen hekimlerin düşürüldükleri bu acizeetten bir an önce kurtulmasıdır.

Fiili hizmet zammı, hekime ve sağlık çalışanına şiddet yasasının bir an önce yürürlüğe girmesi, ağır ve angarya çalışma koşullarının bir an önce düzeltilmesi, emekliliğe yansıyan maaş düzenlemelerinin bir an önce yapılması acil taleplerimizdir. Tüm bu sorunların çözümünde aktif rol oynamaya ve mücadele etmeye, her daim hekim arkadaşlarımızın yanında duruş sergilemeye söz veriyoruz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gözne toza bulanacak !

_assets/fotograflar

Dinçer, SGK sorunlarını Bakanlığa taşıdı

_assets/fotograflar

'Müjde' olarak sunulan indirime tepki

_assets/fotograflar

Seçer, "Yoksulların babası olacağım"

_assets/fotograflar

Mersin'in sorunları konuşuldu

_assets/fotograflar

AKİB, liderliğini korudu

_assets/fotograflar

AHBİB 1.1 milyar dolar ihracat yaptı

_assets/fotograflar

Eski yağ fabrikasında resim sergisi

_assets/fotograflar

Çiçek Pasajı tamamlandı

_assets/fotograflar

Tezhip sanatı, MTSO'da...

close Mevcut yönetim bizi temsil etmiyor
Mevcut yönetim bizi temsil etmiyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: